Vozači koji iz Istre svakodnevno putuju na posao u Italiju, kao i turisti koji iz smjera Italije ulaze u Hrvatsku za dionicu od svega 5.8 kilometara između Kopra i talijanske granice moraju platiti punu cijenu slovenske vinjete – 16 eura.
Mnogi to ne žele platiti pa radije biraju lokalne, zaobilazne ceste, što stvara dodatne gužve i nezadovoljstvo među lokalnim stanovništvom. Problem je postao toliki da je potpredsjednica slovenskog parlamenta Meira Hot odlučila pokrenuti peticiju za ukidanje vinjete na toj dionici jer djelomično šteti i turističkom sektoru.
– Tu sam peticiju pokrenula jer mi lokalni Istrijani već godinama apeliramo na našu vladu. Plaća se puna cijena za autocestu koja zapravo to i nije, nego samo prigradska cesta – izjavila je Hot, koja i sama živi u Piranu, za HRT.
Tvrdi da je vinjeta uzrokovala gubitak vikend-gostiju te dodaje da je takva naplata u suprotnosti s Osimskim sporazumima koji propisuju propisuju slobodan promet u pograničnim zonama.
Drugo mišljenje
No, nisu svi stanovnici slovenskog priobalja skloni ukidanju vinjete. Neki smatraju da vinjeta treba ostati jer “svi koji ovuda prolaze idu u Hrvatsku” pa i Slovenci moraju od toga imati koristi.
– Zašto bih bio za ukidanje? I mi moramo nešto zaraditi – kazao je Damjan iz Kopra.
S druge strane ljudi iz Istre (prvenstveno iz Umaga i Buja) koji rade u Trstu, a ima ih poprilično, imaju drugačiji stav, kao i talijanski vikendaši.
Inicijativu je podržao i predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul, poručivši:
– To uistinu može pomoći ljudima da se na ovom prostoru kreću slobodno, bez ikakvih problema. Ova inicijativa ide u korist svim ljudima koji ovdje žive.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:
Slovenac Hrvatima očitao brutalnu lekciju: “Zašto mnogi za sve krive nas i je li se itko pitao tko nam je prodao nekretnine, tko prodaje ribu iz krivolova?”
Nakon objave članka o, prema mišljenju mnogih ribolovaca, bizarnom Prijedlogu pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru, u reakcijama čitatelja javio se i jedan slovenski državljanin. Primjećuje uzorak ponašanja u kojem dio hrvatskih građana nepravedno okrivljuje Slovence za probleme u koje su se Hrvati dobrim dijelom sami uvalili i