Carles Puigdemont vratio se nakon sedam godina samonametnutog egzila kako bi srušio izbore za novog predsjednika španjolske regije Katalonije, iako je policija u Barceloni pojačala mjere osiguranja kako bi ga pronašla.
Puigdemont je bio predsjednik Katalonije 2017. kada je jednostrano proglasio neovisnost. Španjolska vlada odgovorila je tako što ga je smijenila i naredila njegovo uhićenje, pa je pobjegao u Belgiju.
Katalonski parlament sastao se u četvrtak kako bi odobrio izbor kandidata Socijalističke stranke Salvadora Ille, nakon višemjesečnih pregovora sa separatističkom strankom ERC. Glasovanje je poništio Puigdemont, koji se pojavio ispred parlamenta prije početka sjednice i održao petominutni televizijski govor.
“Moram biti tamo i želim biti tamo. Zato sam krenuo na put povratka iz egzila.” Puigdemont je rekao u srijedu na X-u (bivši Twitter).
Njegov štos ispred parlamenta očito je iznenadio i policiju i medije koji su bili pod dojmom da će pokušati ući u zgradu. Policija je blokirala sve osim jednog ulaza u Parc de la Ciutadella, gdje se nalazi parlament, i provjerila je svima akreditive prije nego što su mogli ući.
Međutim, Puigdemont ne samo da je mogao održati govor vani, nego je nakon toga nestao i izbjegao uhićenje. Prema lokalnom dnevniku La Vanguardia, dvojica pripadnika katalonske policije privedena su pod sumnjom da su pomogli separatističkom vođi u bijegu.
Ranije tog dana, policija autonomne regije – poznata kao Mossos d’Esquadra – pretražila je cijelu prostoriju po sobu u parlamentu. Prema Politico EU, također su provjerili podrum i pretražili kanalizaciju, dok su također zatvorili prolaz koji povezuje zgradu parlamenta sa Zoološkim vrtom u Barceloni.
Puigdemont se odbio kandidirati na izborima za Europski parlament u lipnju kako bi se još jednom kandidirao za katalonskog predsjednika, ali je izgubio glasove od Ille. Socijalisti su prošli tjedan postigli dogovor sa separatistima o formiranju manjinske vlade.
Španjolski premijer Pedro Sanchez neutralizirao je katalonske separatiste, barem za sada, donošenjem opsežnog zakona o amnestiji prošle godine. Opozicija je odgovorila organiziranjem masovnih prosvjeda u Madridu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: