Korizma je sveto razdoblje u liturgijskoj godini kada se kršćani posebno usmjeravaju na Kristovu muku i smrt na križu. To je vrijeme dubokog promišljanja o njegovoj žrtvi, ali i prilika za osobni ispit savjesti – priznavanje vlastite grešnosti i prepoznavanje naše uloge u njegovu raspeću.
Iako je bolna, ta istina nije tu da nas slomi, već da nas potakne na obraćenje i dublju povezanost s Bogom. Svaki grijeh, ma kako malen izgledao, dio je tereta koji je Isus nosio na križu. No, upravo kroz tu njegovu ljubav, imamo priliku za obnovu i novi početak.
Tijekom povijesti Crkve razvijene su mnoge pobožnosti koje vjernicima pomažu u razmatranju Kristove muke i potiču ih na kajanje. Korizma je poziv na promjenu srca, prilika da se vratimo Bogu i ponovno otkrijemo snagu Evanđelja. U nastavku donosimo tri snažne korizmene pobožnosti koje mogu produbiti našu vjeru i približiti nas Isusu, osobito u korizmene petke.

Kleknite u 15:00 i izmolite 5 Očenaša i 5 Zdravomarija
Na mjesnom crkvenom saboru koji je predvodio sveti Karlo Boromejski, nadbiskup Milana, donesena je odluka da crkvena zvona svakog petka u 15:00 podsjete vjernike na Kristovu muku. Ova je pobožnost postala vrlo popularna, a papa Benedikt XIV. proširio ju je na cijelu Crkvu.
Godine 1740. odredio je da sva crkvena zvona zvone svakog petka u 15:00. Također je pozvao vjernike da tada kleknu i izmole pet Očenaša i pet Zdravomarija u spomen na Isusovu muku i agoniju, moleći na nakanu Svetog Oca i za obraćenje grešnika.
Molitva pred raspelom za koju možete primiti potpuni oprost petkom tijekom korizme: Iskoristimo silno milosrđe!
Razmatrajte tri sata Kristovu muku
U znak priznanja Isusove ljubavi prema ljudskom rodu i njegove intenzivne patnje tijekom tri sata na križu, svećenik iz Lime u Peruu, otac Alphonsus Messia, u 18. stoljeću razvio je posebnu pobožnost.
Sastoji se od trosatnog razmatranja na Veliki petak ili bilo koji drugi petak, prema vlastitim mogućnostima, o trpljenju Isusa Krista dok je visio na križu. Pobožnost započinje u 12:00 i završava u 15:00.
Vjernici mogu razmatrati različite aspekte Muke, poput sedam posljednjih Isusovih riječi ili njegovih svetih rana, koristeći duhovne knjige, biblijske komentare ili vođeni svećenikovim promišljanjima.
Moćna pobožnost koju je Isus tražio: ‘Sve što tražiš po ovoj rani, dat ću ti’
Izmolite ovu molitvu svetog Pija V.
O moj Gospodine Isuse Kriste raspeti, Sine presvete Djevice Marije, otvori svoje uši i poslušaj me, kao što si slušao svoga vječnog Oca na gori Tabor.
O moj Gospodine Isuse Kriste raspeti, Sine presvete Djevice Marije, otvori svoje oči i pogledaj me, kao što si s križa gledao svoju predragu Majku, ožalošćenu i pogođenu.
O moj Gospodine Isuse Kriste raspeti, Sine presvete Djevice Marije, otvori svoja presveta usta i progovori mi, kao što si govorio svetom Ivanu kada si mu dao svoju najmiliju Majku za majku.
O moj Gospodine Isuse Kriste raspeti, Sine presvete Djevice Marije, raširi svoje ruke i zagrli me, kao što si ih raširio na križu da zagrliš cijeli ljudski rod.
O moj Gospodine Isuse Kriste raspeti, Sine presvete Djevice Marije, otvori svoje Srce i primi u njega moje srce. Poslušaj me u svemu što te molim, ako je to u skladu s tvojom presvetom voljom.
Hrvatica opisala kako je u korizmi srela živog Boga: ‘Ovako sam molila, sve se promijenilo’