U finalu Lige prvaka, koje će se održati 31. svibnja u Münchenu, snage će odmjeriti Paris Saint-Germain i milanski Inter. Finale Europske lige donosi engleski obračun između Manchester Uniteda i Tottenhama, dok će u Konferencijskoj ligi igrati Chelsea i Real Betis.
Osim sportskog uspjeha, svi finalisti ostvarili su i značajan financijski dobitak, iako je razlika među natjecanjima, očekivano, golema. UEFA-in nagradni fond jasno stavlja Ligu prvaka daleko ispred ostalih natjecanja, a iznosi koje će klubovi inkasirati to zorno potvrđuju.
Plasman u Ligu prvaka donosi svakom klubu početni bonus od 18,6 milijuna eura. Obje momčadi odigrale su osam utakmica u novoj ligaškoj fazi te su se uspješno plasirale u nokaut-fazu.
Inter, koji je završio kao četvrti u ligaškoj fazi, automatski je izborio osminu finala, a na putu do finala eliminirao je redom Feyenoord, Bayern i Barcelonu. Ukupna zarada kluba iz Milana za ovu sezonu iznosi impresivnih 136,6 milijuna eura.
PSG je, s druge strane, do finala morao odigrati jednu nokaut-rundu više, jer se jedva provukao među 24 najbolje momčadi. No, potom su redom izbacili Brest, Liverpool, Aston Villu i Arsenal. Parižani su za svoj podvig do sada zaradili skoro 138 milijuna eura, čime su nadmašili i Inter.
Za razliku od Lige prvaka, finalisti Europske lige mogu samo sanjati o tim ciframa. Manchester United je zaradio 36,4 milijuna eura, dok je Tottenham inkasirao 35,4 milijuna eura što je gotovo četiri puta manje od PSG-a i Intera.
Koliko je ta razlika drastična, pokazuje i podatak da je zagrebački Dinamo, koji je sezonu završio na 29. mjestu po zaradi u Ligi prvaka, zaradio više od oba finalista Europske lige, ukupno 39,7 milijuna eura.
Dok Liga prvaka nastavlja “kupati” svoje sudionike u milijunima, niži rangovi moraju se zadovoljiti simboličnim udjelima u UEFA-inom bogatstvu.