Premda Ivan Čapalija (45), zapovjednik “Jadrolinijina” trajekta “Marjan”, uporno ponavlja kako nije napravio ništa posebno, snimke koje su u ponedjeljak obišle Hrvatsku, a na kojima trajekt kojim je manevrirao ulazi na smion način po orkanskim udarima bure u supetarski porat, učinile su ga herojem dana.
Čapalija se tog dana klonio izjava za medije, ali Split je premali grad da bi se skrilo tko je tako vješto upravljao trajektom punim putnika i vozila, pa mu susjedi na Plokitama, dok razgovaramo na štekatu, stalno prilaze i čestitaju.
Olujna bura
Priča o trajektu “Marjan” još je zbog jednog razloga bila u fokusu nacije tog burnog dana, kad su udari vjetra dosezali i 120 kilometara na sat: bio je pun djece, malih bračkih nogometaša NK Jadran iz Supetra koja su noćila u brodskom salonu i sutradan sigurno stigla kući.
– A evo kad baš moram, ispričat ću kako je bilo, a cijela avantura počela je dan prije, kad su zbog bure jedna za drugom otkazivane trajektne linije prema srednjodalmatinskim otocima. Moj brat Dino bio je zapovjednik u smjeni u nedjelju kad je zadnja linija prema Supetru prošla u 14.15 sati.
Popodne su na trajekt došla tri autobusa puna djece koja su se vraćala s nogometnog turnira u Sarajevu, a kako se smatralo da će možda trajekt krenuti navečer ako padne bura, tako su mališani ostali na trajektu.
Tu su, kako sad svi znaju iz medija, djeca i noćila, posada im je donijela tople napitke, pripadnici Crvenog križa deke, stigle su i pizze, i djeca su bila zadovoljna neočekivanim provodom – kaže nam Čapalija koji je na Jadroliniji od 2001. godine i u bijeloj je floti prošao sve stupnjeve, od kadeta do zapovjednika kojim je postao 2013. godina i na međunarodnim i na dužobalnim prugama.
Djeca oduševljena
A djeca su, čitali smo, bila oduševljena noćenjem na brodu u splitskoj luci, ludim i nezaboravnim iskustvom, pričali su u kamere mali Bračani i sve se iz nevolje pretvorilo u vrhunski provod. Zapovjednik, kad je došao u ponedjeljak preuzeti smjenu, ipak nije očekivao takav prizor:
– Dočekao me trajekt pun djece u pidžamama, počeli smo krcati i ostale putnike, te vozila, pa su ubrzo salon i garaža bili prepuni. Linija do Supetra najopterećenija je jadranska pruga u godini i možete misliti kolika je bila potreba da na otok dođe opskrba i putnici koji su se željeli vratiti doma nakon cjelodnevnog prekida prometa. Odgođena je bila i linija u 7.45, a u 11 sati smo ipak odlučili krenuti.
Do Supetra nam je trebalo 70 minuta, dakle dvadeset minuta više nego što je uobičajeno, zbog jakog vjetra i valova. E, sad, dolazimo do te manovre čije su snimke obišle Hrvatsku a ja i dalje smatram kako nisam napravio ništa više od onoga što je trebalo.
Naime, očekivalo bi se da trajekt po jakoj buri treba usmjeriti niže Supetra, recimo put Miraca, pa onda ući u luku sa zapada, a ja sam odlučio napraviti obratno, usmjeriti ga na zapad, prema Splitskoj i onda niz vitar uploviti u Supetar, tako da iskoristim snagu bure i dobijem brzinu, dakle, driftao sam. Zbog toga na snimkama izgleda kao da trajekt vozi slalom – smije se zapovjednik Čapalija, dodavši kako je supetarsko pristanište nezgodno po buri, jer se u njega nabija more.
– Istina je da takvu manovru po ovakvim uvjetima vjetra i mora nećeš izvesti pet puta dnevno, ali kad je potreba, a na ovoj liniji je bila toga dana, onda smo tako i postupili. Ništa posebno, treba zahvaliti cijeloj posadi i svima koji su se brinuli o djeci, ja sam samo radio svoj posao – skroman je Ivan, kojega pitamo i kako su djeca podnijela put po vrlo neugodnom moru.
– Ma bili su veseli i raspjevani, gledali su se na televiziji i po portalima, bili su zvijezde dana, vraćali su se kući, valjanje i grubo vrime ništa im nije škodilo – kaže.
Da bismo shvatili kakvi su tog ponedjeljka bili uvjeti za plovidbu, napomenimo kako je nakon Marjana prema Supetru krenuo još samo jedan trajekt u 12.30 a onda su opet prekinute linije do utorka ujutro kad se promet normalizirao. Ali kako kaže zapovjednik Čapalija, trebalo je proći, pa su i prošli.