Mnogi su zadovoljni zbog sve većeg broja turista na našoj obali. Hotelijeri, iznajmljivači i ugostitelji dobro zarađuju, a država prikuplja veće poreze. No, stanovnici dalmatinskih gradova, posebno Splita i Dubrovnika, suočavaju se s negativnim posljedicama turističkog priljeva.
Stanovnici Dioklecijanove palače u Splitu i Dubrovnika već su navikli na različite probleme. Iako je većina turista pristojna, ima i onih koji se previše opuste, galame, uriniraju posvuda, razbacuju otpad i uništavaju imovinu. Neki turisti toliko se opiju tijekom vrućih ljetnih noći da zaspu na javnim mjestima poput trgova, travnjaka, parkirališta, dječjih igrališta, rekreacijskih terena, parkova i klupa.
U Dubrovniku, prema Odluci o komunalnom redu, spavanje na javnim površinama kažnjava se s 1320 eura, dok je u Šibeniku kazna upola manja. Split, međutim, nema takve mjere, pa stanovnici moraju trpjeti ovakvo ponašanje. Posebno teško je stanarima Zrinsko-frankopanske ulice, koja se nalazi blizu svih većih okupljališta u gradu. Jedna stanarka je za Slobodnu Dalmaciju detaljno opisala s čime se ona i njeni susjedi susreću svake večeri.
‘Koja radost za one koji moraju i urinirati i povraćati’
“Svaku, ali svaku večer u 23 sata iznova počinje naša agonija. Kolona ljubitelja alkoholnih tura ili pub crawla ide iz centra grada uz Park Emanuela Vidovića do svojih destinacija i ne možemo se ne zapitati: Zašto tek na kraju parka svi prelaze preko pješačkog i idu drugom stranom ulice? Zašto ne prelaze odmah na semaforu ispred Nadbiskupijske klasične gimnazije ‘Don Frane Bulić’? Ili je toj praznoj zgradi neophodan mir i zaobilaze se ‘njihovi’ grmovi za uriniranje ili se vodi računa da se ipak ‘olakšaju’ odmah u parku, iako je pun ljudi iz kvarta koji traže malo olakšanja od vrućina u večernjim satima”, opisuje zbivanja sa splitskih ulica.
Pored kioska je, kaže, hitna pomoć intervenirala nebrojeno puta. Nekad mora dolaziti i više timova kako bi pokupili sve pacijente s ulice i odvezli ih, najčešće, na ispumpavanje želuca. Mnogi to učine i pored kioska, govori Splićanka i nastavlja dalje.
“Nakon 50 metara, tu je trgovina s alkoholom. Djelatnice su zaista divne, trgovina dobro dođe i nama, da se ne lažemo, ali to što ta mladost radi ispred trgovine nije njihova odgovornost. Kreću pijanke nasred ulice, hodanje preko obje trake ceste, vozači koče, trube, ne možete vjerovati da nitko do sada nije stradao, dobacivanje bocama, limenkama i onda kreće uriniranje naših portuna, od vrata do vrata. I za nekih 50 metara nakon toga, trgovina okružena morem kontejnera. Koja radost za one koji moraju i urinirati i povraćati, ako osjete i nagon za guranje kontejnera, razbacivanje smeća, bacanje boce u zid”, opisuje neugodne scene iz vlastite ulice.
‘Zvali smo sve redom’
Otkrila je jednu stvar koja se u ovakvom neredu i kaosu čini potpuno nelogičnom. Sve te razularene skupine turista imaju svoju pratnju. No, to su tri do četiri “redara”, od kojih samo jedan, po njenom iskustvu, zaista vodi računa što se događa. Ostali se, kaže, prešetavaju kao manekeni. Najgore je nakon tuluma, u sitnim noćnim satima. Tad kreće lupanje po znakovima, zvonjava po portafonima, skidanje retrovizora s automobila i druge nepodopštine koje na prvu izgledaju kao dječja igra, ali s vremenom postaju nepodnošljive.
“Zvali smo sve redom i molili za pomoć i savjete: komunalno redarstvo, TZ Splita, zvali smo Grad. Službeni je stav: ‘Zovite policiju, oni su nadležni’. Zar je MUP jedini nadležan? Zvali smo policiju, pisali smo i mailove, molili smo da u taj sat budu tu, ne treba ništa istraživati, pa smo se nadali možda samo da ih se vidi. Naravno, išlo je to nekih dva puta, ali poslije… Jedini, ali jedini koji su se aktivirali kako bi nam probali pomoći jesu Gradski kotar Spinut i predsjednik Luka Kovač Levantin. Njemu nije bilo teško u nekoliko navrata doći u 23 sata, vidjeti što se događa i kontaktirati policiju i prenijeti im naše probleme”, zaključila je Splićanka.
Zbog ozbiljnih optužbi oglasila se i policija. Navode kako patroliraju noću po cijelom gradu, naročito u centru, ali zbog velikog broja gostiju u Splitu, ne mogu biti prisutni na svim mjestima s jednakim intenzitetom, iako tijekom noći obilaze sva područja.
Oglasila se i policija
Također su istaknuli kako od 1. lipnja u Zrinsko-frankopanskoj ulici nisu zabilježili teža kaznena djela niti djela protiv opće sigurnosti, života i tijela. Međutim, zabilježili su dva kaznena djela oštećenja tuđe imovine i tri prekršaja protiv javnog reda i mira.
“Činjenica koju se mora uzeti u obzir kada govorimo o Zrinsko-frankopanskoj ulici svakako je i ta da se veći broj osoba tijekom večeri pješke iz centra grada upućuju prema noćim klubovima baš ovom ulicom, zbog čega u određenim trenucima može doći do povremene distrakcije noćnog mira s obzirom na trenutačni broj gostiju u gradu Splitu. Ovim problemom smo se bavili i do sada, ali svakako ćemo intenzivirati naša postupanja u tom dijelu grada”, otkrili su iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske.
Pohvalili su se kako su od 1, lipnja samo na području Prve policijske postaje Splita imali 163 intervencije zbog narušavanja javnog reda i mira. “Kada govorimo o pozicioniranju policije na određenim mjestima u gradu, stacionirani smo samo na Rivi, a ostali policajci tijekom dana i večeri obilaze pozicije u centru na kojima je intenzitet osoba i događaja najveći, prvenstveno u cilju prevencije negativnih ponašanja, ali i sankcioniranja istih. Naravno, nadziru se i obilaze i ostala mjesta u Splitu ovisno o koncentraciji osoba i intenzitetu događaja. Nismo zanemarili niti jednu informaciju koju smo zaprimili i do sada smo pokušali obuhvatiti sve intenzivnije događaje”, zaključili su iz policije.
Anji je prekipjelo, pogledajte što je napravila i izazvala lavinu reakcija: ‘Stvari na plaži baj baj’
Komentari