Vrelog ljetnog srpanjskog dana, ako sjećanje ne vara, 1999. godine, kad je na plažama sve vrvjelo, a u gradu se tražio hlad spasa, igrač Šibenika Marijan Bakula pokucao je na vrata direktora kluba Marka Karađole.
– Što ti je, što izvodiš? – čudio se Karađole ugledavši Bakulu u zimskoj bundi, s kapom na glavi i šalom oko vrata dok je termometar pokazivao tik nešto ispod 40 stupnjeva.
– Ništa, direktore, došao sam po plaću za siječanj – krajnje će ozbiljno Bakula čiji je skeč bio hit tema tih dana u Krešimirovom gradu.
Eto, mijenjaju se i desetljeća i stoljeća, a u Šibeniku ništa novo. Njegovi igrači sada su se odlučili štrajkom boriti u travnju kako ne bi po plaću za siječanj ponovno morali u srpnju.
Kažu da je prvi štrajk ikad u svijetu izbio 1152. godine prije Krista u Egiptu, gdje su se radnici pobunili protiv faraona Ramzesa III, koji im 18 dana nije dao plaću. Nogometaši u Hrvatskoj imaju puno više strpljenja, ali ako ste u Šibeniku, znate da ste na pogodnom tlu za upasti u probleme. Nije prvi put da Šibenčani štrajkaju…
Istina, najdalje su sa štrajkom 2011. godine otišli igrači Karlovca, koji nisu igrali utakmicu s Rijekom na Kantridi, zbog čega ih je dodatno kaznio HNS oduzimanjem jednog boda. U toj teškoj sezoni 2011./12. štrajkao je i Šibenik, ali je ipak igrao, premda protiv Hajduka s juniorima i tek kojim seniorom. Igračima su u to doba dugovali po godinu dana…
Još na kraju sezone 2009./10. prijetili su dečki sa Šubićevca kako neće otići na utakmicu u Karlovac, ekipa u kojoj su bili Alispahić, Ademi, Zec… ipak je na dan utakmice sjela u autobus, stigla u grad na četiri rijeke, pobijedila i izborila četvrto mjesto!
Prema propisima HNS-a, tko ne odigra dvije utakmice, izbacuju ga iz lige, a to se dogodilo jedino Varteksu 30. ožujka 2012. godine. Dok su Karlovčani i Šibenčani štrajkali, pa i demonstrativno sjedili na travnjaku dvije minute na početku međusobne utakmice na Šubićevcu u listopadu 2011., ali je ipak odigrali, te su na kraju ta dva kluba završila sezonu, Varteks nije. Razlog su bila nepodmirena dugovanja prema igračima Milanu Pavličiću i Igoru Prahiću. Oni su, nakon dobivanja spora na arbitraži, predali predmet Disciplinskoj komisiji HNS-a, koja je suspendirala Varaždince. Kako suspenziju nisu skinuli, nisu mogli na utakmicu u Vinkovce s Cibalijom i izbačeni su u najniži rang. Prije toga su “preskočili” i gostovanje u Rijeci jer su već tada bili “na ledu”…
Otkako se igra liga 10 nije bilo otkazanih utakmica niti bojkota igrača koji ne bi htjeli igrati, neće se to vjerojatno dogoditi ni sada jer Šibenčani namjeravaju izaći na teren s Osijekom u nedjelju, iako ne treniraju u klubu. Kondiciju održavaju u privatnom aranžmanu… Još se nadaju da će dvije zaostale plaće doći do sljedećeg tjedna, a takvo obećanje dobio je i HUNS, sindikat koji vodi brigu o njima.
Po tom pitanju postoje dvije zanimljivosti. Prva je da su klubovi SHNL-a unatrag desetak dana dobili po 600 tisuća eura od Uefe iz Fonda solidarnosti, a ukupna cifra je i veća zbog Dinamovog nastupa u Ligi prvaka. Ta je svota, dakle, kazat će u HNS-u, sjela i Šibeniku, no drugo je ako su vlasnici taj novac možda potrošili već unaprijed.
Bivši treneri Mario Cvitanović i Damir Čanadi, te jedan bivši junior, dobili su spor sa Šibenikom na arbitraži HNS-a koji im je dužan nešto manje od 400 tisuća eura. Ako bi netko od njih prijavio Šibenik Disciplinskoj komisiji HNS-a, prijetilo bi mu ono što smo spominjali iz sezone 2011./12.
Iako nije bilo samo tada jer imali smo nekad više suspenzija raznih klubova skinutih u posljednji trenutak. Disciplinska komisija bi sada odlučila koju bi mjeru primijenila: suspenziju ili bi ih kaznila tako da smiju igrati, međutim za svaku odigranu utakmicu dok nisu riješili dugove oduzimao bi im se po jedan bod. Igrači koji štrajkaju zasad samo upozoravaju, nisu, ako imamo točnu informaciju, još išli prema arbitraži. Uostalom, nije im u interesu da im se oduzima od ionako skromne bodovne imovine.