Početkom lipnja 2024. godine Transfermarkt, svjetski poznata stranica za praćenje nogometne statistike i tržišne vrijednosti igrača, pretposljednji je put ažurirala vrijednosti momčadi SuperSport HNL-a, pa tako i nogometaša Rijeke, čija je ukupna suma iznosila 44,25 milijuna eura. Bio je to skok od praktično 25 %, odnosno od gotovo 11 milijuna eura u odnosu na vrijednost momčadi u odnosu na godinu prije.
Prije nekoliko dana izvršena je i posljednja korekcija, odnosno procjena tih cijena, a prema kojima je Rijeka ostala trećeplasirana momčad SuperSport HNL-a s ukupnom vrijednošću momčadi od 33,78 milijuna eura. Pad od nekih 23 % vrijednosti, uzme li se obzir činjenica da je Rijeka tijekom posljednjeg, ljetnog prijelaznog roka, napravila veliki broj transfera igrača čije su cijene bile višemilijunske (Labrović, Ivanović, Hodža, Pjaca...), ipak ne treba nikoga iznenaditi, posebice ako se zna da novopridošli igrači nisu niti približno u tom vrijednosnom razredu.
Ono što, pak, jest iznenađujuće i to unatoč tome da Rijeka u tom vremenskom periodu od gotovo sedam mjeseci, koliko je proteklo između dva ažuriranja procjene cijena, nije izgubila niti jednu prvenstvenu utakmicu, to je činjenica da je svega četvorici igrača iz rostera vrijednost rasla. Takav nesrazmjer procjene i stvarnih rezultata možda još bolje oslikava podatak da je, u odnosu na lipanj 2024., čak dvanaestorici igrača Rijeke cijena – pala?!
Riječke “dobitnike” tako možemo nabrojati na prste jedne ruke, a prvi se ističe Martin Zlomislić, aktualna “jedinica” Rijeke, kojemu se cijena gotovo – udeseterostručila. BiH reprezentativni vratar dugo je bio u sjeni sjajnog čovjeka i vratara Nediljka Labrovića, no njegovim odlaskom Zlomislić je pokazao i dokazao svima da za Rijeku nema straha na vratima, a to je popratio i skok sa 150.000 eura na okruglih 1.000.000 eura.
Osim njega, porasla je i cijena sjajnom stoperu Niki Galešiću. Dokapetan Rijeke, koji plijeni sigurnošću, mirnoćom i igrom s loptom u nogama, a koji igra možda i sezonu života, svojim se sjajnim izdanjima na terenu izborio za “povišicu” od pola milijuna eura te njegova vrijednost sada iznosi točno tri milijuna eura.
Za svoje odlične igre u aktualnoj sezoni, a mnogi bi rekli i konačno, “nagrađen” je povratnik u slovensku reprezentaciju, veznjak Dejan Petrovič. Igrač kojem je karijera prožeta nevjerojatnim pehovima i ozljedama napokon je, potpuno zdrav, pokazao zašto je svojevremeno važio za jednog od većih talenata sve boljeg slovenskog nogometa. Nakon što mu je procjena cijene padala od 2021. godine, ovo mu je prvi skok za nešto više od pola milijuna eura (s 300 tisuća eura na 850 tisuća eura), a njegov doprinos Rijeci najbolje ocrtava izjava trenera Radomira Đalovića, koji je za neumornog veznjaka kazao da bi ga svaki trener poželio imati u svojoj momčadi. Posljednji iz riječkog pozitivnog kvarteta mladi je Šimun Butić, kojem je ovo ujedno i prva evaluacija, a njegova cijena sada iznosi 200-000 eura.
Najskuplji riječki eksponat i dalje je, s pet milijuna eura, Toni Fruk, slijedi ga Niko Janković s vrijednosti od pola milijuna eura manje (a kojem je cijena za toliko i pala u odnosu na zadnji put?!), dok je s četiri milijuna eura Marco Pašalić, baš kao i Fruk, ostao na istoj procjeni kao i polovicom godine.
I dok je kod nekih igrača pad cijene, uslijed ozljeda ili manjka minuta u igri donekle i opravdan (Goda, Čabraja, Ilinković…), toliko je iznenađujuća, primjerice, stagnacija igrača poput kapetana Smolčića i tek nedavno ozlijeđenog Stjepana Radeljića, koji su neizostavni članovi trenutačno prvoplasirane momčadi SuperSport HNL-a, a koja je, uzgred rečeno, primila svega sedam ligaških pogodaka u 18 utakmica…