Još jedan sportski ribolovac javio se redakciji Morskog HR zbog Prijedloga pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru koji je objavljen na e-savjetovanju.
– U zadnje vrijeme se pojavljuje priča kako se razmatra Pravilnik koji će nam zabraniti korištenje minkote (minn kota), malog pomočnog električnog motora pri ribarenju.
Osobno se bavim profesionalno ribolovom, štap s obale i štap iz brodice te sam bivši dugogodišnji natjecatelj u sportskom ribolovu.
Naime proteže se priča kako na tome inzistiraju profesionalni ribari koji koriste mreže potegače (koća) i mreže koje love površinsku ribu (plivarica).
Navodi se kako smo mi opasnost za morsko podmorje te Vam iz osobnog iskustva mogu reći da nas pretežito ne zanima riba koja propada kroz gradele, odnosno riba manja od 30 dekagrama.
Stoga ne vidim po čemu smo upravo mi ti koji uništavaju riblji fond i morsko podmorje, a niti jedan kamen nismo pomaknuli ili jednu travku iščupali.
“Znate li što se dogodi nakon što dnom prođu mreže profesionalnih ribara?”
Za razliku od nas, koća u jednom potegu uništi toliko ribljeg akvatorija, unište nebrojeno jajašaca lignji i doslovno opustoši morsko dno.
Ne znam jeste li ikad vidjeli što se događa kad se ta ista mreža izvuče ali ću Vam ukratko objasniti:
Riba se razvrstava a sav onaj UGINULI ‘sitniš’ se na lopate baca nazad u more.
Još jedan primjer apsurda je ako izvadite losturu ili drugim nazivom perisku iz mora, dobit ćete kaznu jer su zakonom zaštićene, a zamislite koliko ih koća potamani u jednom potezu i nikome ništa.
Dakle koća je, po meni, tip broda koji strogo mora biti regulirana akvatorijem gdje lovi, dopuštenim sektorom, dopuštenim brojem brodova i kvotom ulova, što u Hrvatskoj nije slučaj i takvi brodovi postaju ozbiljna opasnost za naše more.
“Pet plivarica na moru izgledaju kao grad u noći!”
Što se plivarica tiče, dobili su dopuštenje koristiti toliko jaka svjetla da ako se na moru nađu na primjer njih 5-6 udaljenih par milja jedna od druge, to izgleda kao grad u noći.
Možete li zamisliti kakav šok je to za sve organizme u moru i koliku štetu tek oni rade kad zaslijepe sve ispod i oko sebe (radijus od par milja) i podižu sve sa dna i površine uključujući i male organizme koje se također na lopate baca mrtvo u more.
Dakle u ovoj priči oko minn kote i ozbiljnih štetočina za morsko dno, organizme, floru i faunu smo krivi mi sportski ribolovci koji ciljamo na ‘porcijsku’ ili veću ribu?
Smatram da je to veliki apsurd i kontradiktornost koji nemaju veze sa zdravim razumom. Ili se radi o nekakvom lobiju ili onaj ko piše zakone o moru vjerojatno mora nikad nije ni vidjeo.
Iz osobnog iskustva Vam mogu reći da je iz godine u godinu vidno i osjetno manje i ribe i liganja i rakova ali tome nismo krivi mi sportski ribolovci.
Natko Pedišić
Svi izneseni stavovi predstavljaju mišljenje autora i ne moraju nužno označavati mišljenje redakcije portala Morski HR
PROČITAJTE JOŠ:
SPORTSKI RIBOLOVCI NA NOGAMA: “U javnom savjetovanju je bizaran Prijedlog pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru”
Na savjetovanje s javnošću iznijet je Prijedlog pravilnika o sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru, za kojeg mnogi naši sugovornici tvrde da je, u najblažu ruku, bizaran. Kažnjavanje sviju zbog pojedinaca ili uvođenje reda u potpuni nered? Ovaj novi Pravilnik vjerovatno je napisan pod utjecajem profesionalnih ribara.
Iako se slažem