Zanimljiv je i podatak kako je najveći porast vidljiv u dobroj skupini od 25 do 44 godine i kod djece do 14 godina što znači da u Supetar dolaze raditi i živjeti mlade obitelji s otoka i kopna
Supetar je super – to je slogan koji najbolje pristaje “glavnom gradu” Brača uz ovogodišnju proslavu Dana grada i blagdana svetog Petra, nebeskog zaštitnika i sveca po kojemu je Supetar i dobio ime.
Supetrani mogu biti ponosni na svoj grad u kojemu se sve bolje živi, a pomaci su uočljivi na svakome koraku. Demografski procesi nezaustavljivo kreću naprijed. Dok sa svih strana u Lijepoj našoj stižu upozorenja o sve lošijoj pa i katastrofalnoj demografskoj slici dotle su u Supetru na djelu suprotni procesi.
Prema posljednjem popisu, grad je narastao za 6,55 posto tako da u njemu sada živi 4500 stanovnika. Jedan je od samo osam gradova u našoj domovini s rastom stanovništva i jedan od triju u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Po postotnom rastu drži drugo mjesto u Hrvatskoj.
Zanimljivo je spomenuti kako je najveći porast stanovništva vidljiv u dobnoj skupini građana od 25 godina do 44 godine kao i kod djece do 14 godina. U to bračko središte dolaze raditi i živjeti otočani iz drugih mjesta, ali i oni iz ostalih krajeva Hrvatske.
To potvrđuje kako im grad nudi brojne prilike za zapošljavanje, planiranje i podizanje obitelji te zato i ostaju. Prema istraživanju proračuna gradova i općina u RH o ulaganjima u kvalitetu života građana, Supetar je uvijek u top 10 gradova. Dvije godine zaredom bio je nominiran za izbor Najbolji mali grad u kategoriji “kvaliteta života” i to kao jedino takvo središte iz Dalmacije.
– Porast stanovništva je najbolji pokazatelj da Grad razvijamo u pravome smjeru i da nas mnogi sve više prepoznaju kao mjesto kvalitetnog i ugodnog življenja. To nas još više ohrabruje kada se zna je Supetar grad na škoju i da se uz svakodnevne izazove nosi i s mnogim specifičnostima otočnog življenja. Najveći naglasak od početka obnašanja svoje dužnosti stavila sam upravo na demografsku obnovu i ulaganje u kvalitetu života te projekte koji su vezani uz obitelj, djecu i mlade – kaže Ivana Marković (SDP), supetarska gradonačelnica, koja tu dužnost obnaša već 11 godina.
Sritna dica-sritan grad
Već više godina na području tog bračkog središta uspješno se provodi projekt “Sritna dica-sritan Grad”. Gradonačelnica Marković tvrdi da su joj to najdraža izdvajanja.
– Kroz program “Sritna dica-sritan Grad” odlučili smo se za stvaranje i provedbu konkretne i zaokružene politike usmjerene na demografski rast i razvoj naše gradske i otočne zajednice. Programom pratimo djecu od rođenja do prvog zaposlenja ili odlaska na fakultet te smo u tim segmentima jedan od vodećih gradova po visini naknade za novorođene i sufinanciranju cijene vrtića, a prednjačimo i po visini stipendija – ističe prva žena grada i dodaje kako se uvijek vodi računa i o onima kojima treba pomoći.
Tako se sufinanciraju obitelji koje imaju četvoro i više djece dok su roditelji djece s manjim primanjima djelomični ili u cijelosti oslobođeni plaćanja dječjeg vrtića. Pomaže se i umirovljenicima kao i onima kojima je potrebita pomoć zbog raznih životnih okolnosti.
Isto tako kontinuirano su osigurane srednjoškolske i fakultetske stipendije koje su po iznosu u samome hrvatskom vrhu. Jednokratnom potporom stimulira se upisivanje učenika u Srednju školu Brač u Supetru kako bi se potaknuo ostanak učenika u vlastitom gradu.
Predškolsku ustanovu “Mrvica” pohađa rekordni broj mališana, jer je prvi put premašen broj od 200 djece. Jasličnim i predškolskim odgojem, obuhvaćeno je, naime, 201 dijete, ali se na tome neće stati, jer potrebe neprestano rastu.
Ove pedagoške godine Grad Supetar se može pohvaliti kako je bilo pedesetero novoupisane djece, a to je dvostruko više nego godinu ranije i upisani su svi kandidati koji su zadovoljili osnovne uvjete.
– Izdvajanja za predškolski odgoj narasla su za 298 posto u posljednjih 10 godina i ukupno je za te namjene izdvojeno 8,7 milijuna eura. U ovoj godini završava se projekt izgradnje nove jaslične skupine, treće po redu, s ciljem upisa što većeg broja djece u iduću pedagošku godinu. U tijeku su radovi na uređenju prostora za novu grupu. Izradili smo projekt uređenja dječjeg igrališta i zatvaranje dijela vanjskog dvorišta na vrtiću na adresi u Ulici Petra Jakšića koji će se realizirati u narednom proračunu. U tijeku je izrada projektne dokumentacije za novi aneks vrtića na istoj adresi, ali je sve veći problem nedostatak odgajateljica za što će Grad pokrenuti posebnu liniji stipendiranja – najavljuje Marković i dodaje:
– Najvažnija zadaća u predstojećem razdoblju jest izgradnja nove zgrade Osnovne škole “Supetar”. Na tom projektu intenzivno se i ubrzano radi u suradnji sa nadležnim službama u Županiji splitsko-dalmatinskoj, a već je ishođena i lokacijska dozvola. Grad je riješio prostorno plansku dokumentaciju, definirao čestice za buduću zgradu i otkupio dio zemljišta kojega otplaćuje kreditom.
