Slovačka, kojoj je prekinut dotok ruskog plina nakon obustave tranzita preko Ukrajine, počela je dobivati plin jedinom zamjenskom rutom, Turskim tokom. To stvara dodatne troškove za Bratislavu, a kapacitet plinovoda ne dopušta preusmjeravanje potrebne količine u zemlju. Stručnjaci tvrde da je ovaj aranžman najvjerojatnije privremen.
Stručnjak na Financijskom sveučilištu pri Vladi Ruske Federacije Igor Juškov smatra da Gazprom, kako bi preusmjerio izvoz plina u Slovačku preko Turskog toka, mora smanjiti isporuke turskim trgovcima kako bi napravio mjesta za potrebne količine. To bi moglo utjecati na bugarski uvoz, koja je odbila izravnu kupnju ruskog plina, ali ga kupuje preko posrednika, tvrdi za ruski Kommersant.
Nedostatan kapacitet prijenosa
Ipak, stručnjak nije siguran je li Gazprom sposoban u potpunosti zamijeniti količine koje su se prije isporučivale preko Ukrajine. Juškov sumnja da će obrazac opskrbe preko Turskog toka ostati dugoročan. Zamjenik direktora Nacionalnog fonda za energetsku sigurnost Aleksej Grivač također je primijetio da Turski tok nema potrebnih kapaciteta. Prema podacima operatera, plinovod već radi iznad planiranog kapaciteta. Proteklih dana količine su premašile 55 milijuna kubika dnevno ili oko 20 milijardi kubika godišnje. “Očigledno je to granica ili blizu nje”, primijetio je stručnjak.
Prema njegovim riječima, nemoguće je povećati opskrbu Bugarske bez dodatnih ulaganja ili proširenja sustava, tako da se cijeli volumen s ukrajinskog kolosijeka ne može preusmjeriti ovom rutom. Uz to, sumnja da bi se uskoro mogao dogovoriti nastavak tranzita ruskog plina preko Ukrajine.
Rastu napetosti između Slovačke i Ukrajine zbog spora o plinu