Francuska je stigla do polufinala Eura sa samo tri postignuta pogotka u pet utakmica, ne računajući u raspucavaju, od toga su dva bili autogolovi, a jedan iz kaznenog udarca. Raritet koji se komentira u svijetu, a čudi mu se i Vahid Halilhodžić, igračka i trenerska legenda u zemlji Galskih pijetlova.
– Iznenađujuća je neefikasnost francuske reprezentacije budući da ima puno kvalitetnih napadača na čelu s Kylianom Mbappeom, od kojeg svi mnogo očekuju, ali on nije u najboljih formi. Osim toga utjecaj ima i ozljeda nosa, vidi se kod njega bojazan u duelima. Francuzi imaju i drugih odličnih igrača, međutim, trenutačno im nikako ne ide. Lopta neće u gol. To sada i psihološki utječe na igrače jer stanje je zabrinjavajuće. S druge strane dobro su defenzivno organizirani, svi participiraju u bloku, teško im je stvoriti šansu, a imaju i jednog od najboljih golmana na svijetu Maignana, pa na tome baziraju uspjehe. Hrvatska je primjer da se preko penala može do finala, tako i Francuska može do kraja. Izbornik je izdanak talijanske škole, zanima ga samo rezultat, ne zamara se ljepotom. U Francuskoj je puno kritika, nisu zadovoljni igrom, ali najvažniji je uspjeh, a on postoji… Sve ostalo je sekundarno. Rezultat je jedina prava istina u nogometu. Opet, pitanje je hoće li na kraju osvojiti Euro, slijedi finale prije finala sa Španjolskom – kazao nam je Vahid Halilhodžić, koji je bio najbolji igrač Francuske i zvijezda Ligue 1 osamdesetih kad je zabijao golove za Nantes i PSG, a kasnije je trenirao na pet tamošnjih adresa.
U četvrtfinalu su prošli Portugal udarcima s bijele točke, iako je bilo šansi na obje strane, za Tricolore najbolje nisu zabili Kolo Muani i Camavinga.
– Nekad i sreća igra ulogu, a Francuska je zasad nema, iako je u četvrtfinalu imala pet izvanrednih prilika – ističe Halilhodžić, koji je bio suigrač sa Deschampsom u Nantesu, a njegov dugogodišnji pomoćnik sad je kondicijski trener francuske reprezentacije.
– Nedavno sam bio sa Deschampsom, čujemo se često. Moj trener koji je godinama sa mnom radio na fizičkoj pripremi igrača sada je u njegovom stožeru, Cyril Moine.
Halihodžić je dvaput, 1983. i 1985., bio najbolji strijelac francuskog prvenstva, pa što kao nekadašnji golgeter može reći o tome kako se napadači osjećaju u takvim situacijama?
– Svaki je igrač pod pritiskom, vidi se to na primjeru Cristiana Ronalda, koliko ga je pogodio promašeni jedanaesterac sa Slovenijom. U nekoliko sam navrata uočio brzopletost, žele što bržim šutom sve riješiti. Djelići sekunde utječu, moraš imati staloženost, prisebnost, lucidnost… Nekad treba pucati jako, a nekad samo pogledati golmana i poslati je kraj njegove stajne noge. No, kad uđeš u seriju da nisi dao gol to psihološki može vrlo negativno utjecati na pojedine igrače, posebno golgetere. Ako nemaju samopouzdanja mnogo su slabiji. Od njega se traži gol, a on postane nervozan, nije dobre volje. U takvom se stanju trenutačno nalaze francuski napadači. Teško će osvojiti Euro ukoliko se to ne promijeni.
Kako se to popravi?
– Treba raditi specifične treninge pred golom. Ja sam znao pucati čak i na prazna vrata s desetak metara, samo da mi daju lopte, pa da zabijam. Okrenem se, tražim kutove, lijevo, desno, vanjskom, unutrašnjom, sve varijante na koje se može postići pogodak. Za napadača je zadovoljstvo jedino kad se mreža trese, makar na treningu. To mu daje samopouzdanje.
Francuska je bila svjetski prvak 2018. i finalist 2022. godine, niti tada nije igrala lepršav, već pragmantičan nogomet. No, zabijala je. Imala je na devetki Girouda, sada je on rezerva, a igraju Mbappe, te Thuram, Kolu Muani, Dembele, Barcola… Svi brzi, moćni i okomiti igrači, no na Euru bez mirnoće u realizaciji.
– Malo je zabrinjavajuće što se događa. Deschamps ima Juventusuovu školu, gledam taj klub stotinu godina i nikad nisam vidio da igra dobar nogomet. On prije svega gleda na defenzivu, napravi organizaciju prvenstveno da ne izgubi, a ne da pobjedi. Tek potom postavlja cilj da nešto i zabije te dobije. Zato je osvojio što je osvojio. Giroud je već malo stariji. Problem je što je Mbappe 50 posto slabiji nakon ozljede, ali još višu brinu ostali koji nisu trenutačno u golgeterskoj formi. Simptomatično je da se to događa svima u istom trenutku. Pritom treba imati na umu da neke igrače s klupe ne treba ni stavljati jer ako ne igraju toliko su razočarani da im padne volja. Ako vidiš da taj kojeg trebaš ubaciti slabo trenira ili slabo spava, bolje ga je ne slati na teren nego da napravi još veći problem. Kompleksan je posao odlučivanja. Giroud može biti koristan jer traži bočne lopte, na njega se može ubaciti centaršut, dok ostali žele dubinu. Tako je Njemačka mogla protiv Španjolske igrom glavom rezultat učiniti drugačijim. Malo im je nedostajalo da im ta taktika prođe. Kako bi bio efikasan trebaš napraviti igru koja odgovara individualnoj kvaliteti tvojih napadača.
Kome daje veće šanse u polufinalu, Španjolcima ili Francuzima?
– To će vjerojatno biti odlučujuća utakmica, tko dobije vidim ga kao prvaka Europe. Španjolci su jako umorni, a vrlo je bitna svježina. Kao i atmosfera u ekipi. Španjolska ima i ozlijeđenih, dva kartonirana, no imaju i svoje prednosti. Nisam znao da je Dani Olmo tako dobar igrač. Sad tek vidim kakav je igrač igrao u Dinamu. Nisam ga toliko ranije gledao… Bit će to 50:50. Međutim, Francuzi imaju kvalitetne napadače, treba i njima jednom krenuti da postanu efikasni.
Dok je Olmo igrao za Dinamo Vaha nije toliko pratio Modre.
– Penjao se polako, gledao sam ga par puta, ali ovaj nivo koji sam vidio u petak, to je igrač visoke klase – zaključio je Halilhodžić.