Europsko prvenstvo ove godine u Njemačkoj bio je trinaesti završni turnir na kojeg se plasirala Hrvatska od 1996. godine i povijesnog nastupa u Engleskoj, ali i šesto veliko natjecanje na kojem je put završila u skupini, nokautirana i prije nokaut faze. Nažalost, ovo 20. mjesto je i najlošiji rezultat ikada na europskim prvenstvima, iako je za takvu statističku kategorizaciju zaslužna samo gol-razlika jer još dvaput su u skupini osvojena samo dva boda, kao i ovaj put.
Prije 20 godina na Europskom prvenstvu u Portugalu remiji sa Švicarskom (0:0) i Francuskom (2:2), kao i završni poraz 2:4 od Engleske, dali su uz dva boda minus od dva gola, dok je 2006. na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj najprije doživljen minimalni poraz 0:1 od Brazila, a potom su uslijedili neodlučeni rezultati 0:0 s Japanom i 2:2 protiv Australije. Nesretna Njemačka, na čijem tlu u šest nastupa nije ostvarena niti jedna pobjeda, donijela je sad 0:3 protiv Španjolske, 2:2 s Albanijom i 1:1 s Italijom, dva boda i gol-razliku 3:6, što daje tu neslavnu titulu najlošijeg hrvatskog učinka dosad.
U preostala tri ispadanja dvaput su osvojena po tri boda na Mundijalima u Japanu i Brazilu (pobjede nad Italijom i Kamerunom 2002. i 2014.), dok 2012. godine na Euru u Poljskoj i Ukrajini za prolaz skupine nisu bila dovoljna ni četiri boda. No, tada su samo dva prvoplasirana iz četiri skupine prolazila u četvrtfinale, a bile su to kao i ove godine Španjolska i Italija. Hrvatsku je tada vodio Slaven Bilić, najprije je svladana Irska 3:1, a potom je uslijedio remi s Talijanima 1:1, da bi u odlučujućoj utakmici sa Španjolskom u Gdanjsku bio doživljen minimalni poraz 0:1.
Treba izdvojiti i podatak kako je naša izabrana vrsta na svih šest neuspješnih turnira uvijek u zadnjoj utakmici grupne faze sama odlučivala o svojoj sudbini. Uglavnom joj je trebala pobjeda kao i na aktualnom Euru protiv Italije u Leipzigu, ali u spomenutom primjeru iz 2012. moglo se dalje proći i osvojenim bodom. Dvije najlošije izvedbe imala je 2002. u porazu 0:1 od Ekvadora, kao i 2014. protiv Meksika na SP-u u Brazilu, kada je u odlučujućem dvoboju za prolaz skupine doživljen poraz 1:3, dok je najbliže potrebnom trijumfu također bila u Njemačkoj 2006. u dvoboju s Australijom.
Iako igrom na stadionu u Stuttgartu nije oduševila, momčad koju je s klupe vodio Zlatko Kranjčar imala je dvaput prednost pogocima Darija Srne i Nike Kovača, ali Australci se dvaput vraćaju u rezultatski egal i s konačnih 2:2 prolaze u nokaut fazu.
Na aktualnom prvenstvu Europe u raspletu natjecanja po skupinama kao dvije najlošije trećeplasirane reprezentacije otpale su Hrvatska i Mađarska, ali kako su Mađari imali tri boda, može se reći da je Dalićeva vrsta zauzela 18. mjesto. Međutim, od šest četvrtoplasiranih reprezentacija bolji učinak imali su Ukrajina koja je ispala s osvojena četiri boda u skupini F, kao i Srbija koja je u skupini C imala dva boda, ali i bolju razliku pogodaka od Hrvatske (1:2). Slaba je to utjeha za Srbiju koja se prvi put pod tim imenom pojavila na Euru i to 24 godine nakon posljednjeg nastupa tadašnje SR Jugoslavije 2000. u Nizozemskoj i Belgiji. Hrvatska je, pak, nakon deset godina i četiri uzastopna plasmana u završnu fazu turnira kad se igra na ispadanje, prekinula taj lijepi niz…