Crystal Palace prije mjesec i pol dana u finalu FA Kupa s 1:0 svladao je Manchester City i osvojio prvi trofej u svojoj 119 godina dugoj povijesti. Bio je to povijesni uspjeh, dan koji će ostati urezan u sjećanja svih navijača ovog kluba, ali i podvig kojim su se po prvi puta plasirali u jedno veliko europsko natjecanje. Trijumf u finalu najstarijeg nogometnog natjecanja donio im je direktan plasman u Europsku ligu iduće sezone.
Činilo se tada… Jer saga kroz koju sada prolazi klub iz Južnog Londona mogla bi sve staviti pod pitanje. Naime, u ovom trenutku Palace još uvijek čeka odluku Uefe hoće li iduće sezone moći igrati Europsku ligu. A čekati će još neko vrijeme, barem dok Lyon ne razriješi delikatnu situaciju u kojoj se pronašao u francuskom prvenstvu. Kakve to veze ima s Englezima? Pa, dotična dva kluba u većinskom su (bili) vlasništvu istoga čovjeka, američkog milijardera Johna Textora, čija su se oba kluba plasirala u isto europsko natjecanje iduće sezone, Lyon je završio šesti u Le Championnatu i osigurao taj plasman.
Problematika se, dakle, od tu nadalje sama slaže… Ali, cijeli slučaj dodatno je zakompliciran situacijom u kojoj se prije nekoliko dana pronašao Lyon. Nogometni svijet šokirala je vijest da je ovaj francuski gigant, zbog ogromnih dugova u kojima se našao, degradiran u drugoligaša od iduće sezone! Lyon se, jasno, na tu odluku žalio te je preostalo još puno pravnih bitaka dok takav scenarij ne bude konačan. Naravno da u slučaju izbacivanja u drugu ligu Lyon ne bi mogao igrati ni Europsku ligu, no u dogovoru s Uefom, klub je dogovorio da će, prođe li spomenuta žalba i ostanu u najvišem rangu, igrati iduće sezone drugo najjače europsko natjecanje.
A računica tako postaje jasna, navijači Crystal Palacea našli su se u situaciji da moraju priželjkivati da klub prema kojem vjerojatno nemaju nikakve empatije doista bude izbačen u drugu ligu, jer kako piše engleski list The i Paper, u protivnom će Palace igrati Konferencijsku, a ne Europsku ligu. A zašto bi Palace bio taj koji će izvisiti? Naime, Textor već nekoliko mjeseci radi na prodaji svojih udjela u engleskom klubu, no transakcija vrijedna oko 222 milijuna eura još čeka na svoje odobrenje, i to zbog zakašnjelog roka uplate.
Palace očajnički pokušava riješiti ovaj slučaj u svoju korist, kao argument je uzeta i podijeljena vlast četiriju vlasnika u klubu, ali i činjenica da nikakvi resursi nisu dijeljeni s Lyonom. Uefa je kod ovakvih slučajeva poprilično rigorozna i nemilosrdna, no iako je svaki slični slučaj poseban za sebe, zamjetno je primjerice kako su Manchester City i Girona prošle sezone ipak oboje zaigrali u Ligi prvaka, iako se nalaze pod istom vlasničkom strukturom…