Svi će istaknuti igrače, navijače, a posebno suce, no derbi u Splitu, derbi desetljeća, igrat će se ipak i na pločama dvaju trenera. Šahovskim rječnikom, Gennaro Gattuso i Sandro Perković traže jedno od tridesetak rješenja, koliko bilježi hrvatska šahovska terminologija, kojima je krajnji cilj dočarati – mat.
Talijanski je trener, pritom, ove sezone tri puta slagao figure, i to kontra Jakirovića, Bjelice pa Cannavara. Prva dva Dinamova velemajstora na kraju su ostala bez kralja, dok je Cannavaro ostao živ, ali u utakmici koja je označena kao da nije. Naime, dva puta stekao je prednost, ali je na kraju Gattuso s nekoliko manevara stigao do željenog boda. Od, dakle, devet bodova u ponudi, Hajduk je time uzeo sedam. Čime je stekao prednost i domaćeg terena, ali i, simbolično, prednost “bijelih figura”, koje otvaraju partiju, ali i određuju tijek igre. Zanimljivo je pritom da Gattuso u hrvatskom nogometu jedini bolji skor od onog s Dinamom ima kontra Slaven Belupa, kojeg sada vodi potencijalni novi šef “plave” svlačionice. Protiv Koprivničana, naime, Gattuso ima tri pobjede i jedan remi, uz razliku pogodaka 5-1, iako, doduše, prvo kolo i poraz 1-2 potpisuje tadašnji trener “farmaceuta” Ivan Radeljić. Koji je, nota bene, poraz na Poljudu, odmah na startu sezone, ocijenio sljedećim riječima:
– Suđenje (glavni sudac bio je Zdenko Lovrić, Tihomir Pejin bio je VAR) je bilo sramotno! Ali nema veze, neka igraju Dinamo i Hajduk prvenstvo, mi ostali ne trebamo. Samo smo statisti. Hvala, toliko, doviđenja…
Kakogod, u sudarima s ostatkom gornjeg doma HNL-a Gattuso je naletio na mine, probleme, remije i poraze. No s Dinamom poraza, eto, nema. Penicilin, bio bi najbolji opis. Pritom, Gattuso nije previše izmišljao. Od prve pobjede koja je, u biti, okrenula tijek sezone, pobjede u Maksimiru u 6. kolu pogotkom Livaje (vs. Jakirović), pa preko trijumfa na Poljudu u 15. kolu golom Sigura (vs. Bjelica) te zaključno remijem u Zagrebu 2-2 (vs. Cannavaro), Talijan je optirao za sustav 4-2-3-1, koji se znao modificirati u 4-3-3, uz stajanje iza svojih ljudi. Naime, Gattuso je u početnim postavama rotirao 15 igrača (Lučić, Melnjak, Uremović, Prpić, Diallo, Krovinović, Rakitić, Pukštas, Durdov, Livaja, Kalik, Hrgović, Sigur, Biuk, Šego) dok su se tri Dinamova stratega igrala i sa sustavima i s udarnom momčadi. Jakirović je, naime, zaigrao s 4-2-3-1, Bjelica je na Poljudu suprotstavio varijantu 4-1-4-1, dok je Cannavaro put do pobjede zamislio u formaciji 3-4-2-1. Ujedno su sva trojica imali i drugačije igračke zamisli jer derbije je započeo 21 igrač: Nevistić, Ristovski, Theophile, Mmaee, Pierre-Gabriel, Ademi, Sučić, Cordoba, Baturina, Pjaca, Petković, Zagorac, Torrente, Bernauer, Hoxha, Kačavenda, Kulenović, Galešić, Stojković, Franjić i Kanga. Ništa od toga, eto, nije ispalo slavodobitno.
Cijelo je vrijeme, međutim, toj trojici palih Dinamovih trenera sekundirao – Sandro Perković. Iz prve je ruke mogao svjedočiti različitim pristupima, taktikama, reakcijama, mijenjanju figura, kao i završnom saldu. Stoga, doista, legitimno pitanje jest: što je iskustveno spoznao i može li, zapravo, sve to iskoristiti kao tajno oružje? Realno, trebao bi. Jer na temelju svega teško je da će Gattuso mijenjati svoj plan koji očito pali. Minestrina, Pastina in Brodo ili, odmilja, “talijanski penicilin”, naziv je talijanske juhe koju je u Hrvatskoj, nogometno, usavršio Gattuso. I koju će, uz možda pokoji drugačiji začin, servirati i na Poljudu. Što, u kontrastu, može Sandro Perković? Sjedeći uz Jakirovića mogao bi upotrijebiti recept iz proljeća 2024., kada je Dinamo u nekoliko dana prelomio prvenstvo, prvo u HNL-u golom Petkovića (sustav 4-2-3-1), a onda i u Kupu (sustav 4-4-2, s poduplanim šesticama Mišićem i Sučićem, uz Baturinu na krilu), dok bi se iz Bjeličina opusa kontra “bijelih” moglo izvući štošta, s obzirom na to da je izuzev posljednjeg poraza na Poljudu kao trener Dinama i Osijeka zabilježio devet pobjeda, šest remija i tek jedan poraz.
No iako Gattuso na klupi Hajduka nije sklon taktičkim eskapadama – sve su bile varijacije 4-2-3-1 i 4-3-3, a jedini put kada je krenuo u sustavu 4-4-2, protiv Ružomberoka na Poljudu, izgubio je 0-1 – ne treba očekivati niti da će Perković biti sklon velikim pretumbacijama, pogotovo otkad je na Maksimir došao Zvonimir Boban. Njegova je temeljna ideja da Dinamo igra s četiri igrača u zadnjoj liniji, stoga je za očekivati da će se i njegova sugestija naći u Perkovićevoj poljudskoj pripremnoj građi. Što će iz toga biti prezentirano, teško je zasad dokučiti, ali prvo poluvrijeme kontra Rijeke trebalo bi biti Dinamov smjer. Uz nužne varijacije zbog kartona (Franjić i Hrgović suspendirani), postavke neće šokirati. Ali će Gattuso, ne zbog forme, nego međusobnih dvoboja, u dvoboj ući kao favorit. Svjedočili smo u derbijima kroz povijest sudarima mnogo većih trenera, no, eto, ovu ludu sezonu mogao bi odlučiti baš ovaj: piše li Gattuso “haute cuisine” ili će na kraju ta receptura ostati “cucina povera”, ostaje vidjeti. Trenerski – na njemu je.