Jedan je praktički od dječačke dobi podignut “u nebesa”, već sa 16 debitirat će za Milan i rezervirati sve naslovnice, a drugi je potpuna suprotnost i put do zvijezda gradit će mnogo duže, te zaslužena priznanja uhvatiti tek s 36 godina. Gianluigiju Donnarummi i Yannu Sommeru jedno je ipak zajedničko – igrat će finale Lige prvaka u Münchenu, a Paris Saint-Germain, odnosno milanski Inter, na tome mogu ponajviše zahvaliti upravo njima.
Kako se jedan član golmanskog svijeta osjeća kada se, suprotno svim prethodnim najavama o robusnim i nesavladivim napadačima, ipak govori o zaslugama – vratara? Pitali smo Ivana Kelavu…
– Ne samo da su podigli vratarski ugled, nego su obranili čast svojih klubova i trenera. Kad utakmica završi 7:6, a priča se o Sommeru, to govori sve. Udarci su morali biti savršeni da bi ga se svladalo, nekad i bolji od savršenstva, ako se može tako reći – kaže bivši vratar Dinama prije nego što će otkriti poveznice s junacima europske priče.
– Europsko prvenstvo U-17, mislim da 2004. godine, Sommer i ja igrali smo jedan protiv drugog. Tada je i Rakitić nastupao za Švicarsku, dali smo im pet komada. Nisam ni ja ostao čist, ali primio sam samo dva. Međutim, broj pogodaka nije uvijek pravo ogledalo, Sommer je već tada bio na glasu kao velika nada i talent.
Rano je slovio za talenta, odlično branio i u Baselu, jednom upisao čak 19 obrana u utakmici protiv Bayerna… Kako je moguće da je na najveću scenu, u Bayern na ljeto 2023., stigao tek kao 33-godišnjak?
– Mi koji smo ‘unutra‘, oduvijek ga gledamo kao top golmana, no Sommer je teško podcijenjeni vratar. Možda je “prekasno” napravio iskorak u ‘crem de la creme‘ klub, no po kvaliteti je to zaslužio i ranije. A kad na veliku scenu dođeš s dosta godina, onda lako prođeš ispod radara.
Poveznica je i da su sva trojica osjetila Italiju. Kelava u Udineseu i Carpiju, Donnarumma u Milanu, Sommer trenutačno u Interu. Što Talijani toliko posebno čine vratarima?
– Italija te oformi i nauči nešto novo, jer vratarske škole dosta su im specifične. Međutim, Donnarumma je evoluirao, nije ostao zakovan samo za jedan, talijanski vratarski stil, nego je mješavina različitih stilova. To imaju samo rijetki.
Koliko se po stilovima razlikuju Donnarumma i Sommer?
– Sommer je više pripadnik njemačke škole, budući da je dobar dio karijere proveo u Borussiji M‘Gladbach i Bayernu. To su totalno drukčiji tehnički stilovi u odnosu na Talijane, ali na koncu se sve svodi na efikasnost. Glavna razlika, pak, proizlazi iz visine.
Donnarumma je visok 196 cm, Sommer 183. Kritičari nerijetko navode da Talijan ima problem u igri nogom, te da to proizlazi baš iz visine. Kelava je identično visok, ima li tu istine?
– Niski igraju nogom, a visoki vratari u tom segmentu nemaju pojma, to je priča koja je bila zastupljenija u ranijim vremenima. Danas se to uvelike promijenilo.
Upravo je Kelava, danas i član Akademije Hrvatskog nogometnog saveza, na prošlom Euru imao zadatak analizirati Donnarummu uoči utakmice s Italijom.
– Baš me on dopao! Zaključili smo da je izuzetno inteligentan. Posebno je primjetno da Donnarumma odlično prepoznaje situacije kada je protivnik u visokom pritisku. On primjećuje odnos u broju svojih i suparničkih igrača, zatim šalje lopte preko zadnje linije i nastaju problemi. Besprijekorno šalje lopte i na prvu i drugu liniju, ali normalno je da se od 100 pokušaja dogodi pogreška.
Često ga kritičari, sada konkretno s BBC-a, nazivaju golmanom “s dva lica”, prisjetivši se brojnih ranijih kiksova, zatim i velikih utakmica poput finala Eura 2021., u kojem je obranio dva penala Englezima (treći izvan okvira) i osigurao zlato.
– Čovjek je sa 16 godina stao na vrata Milana, zamijenio Buffona u reprezentaciji, zaradio mjesto u najvećem francuskom klubu, s 26 godina ima 500-tinjak profesionalnih nastupa… On je već pobio priču o “duplim licima”. Normalno je griješiti, važnije je kako će vas to definirati. Donnarumma je prije Arsenala primio smiješan gol u Ligue 1, a kako je reagirao? Nevjerojatnim obranama, onda kada je utakmica “na liniji”, onda kada je najvažnije.
Analitičari ističu komunikaciju s obranom kao posebno važan, a i uspješan segment kod obojice vratara?
– Tako je, verbalna i neverbalna komunikacija. To je upravo ono na čemu inzistiramo i što pokušavamo na Dinamovoj akademiji. Dakle, u fokus postaviti suradnju zadnje linije s vratarom, jer to je izuzetno bitno. No, onda vratar mora dobro čitati igru, znati što braniči zatvaraju, tijekom bloka ne smije biti previše raskoraka, mora se čitati položaj svih igrača, distanca… To su referentne točke na kojima i mi radimo, koje se mogu istrenirati i danas većina trenira na taj način – govori iz perspektive vratarskog trenera u Dinamovih kadeta.
Može li se onda i kod nas roditi jedan Donnarumma ili Sommer?
– Moram reći da Akademija HNS-a radi sjajan posao. Boris Kubla odlično to vodi, a Tomislav Butina glavni je čovjek za vratare u zemlji, snažno aktivan i u Europi. Uključili su nas i otvorili nam nove vidike i razmišljanja. Mi smo kao treneri vratara putem te Akademije osposobljeni za najviše razine, no mnogo ovisi i o samoj djeci te stupnju talenta. A zaista ima talentirane djece, treba ih pažljivo usmjeravati, uistinu imamo razloga vjerovati da će Hrvatska kroz par godina roditi nove odlične golmane.
Završno, biste li u nekoj svojoj, imaginarnoj momčadi, radije imali Donnarummu ili Sommera?
– Donnarummu, ali samo s obzirom na godine. Ako ne bih mogao njega, onda sigurno Sommera. Ne volim ja otpisivati vratare – zaključit će Kelava.