Dio djelatnika splitske gradske firme “Stano-uprava” u utorak je, od 12 do 13 sati, održao štrajk upozorenja kako bi iskazali nezadovoljstvo plaćama i činjenicom da kolektivni ugovor nije zaključen. Od ukupno 38 zaposlenika, kažu sindikalisti, štrajk je podržalo njih 26.
Kako stoji na njihovim službenim stranicama, “Stano-uprava” se bavi upravljanjem i održavanjem stambenih i poslovnih zgrada na području grada Splita, Solina, Kaštela, Trogira, Drniša, Omiša i Ploča te općina Dugi Rat, Okrug i Marina. Naglašavaju da svoje prihode ostvaruju isključivo na tržištu i da nisu proračunski korisnik.
Štrajk u splitskoj gradskoj firmi koja upravlja stotinama zgrada! ‘Propalo je mirenje, skoro svi su se izjasnili…‘
Kako nam je prije početka štrajka kazao sindikalni povjerenik Davor Knezović, inicijativa za početak kolektivnog pregovaranja u “Stano-upravi” pokrenuta je 9. rujna 2024. godine, a dodaje da je, zbog totalnog ignoriranja Uprave, pokrenut postupak mirenja pred Gospodarsko-socijalnim vijećem Grada Splita. Kolektivni ugovor, valja napomenuti, u ovoj gradskoj firmi nikada ranije nije postojao.
– Uprava je, očito bez ikakve namjere da prihvati mogućnost sklapanja istog, ignorirala i razvlačila, te je mirenje završilo kao neuspješno – rekao nam je.
Ističe da se prosječna plaća za 80 posto djelatnika “Stano-uprave” kreće između 1000 i 1100 eura, pa smatra da nema potrebe to dodatno komentirati, posebice kada se u obzir uzme donošenje novog Zakona o upravljanju, koji im, kaže, nameće puno veći obujam posla koji teško mogu realizirati.
– Također, nije na odmet spomenuti kako se tehničkoj službi uopće ne plaća korištenje automobila u službene svrhe, već praktički ljudi sami sufinanciraju firmu kad je riječ o tim troškovima – zaključuje Knezović.
Anita Krišto, djelatnica “Stano-uprave” i jedna od članica štrajkaškog odbora, negira da je djelatnicima najavljeno povećanje plaća.
– Želim dostojanstvenu plaću za svoje radno mjesto, u skladu sa mojim obrazovanjem i radnim mjestom – kazala je Krišto i konstatirala da je neprihvatljivo da visokoobrazovani kadar ima plaće od 1000 ili 1100 eura.
Samom štrajku upozorenja prethodio je, osim kolektivnih pregovora i neuspješnog pokušaja mirenja pred Gospodarsko-socijalnim vijećem, i dopis o najavi štrajka upućen 3. travnja, kažu iz Sindikata komunalnih, prometnih i srodnih djelatnosti Hrvatske. Ovom prilikom štrajkašima su podršku dali i sindikalisti, među ostalim i Mladen Novosel iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
– Gradonačelnik Puljak, ako želi zadržati ovakvu Upravu, za koju mi smatramo da je nesposobna, neka osigura iz proračuna Grada Splita sredstva za povećanje plaća radnicima “Stano-uprave”, ili neka postavi sposobnu Upravu. Neka prihvati prijedloge koje su radnici iznijeli, zahvaljujući kojima mogu po pitanju profita daleko bolje poslovati i sami sebi zaraditi znatno veće plaće. Ovi radnici to znaju, mogu, ali netko to mora odlučiti. Nećemo sada sumnjati i prozivati da je nekome u interesu da ova tvrtka propadne, ali ovi radnici niti su to zaslužili, niti će to dozvoliti – rekao je Novosel na štrajku.
Direktor: Nije mi jasno čemu ovaj štrajk
Ovom prilikom kontaktirali smo i direktora “Stano-uprave” Ivana Viskovića, koji nam je kazao da mu nije u potpunosti jasno zašto dio djelatnika štrajka, prvenstveno zato što je koji dan prije nego što je dobio upozorenje o štrajku predložio povećanje plaća.
– Par dana prije nego što su sindikati poslali obavijest o štrajku upozorenja, ja sam pismenim putem, a prije toga i usmeno, iskomunicirao prijedlog povećanja koeficijenata i novu sistematizaciju za sve djelatnike. To povećanje, ovisno o stručnoj spremi i poziciji, iznosilo bi od 10 do 15, pa i do 20 posto. Tako da mi stvarno nije jasno čemu ovaj štrajk – rekao je Visković.
Dodaje da je osnovicu već povećavao prošle i pretprošle godine, a ističe da pokušava objasniti kako je “Stano-uprava” firma u stopostotnom vlasništvu Grada Splita, ali nije na gradskom proračunu.
– Koliko zaradimo, tolike plaće možemo isplatiti. Tako je bilo svih prijašnjih godina, tako je i ove godine, a bit će tako i ubuduće. Ja sam dizao plaće iako smo posljednjih godina bilježili pad prihoda – zaključio je direktor.