Ni kvar na dalekovodu između Albanije i Grčke, ni požar u Crnoj Gori nisu uzrokovali prekid snabdijevanja električnom energijom koji se dogodio u petak u dijelu regije, tvrdi elektroinženjer i energetski stručnjak Miloš Zdravković. On smatra da je pravi razlog u zastarjelim automatskim sustavima i trafostanicama “koje su u očajnom stanju u cijeloj regiji”. Dodaje da bi se slična situacija mogla dogoditi i u Srbiji, ali napominje da Srbija ima sustave za brzo reagiranje.
“Već godinama stručna javnost upozorava da su na Balkanu gubici u prijenosu i u distribucijskom sustavu preveliki. Do sada smo plaćali cijenu kroz račune za električnu energiju. Znači, samo da podsjetim, prije izbijanja ove krize, mi smo godišnje kroz prijenosni distribucijski sustav spaljivali jedan Kostolac B. Neprimjereno je da 3.800 gigavat sati električne energije gubimo u distribuciji, a više od 800 u prijenosu. Ovo je sada refleksija te prakse”, rekao je on za N1 televiziju.
Neodržavanje sustava i neulaganje u proizvodne pogone i distribucijske sustave doveli su do jučerašnjeg incidenta, smatra on. Dodaje da Srbija nije bila pogođena jer je naslijedila “najbolji prijenosni i elektrodistribucijski sustav u ovom dijelu Europe”.
Problem nastao u Hrvatskoj
“Ali, bez obzira na sve, ovo je posljedica zastarjele automatike, odnosno kvarova na trafostanici. Od nekuda je moralo krenuti, neki proizvodni pogon ispao je iz sustava”, navodi on.
Vjeruje da je problem nastao u Hrvatskoj. “Dalmacija je mnogo podložna divljoj investitorskoj gradnji. Svaki apartman ima svoj klima-uređaj. Svaki privatni investitor, svatko tko izdaje neki apartman nije tražio od lokalne distribucije povećanje angažirane snage. S druge strane, hrvatsko primorje je veoma zavisno od vjetrogeneratora, od novih izvora energije, solara. Tu nema balansa u dovoljnoj mjeri”, naveo je Zdravković.
Po pravilima struke, dodaje, ako se problem dogodio u Splitu ne bi se trebao osjetiti u Zadru, ali to ovisi od lokalnih distribucija. Trafostanice u cijeloj južnoj Europi, osim Grčke, jesu u užasnom stanju, tvrdi.
“Transformatorska ulja desetljećima nisu mijenjana. Mi imamo fizičke nečistoće u ulju, imamo veliku vlagu koja povećava provodnost trafo-ulja, to povećava temperaturu, odnosno pritisak i dolazi do eksplozije. Povećava se kiselost sredine, to više nije ono što je projektirano. Naravno, u ovom trenutku automatika se trebala isključiti. Najbanalnije da kažemo, osigurači su trebali ispasti i jednostavno to se ne bi dogodilo“, rekao je.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.