Europska nogometna organizacija UEFA objavila je kako je HNK Hajduk Split prekršio pravila financijske održivosti, konkretno tzv. “pravilo o nogometnoj zaradi”, zbog čega će splitski klub u iduće tri sezone biti pod strogim nadzorom, uz pripadajuće financijske i sportske sankcije.
Odluka je donesena od strane Prvoga vijeća Odbora za financijsku kontrolu klubova (CFCB), kojim predsjeda Sunil Gulati. UEFA je utvrdila da Hajduk, zajedno s klubovima poput Chelseaja, Aston Ville, Barcelone, Lyona i Porta, nije ispunio kriterije vezane uz nogometnu zaradu, koji su po prvi put ocjenjivani za sezonu 2024./25., na temelju financijskih rezultata iz 2023. i 2024. godine.
UEFA je posebno analizirala transakcije koje uključuju prodaju materijalne i nematerijalne imovine, razmjene igrača (tzv. “swaps”) te transfere između povezanih strana. Takvi prihodi nisu se smjeli računati u prihode relevantne za financijsko izvješćivanje prema novom pravilniku o licenciranju i financijskoj održivosti (izdanje 2024.).
Hajduk je zbog negativnih rezultata u prethodne dvije godine pristao na nagodbu s UEFA-om. Nagodba uključuje trogodišnje razdoblje financijskog nadzora, u kojem će klub morati ispunjavati godišnje financijske ciljeve kako bi izbjegao dodatne sankcije.
Ukupna kazna iznosi 1,2 milijuna eura, od čega je 300 tisuća eura bezuvjetno, dok će preostalih 900 tisuća biti naplaćeno samo ako Hajduk ne ispuni postavljene ciljeve. Također, klub će biti suočen s ograničenjima prilikom prijavljivanja igrača na UEFA-inu A listu, a opseg tih ograničenja ovisit će o financijskom napretku tijekom razdoblja nadzora.
Osim Hajduka, s UEFA-om su se nagodili i Aston Villa, Chelsea, Barcelona i Olympique Lyonnais. Ovisno o težini prekršaja i realnim izgledima za povratak u okvire pravila, klubovima su određena dvogodišnja, trogodišnja ili četverogodišnja razdoblja nadzora. Konačni cilj za sve je potpuno usklađivanje s pravilima do kraja dogovorenog razdoblja – primjerice, u sezoni 2027./28. za one s trogodišnjim planom.
Kazne koje je UEFA izrekla klubovima zbog kršenja financijskih pravila razlikuju se ovisno o težini prekršaja i dogovorenom trajanju nadzora.
Evo pregleda izrečenih kazni:
Chelsea FC (Engleska) – Klub je pristao na četverogodišnje nadzorno razdoblje te će platiti ukupnu kaznu od 80 milijuna eura, od čega je 20 milijuna bezuvjetno, dok ostatak ovisi o ispunjenju financijskih ciljeva.
FC Barcelona (Španjolska) – Španjolski velikan pod nadzorom će biti dvije godine, a ukupna kazna iznosi 60 milijuna eura, uključujući 15 milijuna bezuvjetno.
Olympique Lyonnais (Francuska) – Francuski klub također ulazi u četverogodišnje razdoblje nadzora i suočen je s kaznom od 50 milijuna eura, od čega 12,5 milijuna bezuvjetno.
Aston Villa FC (Engleska) – Za troipolgodišnji plan usklađenja, engleski klub platit će 20 milijuna eura, uz 5 milijuna bezuvjetno.
HNK Hajduk Split (Hrvatska) – Hajduk je pristao na trogodišnje razdoblje nadzora, tijekom kojeg će platiti 1,2 milijuna eura, od čega je 300 tisuća bezuvjetno, dok ostatak ovisi o financijskoj stabilizaciji i ispunjenju ciljeva.
Svi klubovi pristali su na ograničenja u vezi s registracijom novih igrača u UEFA natjecanjima, a dodatne sankcije – uključujući stroža ograničenja ili isključenje iz europskih natjecanja – mogu biti aktivirane ako ne ispune godišnje ciljeve.
UEFA je dodatno sankcionirala nekoliko drugih klubova zbog kršenja tzv. “pravila omjera troška ekipe”, prema kojem klubovi ne smiju trošiti više od 80 % svojih prihoda na plaće i transfere. Među kažnjenima su Chelsea (11 mil. eura) i Aston Villa (6 mil. eura).
Također, FK Bodø/Glimt i FK Sarajevo kažnjeni su zbog nepotpunog financijskog izvještavanja, dok je Wisła Kraków kažnjena zbog zakašnjelog predavanja financijskih dokumenata.
UEFA je ovom objavom još jednom naglasila važnost financijske odgovornosti u profesionalnom nogometu, ističući da će od 2025. godine prag omjera troškova ekipe biti dodatno smanjen na 70 %, čime se nastoji potaknuti održivost u poslovanju klubova.
UEFA je nastavila nadzirati 10 klubova koji su već bili u režimu nagodbe iz prethodnih godina. Među njima su: AC Milan, Inter, PSG, Monaco, Marseille, Beşiktaş, Trabzonspor, Royal Antwerp i Istanbul Başakşehir. Većina ih je ispunila ciljeve, dok je AS Roma blago prekoračila granice i kažnjena s 3 milijuna eura.