Olaf Scholz treba sada tražiti primirje, a dogovoriti se kasnije, rekao je Aleksandar Vučić
Zapad mora pregovarati o prekidu vatre u Ukrajini pod bilo kojim uvjetima i što je prije moguće, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Razgovarao je s njemačkom novinom Handelsblatt uoči posjeta kancelara Olafa Scholza Beogradu, za koji se očekuje da će se raspravljati o kontroverznim planovima za rudnik litija u zapadnoj Srbiji.
“Situacija u Ukrajini će se samo pogoršavati” – rekao je Vučić za list. “Da Scholz stvarno želi čuti što ja mislim, rekao bih mu: Dogovorite se o prekidu vatre što prije možete, bez obzira na uvjete. O uvjetima možete razgovarati kasnije.”
Vučić je sa Scholzom kratko razgovarao u četvrtak na summitu Europske političke zajednice u Velikoj Britaniji. Srpski predsjednik je atmosferu koja je vladala na događaju opisao kao “sastanak NATO+ na kojem su svi govorili da Ukrajina mora pobijediti.”
“Nitko nije govorio kako dijalogom riješiti problem” – rekao je Vučić za srbijanske medije nakon sastanka. Sve je bilo samo ‘Ukrajina mora pobijediti, Rusija mora biti poražena’, i to je to.
Srpski predsjednik je rekao da će se pokušati založiti za a “racionalniji pristup” i važnosti mira, ali da takav stav vjerojatno ne bi naišao na razumijevanje.
Vučić se odupro pritisku EU-a da se pridruži sankcijama Unije protiv Rusije i proglasio je neutralnost Srbije u sukobu.
Pokušaj uspostave primirja u Ukrajini prošlog je tjedna, nakon njega, učinio mađarski premijer Viktor Orban “turneja mira” Kijeva, Moskve, Pekinga i Washingtona. Međutim, Ukrajina, SAD i EU odbacile su Orbanov prijedlog.
U utorak je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel rekao Orbanu da jest “nema mandata Europskog vijeća za angažman u ime Unije” na međunarodnoj sceni. Michel je također inzistirao na tome “nikakva rasprava o Ukrajini ne može se održati bez Ukrajine,” i tvrdio da je Bruxelles predan takozvanoj mirovnoj formuli Vladimira Zelenskog, koja de facto zahtijeva predaju Rusije.
Moskva je odbacila dokument kao smiješan i predstavila vlastiti skup uvjeta, počevši s Kijevskim priznanjem teritorijalnih promjena na terenu i obvezujućom obvezom da se neće pridružiti NATO-u.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: