Pola SuperSport HNL-a ima strane trenere, svi najbolji plus Istra 1961, to je jasna poruka koju su klubovi poslali hrvatskoj struci – u vas nemamo povjerenja!
Nekad smo slavili međunarodno renomirane stručnjake poput Branka Zebeca, Tomislava Ivića, Miroslava Blaževića, Otta Barića... Zlatko Dalić je nakon srebra u Rusiji često znao reći kako je hrvatska struka podcijenjena jer posjedujemo trenere koji mogu voditi i Real Madrid i Barcelonu, međutim kasnija zbivanja nisu otišla u tom nego obrnutom pravcu. Točno je da su pojedini, prvenstveno na temelju igračkih karijera ili šanse koju su kao mladi imali u reprezentaciji, dobili poslove u ligama Petice – Niko Kovač, Slaven Bilić, Igor Tudor, Ivan Jurić…, ali natjecateljska struka izrasla u SHNL-u skromno kotira. Pritom spomenuti, pa i Edin Terzić, koji je zapravo više njemački trener, u pravilu nisu ni skloni prihvatiti posao u našoj ligi.
– Reci mi koga da dovedem za trenera – retorički će Damir Mišković prošlog lipnja ovom novinaru.
Znali smo da ne očekuje ključnu informaciju, nego priznaje da među Hrvatima koje može angažirati ne vidi čovjeka za Rijeku.
Mišković je dao povjerenje Crnogorcu Radomiru Đaloviću koji se, doduše, kao pomoćnik školovao u Hrvatskoj, pa je više naš trener nego crnogorski, ali na papiru je i on – stranac. Dinamo, Hajduk i Osijeka imaju Talijana, Istra 1961 sada ponovno Urugvajca, a za Hrvatsku postoji još jedno pitanje – tko će jednog dana naslijediti Zlatka Dalića? Kad god bilo, jer to će doći, za godinu, pet ili deset. Nemamo svjetsku facu koja bi vodila najveće klubove, osvajala trofeje i zadržala se nekoliko sezona jer čak i od svih spomenutih rijetko je kad netko uspio vani odraditi prvenstvo od prvog do zadnjeg kola.
Je li hrvatska struka, osim iznimaka, posebice ona koju smo gledali u SHNL-u, izgubila korak s europskim trendovima, pa ovog časa ne može odgovoriti potrebama klubova kako bi igrali nogomet s kojim će moći egzistirati u Europi? Ako krenemo od toga da naši predstavnici u UEFA-inim kvalifikacijama redovno ispadaju od momčadi koje imaju individualno lošije igrače, jasno je da problem postoji. Razina igre u SHNL-u, posebice organizacija, brzina i intenzitet nisu zadovoljavajući.
“Nemam ništa protiv da stranci rade kod nas, kao što naši rade u inozemstvu, ali moraju biti bolji od naših”
Hrvatska liga pretvara se u Serie Croazia i to također gledamo s rezervom. S obzirom na razinu igrača koje vodi, od Hrvata najviše nudi Mario Kovačević u Slavenu Belupu, ali mi smo nacija koja osvaja medalje na svjetskim prvenstvima i morali bismo imati svoju stručnu elitu. To što je nemamo na pravi način jako je loše. Nismo se smjeli dovesti do toga da nas sad netko drugi “uči nogometu”.
To je veliki poraz hrvatske struke koji se kuhao duže vrijeme jer ni trenerima stručni kriteriji nisu uvijek bili najvažniji, nego kako udovoljiti predsjednicima i senatorima u momčadi! Na tome su mnogi pali i gubili autoritet. Stvaranje igrača je jedno, a stvaranje ekipe i rezultata s njom je drugo! U ovom drugom je problem. Nužno je da naši klubovi podignu nivo kolektivne izvedbe.
Naravno, kad su ti u ligi Fabio Cannavaro i Gennaro Gattuso, to joj daje dodatnu vidljivost i izvan tvojih granica, no radi se ipak o sekundarnoj koristi. Treneri se ne bi trebali dijeliti na domaće i strane, bivše velike i manje igrače ili one koji nisu uopće bili profesionalni igrači, nego dobre i loše. Niz stranaca koji su radili ranije u našoj ligi nisu ostavili trag, pogotovo u Hajduku, iako je jedinu titulu izvan Dinama osvojio – Slovenac. Matjaž Kek s Rijekom.
– Mi nemamo problem s igračima i trenerima, najveći problem hrvatskog nogometa je rukovođenje! – ponudio je svoje viđenje jedan od doajena HNL struke Mile Petković, kojeg smo, kao i rekordera po broju vođenja utakmica u HNL-u, danas 69-godišnjeg Stanka Mršića, pitali za komentar.
Jasno je da treneri brane svoju branšu, a Petković kaže:
– Ja ću uvijek biti na strani trenera, pa ću reći da su naši vrlo kvalitetni, jedino s čime se ne slažem je da se forsiraju bivši nogometaši bez dokazane trenerske razine. Po tim kriterijima, kad završi karijeru, Luka Modrić može birati hoće li biti izbornik reprezentacije, predsjednik HNS-a ili predsjednik države! Nemam ništa protiv da stranci rade kod nas, kao što naši rade u inozemstvu, ali moraju biti bolji od naših. Uvažavajući sve ljude na funkcijama, moram reći da mi uopće nemamo viziju razvoja nogometa. Pričamo o hrvatskoj školi nogometa, za što tvrdim da ne postoji. Srećom, vrlo smo talentirana nacija, a opet sve manje stvaramo igrače. Hrvatska struka nije zaostala za Europom. Znate tko griješi? Oni koje vode klubove. Kako smjenjuju trenere, na temelju čega? Ukazala im se Gospa? A kako biraju trenere? Kao u casinu! Stave na jedan broj, a da nisu napravili pravu analizu zašto je to taj i uzdaju se u sreću. Pa ako ne ide, probat će s drugim. Je li itko dao suvislo obrazloženje zbog čega su smijenjeni Jakirović i Bjelica? Mislite li da će biti drugačije kad ode Gattuso? Neće.
Petković će kazati da priča smrdi od glave, ali u 2025. želimo najmanje dva, ako ne i tri kluba u europskim ligama. I zato želimo struku koja će to postići. Naravno da to ne može bez pravih klupskih politika i strategija jer naši si često pucaju u koljeno kad dođe ljeto. Umjesto da su tada najjači i ugrabe komadić Europe, oni usred kvalifikacija mijenjaju trenere, prodaju najbolje igrače i čine sve protiv sebe.
Ali opet, poražavajući rezultati u Europi koji su bili dosad, osim Dinama, nisu slučajni i stoje na duši i predsjednicima, i sportskim direktorima, i definitivno trenerima. Jednostavno, nedovoljno se polaže na struku kod nalaženja igrača, a i kod vođenja ekipe, a previše je stihije i kombinacija za nečije interese. Onda se “lijek” nalazi u – strancima!
– Očito je da se hrvatskim trenerima ne vjeruje, počinjemo biti zaboravljeni, a na sceni su stranci. Ispada po tome da mladi hrvatski treneri zaostaju za Europom, a po meni nije tako. Educirani su, prate trendove… Ako ovako nastavimo, bit će problema. Ne miriše na dobro. Iako, na kraju, za dobar rezultat najbitnije je imati prave igrače – rekao nam je Stanko Mršić.