Nova škola
Nastava se odvija u izuzetno teškim prostornim uvjetima u zgradi koja je izgrađena davne 1903., a dograđena je 1924. godine. Učestalo se popravlja, ali od tog krpanja nema puno koristi, jer vremešni obrazovni objekt i nadalje ne zadovoljava minimum tehničkih, prostornih i pedagoških uvjeta.
Nova škola će se sastojati od 20 učionica za više od 400 učenika (osam plus 10 odjeljenja, osam plus 12 radnih prostora), parkirališnih mjesta kao i dvorane za tjelesni odgoj. Tako će san brojnih generacija supetarskih osnovaca konačno postati stvarnost.
Nedostaje kabineta, a nema ni centimetra zatvorenog prostora za tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Zub vremena učinio je svoje, a krpanje zgrade može samo ublažiti tu nelagodnu sliku. Ipak usprkos svemu tome, u klupama te najveće bračke osmoljetke sjedi 372 učenika, od kojih je 38 prvašića.
Na tom broju učenika “glavnom gradu” Brača mogu pozavidjeti veće i razvijenije gradske sredine. U odnosu na 2016. broj osnovnoškolaca porastao je za 50 učenika.
Iz godine u godinu sve su veći izazovi u trajektnoj luci koja predstavlja svojevrsna ulazno-izlazna vrata na otok. Broj putnika i vozila u neprestanom su porastu.
Tako je lanjske godine kroz supetarski porat prošlo 2 milijuna putnika i pola milijuna vozila. Ako se zna da u Hrvatskoj živi manje od četiri milijuna stanovnika onda podaci o prometu u luci dobivaju još više na važnosti i intenzitetu. Drugačije iskazano, pola Hrvatske godišnje prođe kroz glavnu bračku luku.
Tim za EU projekte
– Došli smo do točke koja prijeti pucanjem. Veseli me da su se sve nadležne službe uključile u projekte koji bi omogućili normalno funkcioniranje trajektne luke. Formirana je i radna skupina kako bi sinkronizirano djelovali. Proširili smo mjesto za “sortiring” koje može prihvatiti 150 vozila, a to je u špici ljeta izuzetno važno jer smanjuje pritiske i gužve. Nakon sezone počinje njegovo cjelovito uređenje – naglašava poteštatica Marković te još jednom apelira na “Jadroliniju” da uvede i omogući rezervaciju karata što bi putnicima i gostima omogućilo, uz puno manje čekanja i gužvi, dolazak i odlazak s otoka.
U Supetru je sve više gostiju, a brušenje ponude je imperativ pred kojim nema uzmaka. Na tom planu svoj značajan doprinos daju hotelijeri, privatni iznajmljivači, ugostitelji, ali i obrtnici. S brojem obrtnika grad Supetar se ima pravo podičiti jer na 1000 stanovnika dolazi 55 obrtnika.
U gradu su pravodobno uvidjeli da bez europskog novca mnoge svoje projekte neće biti u mogućnosti realizirati. Stoga su stvorili tim koji je znao i umio doći do europskih potpora.
Svjedoči to i podatak prema kojemu je Supetar 2020. bio u Hrvatskoj, u odnosu na broj stanovnika, drugi po povučenom EU-ovu novcu. Po glavi stanovnika, naime, stglo je 2309 kuna iz blagajne u Bruxellesu. Tim smjerom bračka prijestolnica nastavlja i dalje.
Počeli su projekti “Trolokve-Vrtovi zelene budućnosti” i “Rekonstrukcija i opremanje Društveno-kulturnog doma Supetar” i za njih je odobreno više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava.
– Na ovim projektima radio je naš genijalni tim ljudi duže od godinu i pol dana. Svi su oni doprinijeli razradi ideje i projektne dokumentacije i sve je to trebalo napraviti u zadanom roku uz poštivanje strogih kriterija. Sada idemo u realizaciju – sa zadovoljstvom i smiješkom na licu prisnažuje gradonačelnica i najavljuje novi investicijski ciklus.
Planirano je završno uređenje igrališta “Mali plac”, uređenje Trga Franje Tuđmana i Jobove ulice, Fadića šumice, uređenje i betoniranje poljskih putova te sređivanje lučkog područja.
U sastavu Grada nalaze se i mjesta Mirca, Splitska i Škrip, a u njima se realiziraju infrastrukturni i drugi projekti koji će omogućiti nove razvojne iskorake i poboljšati kvalitetu življenja. Na području Supetra i njegovih naselja sagrađeno je pet dječjih igrališta.
Supetar je grad po mjeri čovjeka-Supetar je dobra priča. •