Gospođa Ana P. iz Apatina u Srbiji upravo je stekla vlasništvo nad više od tri milijuna četvornih metara zemljišta u selu Mekinjar, koje se nalazi na području općine Udbine u Lici. Njezino ime će uskoro biti upisano u zemljišne knjige uz čestice, umjesto dosadašnjeg vlasnika – Republike Hrvatske.
Pod uvjetom da viši sud potvrdi odluku Općinskog suda u Gospiću, koja je donesena temeljem njezine tužbe, država će joj, osim prijenosa vlasništva, morati nadoknaditi i sudske troškove u iznosu većem od 2000 eura.
Tužbu protiv Republike Hrvatske Ana P., umirovljenica, podnijela je 10. travnja prošle godine, ističući kako se Republika Hrvatska vodi kao vlasnik zemljišta koje je ona naslijedila. Radi se o nekoliko manjih čestica, među kojima je i kuća, te o pašnjaku površine 3,072.127 četvornih metara, koji se nadovezuje na te čestice.
Prema njezinim tvrdnjama, zemljište je naslijedila od svog pokojnog supruga Milana, koji je preminuo 2022. godine u 75. godini života, a on ga je prethodno naslijedio od svojih roditelja, Momčila i Boje. Ističe kako je obitelj neprekidno posjedovala tu imovinu dulje od 150 godina, a čestice zajedno s kućom i okućnicom čine jedinstvenu cjelinu, u kojoj se rodio njezin suprug.
‘Šumarija i država nisu tamo dolazile’
Kako bi potkrijepila svoje tvrdnje, angažirala je geodeta koji je izradio geodetski elaborat. Taj dokument dostavila je Republici Hrvatskoj, tražeći mirno rješavanje spora, no Državno odvjetništvo odbilo je njezin zahtjev. Smatrala je da je imovinu stekla dosjelošću, odnosno dugogodišnjim nesmetanim korištenjem, pa je odlučila podnijeti tužbu.
Iz tužiteljstva su odgovorili da je odbijena jer nije pružila dokaze kojima bi se potvrdile odlučne činjenice. Stoga su predložili sudu da njezinu tužbu odbaci bez održavanja ročišta. Unatoč tome, sudski postupak je pokrenut, nakon čega je proveden dokazni postupak i očevid na terenu, pri čemu su saslušane tri svjedokinje – bivše stanovnice sela.
Svjedokinje su dale izjave u korist tužiteljice, tvrdeći da je kuću na predmetnoj čestici sagradio njezin svekar Momčilo, a gradnja je završena prije Domovinskog rata 1991. godine. Također su navele kako su čule priče da su Momčilovi preci živjeli u tom selu generacijama, te da je nakon njegove smrti imanje naslijedio njegov sin Milan, koji je brinuo o roditeljima do njihove smrti. Obitelj je na zemlji držala stoku – krave, ovce i konje – te koristila pašnjake.
“Šumarija i država nisu tamo dolazile jer ništa nije bilo njihovo”, rekla je svjedokinja Ljuba T., što su potvrdile i druge dvije svjedokinje navodeći kako su svi u selu znali da to imanje pripada toj obitelji i da su u posjedu barem 100 godina, kao i da država ima svoju zemlju koja se nalazi nekoliko kilometara dalje.
Samozatajni član Partije posjeduje četiri kuće, građevinsko zemljište, oranice, šume i vinograde
‘Zahtjev tužiteljice je osnovan’
Presudom u njezinu korist, Općinski sud u Gospiću zaključio je da je tužiteljica trebala dokazati neprekinuti posjed nekretnina još od 6. travnja 1941. godine, s obzirom na to da su te čestice bile u društvenom vlasništvu. Na kraju je u tome i uspjela.
“Sud je nakon utvrđenja stvarnog stanja na licu mjesta u prisutnosti geodetskog vještaka i saslušanja svjedoka, čiji su iskazi podudarni, logični i uvjerljivi, utvrdio da je tužbeni zahtjev tužiteljice u cijelosti osnovan jer je nesporno utvrđeno da su prednici tužiteljice i ona sama u samostalnom i nesmetanom posjedu predmetnih nekretnina više od 100 godina, dok tužena nije dokazala nepoštenje na strani tužiteljice i njezinih pravnih prednika, odnosno rednika odnos prednika odnosno, da bi oni kao faktični posjednici nekretnina posumnjali da im ove nekretnine ne pripadaju jer nisu bili smetani niti im je netko osporavao pravo na posjed”, obrazložio je Općinski sud u Gospiću u svojoj nepravomoćnoj presudi, prenosi Jutarnji list.