Pojava tornada sve je češća na ovim prostorima, iako se oni uglavnom smatraju uobičajenima za Sjedinjene Američke Države. Podsjetimo, početkom lipnja tornado je poharao okolicu mađarskog grada Szombathelyja, dok su lovci na oluje iz Srbije danas poslijepodne opasnu pojavu snimili u blizini Požege.
“Tornado je prijavljen na teritoriju Požege (mjesto Visibaba) u 13:20, dok je linija oluja od Čajetine do Čačka prelazila preko te regije. Na video snimci se uočavaju wall cloud, kondenzacijski lijevak (funnel cloud) i ciklonalna cirkulacija zahvaljujući vidljivoj kondenzaciji lijevka skroz do tla, u zoni nastalog mezovrtloga u okviru konvektivne linije. Niske baze oblaka, povećana vlaga i nestabilan najniži sloj troposfere su podržavali ovakve pojave u ovom sektoru”, napisali su na Instagramu.
Inače, pojave olujnih ćelija proteklih su ljeta postale sve izraženije. Podsjetimo, superćelija koja je prije godinu dana zahvatila Sloveniju, veći dio Hrvatske te dio BiH i Srbije, uzrokovala je veliku materijalnu štetu i gubitak nekoliko života. S obzirom na to, postavlja se pitanje postoji li mogućnost da se tornado pojavi u Hrvatskoj.
‘Vjerojatnost nije nula’
“Jedan od uvjeta za nastanak uragana u Atlantiku jest visoka temperatura. U Sredozemlju nema uragana, mogu nastati tzv. ‘medicane’, koji dosežu snagu do prve dvije kategorije uragana. Uragane ili tajfune poput onih u Pacifiku nećemo vidjeti jer jednostavno nema potrebnih uvjeta za njihov nastanak.
Za stvaranje uragana potrebno je puno vodene pare, taj uragan mora imati dugačku putanju na kojoj se hrani iz morske površine. U Sredozemlju ne postoje takvi uvjeti. Treba držati oko na medicaneima. Mi imamo svoje ciklone i anticiklone, imamo buru i jugo”, otkrio je nedavno za tportal ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda, Ivan Güttler.
Također, objasnio je i može li se u skorije vrijeme u Hrvatskoj pojaviti tornado kakav je snimljen u Mađarskoj ili Srbiji. Pritom navodi da je još 1898. godine znanstvenik Andrija Mohorovičić istraživao vijore kod Čazme, u to vrijeme najsnažniju oluju koja je pogodila Hrvatsku.
Cijela Hrvatska pod meteoalarmima, stiglo upozorenje meteorologa: ‘Prijeti nam vremenska nepogoda’
“Vjerojatnost nastanka tornada u Zagrebu nije nula, ali je puno manja nego u središnjoj Europi ili SAD-u. Neki od tih fenomena su karakteristika nekih lokalnih područja, kao što je bura u Hrvatskoj. Za tornado nije visok rizik u Hrvatskoj, ali nije ni nula”, zaključuje Güttler.
Komentari