U ponedjeljak poslijepodne, stanovnici Podstrane kod Splita svjedočili su neuobičajenom prizoru. Čitateljica Slobodne Dalmacija, koja je željela ostati anonimna, na svom je balkonu zatekla zmiju dugu oko dva metra kako se kreće njezinim dvorištem.
“Podigla je glavu i stajala tako nekoliko minuta, kao da vreba neki plijen, a onda se uvukla u vrt među povrće. Živim ovdje preko trideset godina i ljeti bi znala oko kuće vidjeti zmije, najčešće blavore, ali ovako dugačku zmiju dosad nikad nisam vidjela. Bila je duga sigurno oko dva metra. Kad sam je ugledala ušla sam u kuću i kroz prozor snimila ovaj video kojeg vam šaljem”, kazala je Slobodnoj A. P. (podaci poznati redakciji).
Nije je toliko strah zmija, kaže, iako ih ne voli vidjeti: “Ako ih vidim ne približavam im se i odem od nje, jedino me strah da mi ne bi ušla u kuću. Sjećam se kako su jedni susjedi tu u blizini mene prije dosta godina iza kauča pronašli zmijina jajašca, bio je to strašan prizor”, dodaje čitateljica.
Stručnjak za zmije Neven Vrbanić potvrdio je da se radi o vrsti zmajur, poznatoj i kao zrva (Malpolon insignitus). Ova zmija je poluotrovna, ali nije opasna za ljude. “Zmajur može narasti do 230 centimetara, no prosječna dužina je oko 170 centimetara. Iako izgleda zastrašujuće zbog svoje veličine i izraženih ljuski, nije opasna za čovjeka”, objasnio je Vrbanić.
Živi u priobalju Hrvatske
Zmajur je prisutan u priobalju Hrvatske, od Istre do južne Dalmacije, te na mnogim otocima. Obično živi na nižim nadmorskim visinama i prilagođen je različitim staništima, uključujući poljoprivredne površine i otvorene šume. Uglavnom se aktivan danju, a zbog svoje plašljivosti brzo bježi od opasnosti.
Iako mu je prosječna dužina oko 170 centimetara, zmajur može narasti do čak 230 centimetara. Velika je i snažna zmija, uske glave, a iznad velikih očiju s okruglim zjenicama nalaze se specifične izražene ljuske koje zmiji daju takozvani “opaki pogled”. Uglavnom je jednobojan, najčešće blijedo do tamno siv, maslinast, crn ili smećkast.
Još jedan slučaj bahate devastacije na Jadranu, pogledajte što su napravili Poljaci: ‘To triba srušit’
Plijen lovi prvenstveno vidom, radi čega često proučava okoliš tako da uspravi prednji dio tijela poput kobre. Zmajur je uz šilca jedna od najbržih europskih zmija. Kad je ulovljen, agresivan je i glasno sikće, zbog čega je i dobio hrvatsko ime zmajur. Luči otrov koji mu pomaže u lovu na plijen koji su najčešće gušteri, mali sisavci, male zmije, a ponekad i ptice, pogotovo one koje gnijezde pri tlu.
Iako posjeduje otrovne zube, zmajur ne predstavlja prijetnju ljudima jer je otrov smješten u stražnjem dijelu gornje čeljusti i koristi se prvenstveno za lov na plijen. U slučaju ugriza kod ljudi, simptomi su obično blagi, uključujući nateknuće kože i povišenu temperaturu koja se povlači nakon nekoliko sati.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.