Igor Štimac, legendarni as Hajduka, koji je traga kao igrač, trener i dužnosnik ostavio ne samo u splitskom klubu nego i znatno šire, godinama je otvoreni kritičar modela upravljanja Bijelima, uz napomenu da je to bila “izvanredna ideja pod vodstvom navijačkog prvaka Žana Ojdanića” (kao padobranac nesretno je poginuo u Sinju prije devet godina), “pa su se vodstva udruge Naš Hajduk domogli tipovi koji se brinu za svoju korist”.
Štimac je još jedanput nastupio u emisiji “Istinom do gola” na temu “Otvoreno o Hajduku”, pa je formulirao niz kritičnih točaka zbog kojih splitski klub već 20 godina ne može do naslova prvaka Hrvatske.
U fokusu su se, osim rada notorne navijačke udruge Naš Hajduk, našli načini biranja i izbora vodećih osoba kluba, u prvom redu predsjednika i Nadzornog odbora, zatim uopće stil rada trenera i sportskih direktora, ali posebno negativno financijsko poslovanje.
– Slučaj iznenadnog odlaska Ivana Matane s pozicije šefa financija zaista je alarmantni signal. On je stalno tumačio da je poslovanje Hajduka stabilno, a kako je evidentno da se godinama akumulira sve veći gubitak, vjerojatno se nije usudio staviti svoj potpis na izvješće za predstojeću skupštinu dioničara. Prema pravilima Uefinog financijskog fair playa, dugovi se ne smiju povećavati, formalno bi zbog toga moglo doći u pitanje licenciranje Hajduka za nastupe u sljedećoj sezoni. No siguran sam da će se taj problem ipak premostiti, naš nogomet ne može bez Hajduka – rekao je Štimac.
Štimac je postavio pitanje odgovornosti za gomilanje dugova i nije prihvatio tezu da bi se kao prvi na udaru trebali naći predsjednici i članovi Nadzornog odbora, nego je svoju kritiku usmjerio na rukovodstvo Grada, u prvom redu gradonačelnike.
– Hajduk je dioničko društvo u većinskom vlasništvu Grada Splita, tako je logična obveza gradonačelnika i gradskih struktura voditi brigu o poslovanju kluba. Ključno je pitanje ne samo kako osigurati sredstva za natjecateljski pogon nego općenito za radnu zajednicu koja broji 300 i više ljudi.
Usput je Štimac odmah napomenuo da je u njegovo vrijeme, a to je bilo doba osvajanja naslova prvaka, radna zajednica imala svega 60-ak zaposlenih.
– A tada su nas navijači vrijeđali, tumačili da smo uhljebi – dodaje.
Osuo je kritiku na račun rada trenera Gennara Gattusa, odnosno igre prve momčadi Hajduka.
– Gattuso je u startu podcijenio kapacitete igrača, izrazio je sumnju da su u stanju nadmetati se za prvaka. Odmah je upro prstom u predsjednika jer mu nisu osigurali pojačanja. Prihvaćam da je Gattuso sredio svlačionicu, pa i rad na terenu, ali se sva igra svodi na defenzivu, borbenost, agresivnost, što je nedovoljno da bi zadovoljilo navijačku masu, ali i ostvarilo potrebne rezultate.
Što se tiče trenutačnog vodstva Hajduka, s bodom više od Rijeke i pet od Dinama, devet kola prije kraja, Štimac je rezolutan u tvrdnji da će “u toj utrci Bijeli prvi posustati” premda bi, kaže, bio sretan da ga Gattuso uspjehom demantira. Štimac ne bi podržao eventualnu smjenu trenera, ali se figurativno izrazio da bi ga “natjerao pojesti golem novac koji dobiva, u slučaju izostanka titule”.
Na već uobičajen način okomio se na djelovanje udruge Naš Hajduk, pogotovo na gomilanje dionica u njezinu vlasništvu, pa je obrazložio da je navijačka udruga posredno otkupila i njegovih 126.000 dionica:
– Da sam znao da će moje dionice završiti u njihovom portfelju, nikada ih ne bih prodao Tommyju (Tomislav Mamić, vlasnik vodećeg trgovačkog lanca u Dalmaciji, op.a.). Mi smo u prijateljskim odnosima, pa kada je zatražio otkup dionica nas četvorice, Alena Bokšića, Slavena Bilića, Aljoše Asanovića i mene, složili smo se da mu ih prodamo. Mamić je namjeravao, kada već kao sponzor ulaže velika sredstva u Hajduka, pokušati ovladati klubom, pa ga voditi na svoj način. Međutim, kada se za tu Tommyjevu intenciju doznalo, izložen je pritiscima, po kojima bi došlo na udar njegovo poslovanje. Odustao je od svoje ideje….
Štimac je bio oduševljen uspjehom juniora Hajduka koji su 2023. uspješno dosegnuli finale Juniorske lige prvaka (eliminirali su sastave moćnih europskih klubova Šahtara, Manchester Cityja, Borussije Dortmund i Milana), pa je stavio primjedbu da je ta momčad raseljena.
– Ne mogu kazati da je jednostavni zadatak odmah ih gurnuti u prvi tim, ali sam siguran da bi ti mladići daleko više pružili od pojedinih stranaca, angažiranih za veliki novac. Hajduk ima u svojim redovima pravog čudotvorca Marka Livaju, također velikana Ivana Rakitića, koji bi pomogli boljem snalaženju i napretku mladih.
U uvodu razgovora s Igorom Štimcem postavljeno je pitanje kako se to našao kao svjedok na suđenju Zdravku Mamiću u Osijeku. Odgovorio je:
– Dva su razloga: prvo jer mi je hitno trebala nemala količina novca, a bili smo na putu s reprezentacijom, pa mi je Mamić bio najbliži…
Rečeno je da je bilo 300 tisuća eura.
– Da, 300 tisuća eura trebao sam da skinem to breme problema koje me zadesilo. A drugo, ja sam radio u hrvatskom nogometu kroz 10-12 godina, za koje se razdoblje vodi proces protiv njega, pa su mi postavljena razna pitanja o načinu poslovanja jer svi su klubovi bili blokirani u to teško vrijeme. I zato se želim ispričati Mariju Pašaliću jer sam njega nenamjerno uvukao u krivi kontekst, spomenuo sam da je prodao ili predao dio transfernog obeštećenja koje mu je pripalo prilikom prijelaza u Chelsea, a to je uradio Hajduk.
Kako to kad ste s Mamićem imali teška okapanja, on je vikao “nećeš, razbojniče” kad ste se kandidirali za predsjednika HNS-a?
– Mi smo imali kontinuiranu borbu jer smo vodili dva najveća hrvatska kluba. To su bila teška vremena za Hajduk jer je Zdravko Mamić imao silnu moć, potporu foruma i predsjednika HNS-a Vlatka Markovića.