Imenovanje Fabija Cannavara za trenera Dinama je potez koji u startu ima globalno velik medijski odjek. To nije čudno za čovjeka koji je 2006.godine, kao kapetan Italije podigao pehar svjetskog prvaka, a ubrzo potom dobio Zlatnu loptu. Kad stoper, koji stasom ne liči na stopera (175 cm) zasluži to priznanje, onda je to zbilja veliki doseg. Fabio Cannavaro bio je senzacionalno dobar branič, eksplozivan, tehnički potkovan i izrazite skočnosti. Imena njegovih klubova – od Napolija preko Parme, Intera, Juventusa do Real Madrida – sve govore o njegovoj klasi.
Kao i svaki veliki igrač globalne slave, Fabio Cannavaro u startu ima otvorenija vrata za sve postigračke ambicije. Slično kao i njegov veliki prijatelj Gennaro Gattuso, koji je ostvario sjajnu igračku karijeru, a zajednički ističu kako je jedan od faktora uspjeha njihov južnjački temperament, upornost i prihvaćanje više žrtve od drugih da bi uspjeli, Cannavaro je izabrao trenerski put. Doduše, kada je u Al Ahliju postao sportski direktor govorio je da je željan napredovati kao dužnosnik. Prije toga je završio tečajeve za licencu sportskog direktora i potom trenera u Covercianu. No, nakon kratkog vremena osjetio je strast za trenerskim poslom.
– Sve sam mogao zamisliti u mom životu nakon aktivne karijere, ali da ću biti trener, to nikad…”.
U idućih desetak godina, do danas kada je službeno trener Dinama, Fabio Cannavaro je imao svekolike avanture u tom teškom, ali očito magnetski privlačnom poslu. Osam godina u Aziji (Kina, Saudijska Arabija…) značilo je iskustvo slavljenja (titula s Guangzhoum, promocija Tijanjina u elitnu ligu, i odmah potom plasman u Ligu prvaka kao trećeplasirani Super ligaš), ali i različite negativne epizode kao što su ostavke, smjene, otkazi pa čak i “blokade”. Naime, nakon jednog ispadanja iz azijske LP-a, ozlojeđeni čelnici Guangzhouma su mu naredili da ostane u hotelu u Kataru. Dvanaest dana su u blokadi bili on i njegov stručni stožer, da bi tek intervencijom talijanske ambasade u Kataru, bili “oslobođeni”…
U Kinu je prije deset godina otišao zato jer ga je zvao njegov “duhovni otac”, Marcello Lippi. On ga je uvrstio u seniore Napolija, on ga je vodio do svjetskog naslova, on ga je preporučio Juventusu, i naposljetku on ga je postavio za nasljednika u Guangzhou, kada je Lippi nakon tri godine (i tri titule prvaka, te naslov lige prvaka) postao sportski direktor. Lippi ga je potom postavio i kao privremenog izbornika Kine…
Mnogi su bili uvjerenja da će Fabio Cannavaro kao trener napraviti veliku karijeru u Italiji. Jer imao je “ime i igračko djelo”, imao je ogromna iskustva radeći sa Lippijem, Capellom, Boškovom, Malesanijem, Ancelottijem, Sacchijem i drugim stručnjacima a i mediji su ga “lijepo pratili”. No, dugo trajanje azijskih putešestvija očito je udaljilo Cannavara od Italije. Netko je kazao da se barem mogao financijski ispuniti. U jednoj je fazi ekspanzije kineske investicije u nogomet dobio ugovor s Guangzhuom na pet godina, uz godišnju gažu od 12 milijuna eura…
Zašto Fabio Cannavaro ne uspijeva dobiti značajniji posao u domovini, za razliku od prijatelja mu Gattusa?
Kad se odlučio na “vrijeme povratka u Europu”, imao je nekih ozbiljnih poziva. Htjeli su ga Poljaci za izbornika, ali je kalkulirao, čekao i poziv iz Fiorentine, ali je naposljetku ostao bez angažmana. Danas će kazati da je to najveća greška koju je počinio.
