U subotu se obilježava Svjetski dan učitelja. Ovaj dan se obilježava kako bi se podigla svijest o važnosti uloge ovog zanimanja koje je nekoć bilo među najpoštovanijim u društvu, a danas rijetki iskazuju zasluženu zahvalnost učiteljima.
Učitelji posvećuju svoje živote, često za vrlo nisku plaću, kako bi poučavali, dodatno odgajali i zainteresirali djecu za daljnje obrazovanje u životu. Ta uloga nikako nije laka, a neki je smatraju životnim pozivom.
Ovaj dan obilježava se još od 19. stoljeća, iako datum tad nije bio usuglašen u brojnim državama koje su ga obilježavale. UNESCO je 1994. godine 5. listopada proglasio Svjetskim danom učitelja.
Kolike su plaće?
Mnoge zemlje na taj dan organiziraju natjecanja u kojima se istaknuti prosvjetni radnici mogu nominirati za prestižnu titulu učitelja godine. Svjetski dan učitelja sada se obilježava u više od sto zemalja.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u rujnu je objavilo podatke o prosječnim i medijalnim plaćama učitelja i nastavnika u osnovnim i srednjim školama za srpanj ove godine, s prosječnom dobi prosvjetnih radnika.
Učitelj u osnovnoj školi s koeficijentom 2,01 imao je prosječnu neto plaću od 1542 eura, dok je medijalna plaća iznosila 1563 eura. Učitelji mentori (koeficijent 2,17) imali su prosječnu neto plaću od 1709 eura, a medijalna je bila 1716 eura. Učitelji savjetnici primili su prosječnu neto plaću od 1901 eura, a medijalna plaća bila je 1895 eura. Učitelji izvrsni savjetnici, s najvišim koeficijentom od 2,62, imali su prosječnu plaću od 2095 eura, a medijalna plaća iznosila je 2071 euro.
Na ovom poslu su najbolje plaće u Hrvatskoj: Mnogi se tome mogu samo nadati
Golemi prosvjed 2019.
Što se tiče nastavnika u srednjim školama, nastavnik s koeficijentom 2,01 imao je prosječnu plaću od 1559 eura, dok je medijalna iznosila 1558 eura. Nastavnik mentor (koeficijent 2,17) zabilježio je prosječnu plaću od 1722 eura, a medijalna je iznosila 1711 eura. Nastavnik savjetnik (koeficijent 2,38) imao je prosječnu plaću od 1916 eura, a medijalna plaća iznosila je 1899 eura. Nastavnici izvrsni savjetnici s koeficijentom 2,62 imali su prosječnu plaću od 2107 eura, dok je medijalna iznosila 2083 eura.
Podsjetimo na golemi štrajk prosvjetara održan u Zagrebu 25. studenog 2019. godine. Tada su na glavni trg u Zagrebu stigli prosvjetari iz cijele države. Po nekim procjenama bilo ih je i više od 20 tisuća. To je bila kulminacija štrajka kojim su tražili povećanje koeficijenta složenosti posla za 6,11 posto. Štrajk u školama potrajao je čak 36 dana.
Koeficijenti su se od tad ipak povećali, no mnogi vjeruju da učiteljima i dalje nije pruženo poštovanje, zahvalnost i standard života koji zaslužuju.
Objava Sramotno su zapostavljeni u Hrvatskoj: Utjecali su nas sve nas, a ovako im vraćamo pojavila se prvi puta na Zagreb.info.