U rujnu 2022., dočekao je napokon poziv kluba iz Italije., doduše iz Serie B. U Benevento je došao pun elana, ali je priča trajala tek 17 kola. Uz digresiju da je sam podnio ostavku nakon nekoliko negativnih rezultata, ali ga je Uprava odbila i nastavio je raditi, no uskoro je dobio otkaz. Problem je, kažu, bio više u kvaliteti kadra, koji je potom ispao u treću ligu. Cannavaro je novu šansu dobio, napokon u Serie A. Preuzeo je Udinese na posljednjem mjestu i šest kola prije kraja ušao je u veliki rizik, jer bi ispadanje bilo dodatni zamah onima koji tvrde da nije dovoljno dobar trener za “ozbiljne klubove i nogomet”. No, Udinese se spasio, ali nastavka suradnje nije bilo…
Zašto Fabio Cannavaro ne uspijeva dobiti značajniji posao u domovini, za razliku od prijatelja mu Gattusa, koji je nakon “zagrijavanja” s Palermom i Pisom dobio kormilo Milana, a potom Napolija? Oni koji ga osporavaju kažu da nema dovoljno uvjerljivih argumenata u dosadašnjoj karijeri trenera da bi mogao dobiti vođenje jednog projekta u Serie A na dužu stazu. Drugi misle da je limit opterećenje njegove velike igračke karijere, te velika očekivanja. U Bariju, koji je u vlasništvu De Laurentisa (vlasnik i Napolija) već je bio dogovoren, ali ga tamošnji navijači nisu htjeli upravo zato što “nema neki rezultat u karijeri” te zato što ne vole De Laurentisa…
Činjenica da takvo “ime”, uz moćne mentore (kao Marcello Lippi) ne uspijeva iskoračiti u talijanskom nogometu, sigurno nije dobar znak u kontekstu trenerske karijere. Što može učiniti u Dinamu, klubu koji funkcionira u posve drugačije okruženju nogometa u odnosu onog kojem je Cannavaro pripadao kao igrač a i trener? Mogli bismo kazati da je Dinamo veliki izazov za Cannavara, ali istodobno je Cannavarov izbor veliki izazov za maksimirsku administraciju. Zajednička im je želja osvojiti trofeje u HNL-u, a isto tako im je to i velika potreba za perspektivu. Kako to može izgledati u praksi?
U općenitom smislu će HNL okruženje biti svojevrsni šok za Cannavara. Infrastruktura, stadioni, posjete, travnjaci, sve je to oprečno standardima na koje je navikao. Drugi važan faktor bit će jezična barijera, odnosno koliko će talijanski trener uspjeti u svlačionici pojasniti svoju viziju igre. Treći faktor koji će utjecati na njegov rad je manjak vremena, jer nakon tri tjedna već mora biti u visokom natjecateljskom modu (Milan, Arsenal, HNL). Četvrto je pitanje kakav će kadar imati na raspolaganju. Prije je važno kad će se oporaviti Sučić, Petković, Mišić, nego koji će novi igrači stići, ili aktualni “pomilovani”….
Nogometna ideja je prilično jasna. Cannavaro želi igrati s posjedom, graditi igru od golmana, uz precizirane sheme u kojima želi da igrači napadaju prazne prostore, traže dubinu. Naglasak mu je na ulaženje između linija na suparničkoj polovici, gdje pozicionira više igrača i kroz brzu kombinatoriku traži pas za okomicu i završnicu napada. Dvije pozicije smatra fiksnim, šesticu i devetku, svi ostali moraju se prilagođavati dinamici igre. Što znači da bi trebali puno, i kvalitetno, trčati bez lopte.
Ta teorija je na pragu ideja trenera tzv. “modernog nogometa”, a uspješnost u provedbi je onaj faktor koji razlikuje kvalitetu između tih stručnjaka. Cannavaro će inzistirati na dominantnom nogometu, stalno pritisku kroz igru, ili s visokim presingom za reposjed. Koliko će uspjeti, to je veliko pitanje, jer kvalitetu trenera Cannavara tek se treba spoznati. Zato je Dinamo za njega velika “oklada”, kao što je on za Modre veliki rizik. Rekli bi Talijani, tko ne riskira neće profitirati. Stoga, ostaje da vidimo gdje to vodi…