“Recipročne” carine američkog predsjednika Donalda Trumpa na desetke zemalja stupile su na snagu u srijedu, uključujući ogromne carine od 104% na kinesku robu, produbljujući njegov globalni trgovinski rat čak i dok se pripremao za pregovore s nekim nacijama.
Da Trump namjerava uvesti zapanjujuće visoke carine na sav kineski uvoz, objavila je u utorak glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt. Ove carine dolaze uz one koje su već bile na snazi prije početka Trumpova drugog mandata.
Kina je već trebala biti pogođena povećanjem carina od 34% u sklopu Trumpovog paketa „recipročnih“ mjera najavljenog 2. travnja, ali predsjednik je dodao dodatnih 50% jer Peking nije odustao od svoje najave da će do utorka u podne uvesti protucarine od 34% na američku robu – čime je ukupno opterećenje na američki uvoz poraslo za dodatnih 84%.
Time je Trump ispunio svoju prijetnju da će povećati carine ako Kina ne odustane od uvođenja carina na uvoz američkih proizvoda. Kina je poručila da ne pristaje na ucjene.
„SAD i Kina našli su se u neviđenoj i vrlo skupoj igri ‘kukavice‘ (kada se dva automobila velikom brzinom približavaju jedan drugom čekajući da se onaj drugi prestraši i skrene prije fatalnog sudara, op.GN.), a čini se a niti jedna strana ne kani odstupiti. S obzirom na izuzetno fluidnu situaciju, nemoguće je procijeniti kako će se ovaj trgovinski rat odraziti na kinesko gospodarstvo”, kaže Ting Lu, ekonomist u tvrtki Nomura.
Do danas! Trump jučer dao ultimatum Kini nakon kojeg bi mogao uslijediti kaos
Uzdrman globalni trgovinski poredak
Trumpove kaznene carine uzdrmale su globalni trgovinski poredak koji je postojao desetljećima, potaknule strah od recesije i oštro srušile svjetske dionice.O tome u srijedu piše Asharq Al-Awsat.
S&P 500 izgubio je gotovo 6 trilijuna dolara u vrijednosti otkako je Trump predstavio carine prije tjedan dana, što je najveći četverodnevni gubitak od stvaranja referentne vrijednosti 1950-ih. Indeks se sada približava medvjeđem tržištu, definiranom kao 20% ispod posljednje najviše razine.
Rasprodaja na azijskim tržištima nastavila se u srijedu nakon kratkog predaha, pri čemu je japanski Nikkei pao za više od 3%, a južnokorejska valuta won pala je na najnižu razinu u više od 16 godina.
Fjučersi američkih dionica također su ukazivali na peti uzastopni dan gubitaka na Wall Streetu.
Trump je ulagačima ponudio različite signale o tome hoće li carine ostati dugoročno, opisujući ih kao “trajne”, ali se također hvaleći kako vrše pritisak na druge čelnike da zatraže pregovore.
“Dolazi nam puno zemalja koje žele sklopiti dogovore”, rekao je na događaju u Bijeloj kući u utorak poslijepodne. Na kasnijem događaju rekao je kako očekuje da će Kina također nastojati postići sporazum.
Trumpu pod noge dolazi Giorgia Meloni
Trumpova administracija zakazala je razgovore s Južnom Korejom i Japanom, dvama bliskim saveznicima i glavnim trgovinskim partnerima, a talijanska premijerka Giorgia Meloni trebala bi Trumpa posjetiti sljedeći tjedan.
Zamjenik premijera Vijetnama, jeftinog azijskog proizvodnog središta pogođenog nekim od najviših carina na globalnoj razini, trebao bi kasnije u srijedu razgovarati s Trumpovim ministrom financija Scottom Bessentom.
Izgledi za dogovore s drugim zemljama u utorak su gurnuli burze prema gore, ali su američke dionice prepustile dobitak do kraja trgovinskog dana.
Kina obećava da će se ‘boriti do kraja’. Oglasili se i ‘vukovi’ s Wall Streeta
Kina se zavjetovala na borbu do kraja
Nakon što je Trump gotovo udvostručio carine na kineski uvoz, koje su prošlog tjedna bile postavljene na 54 posto, kao odgovor na protucarine koje je Peking objavio prošlog tjedna. Kina je obećala da će se boriti protiv američke ucjene.
Vodeće kineske brokerske kuće obećale su surađivati kako bi pomogle stabilnim domaćim cijenama dionica kao odgovor na previranja izazvana carinama.
Ekonomisti su upozorili da će se američki potrošači vjerojatno suočiti s višim cijenama svega, od tenisica do pića, kao rezultat trgovinskog rata.
Potpuni učinci carina od srijede možda se neće osjetiti još neko vrijeme, jer će sva roba koja je već u tranzitu od ponoći biti izuzeta od novih pristojbi sve dok stigne u SAD do 27. svibnja.
Gotovo tri četvrtine Amerikanaca očekuje porast cijena svakodnevnih stvari u sljedećih šest mjeseci, pokazalo je novo istraživanje Reutersa/Ipsosa.
Trumpove ranije opće carine od 10 posto na sav uvoz iz mnogih zemalja počele su u subotu. Posljednji krug carina, koji je stupila na snagu u 12:01 ET (0401 GMT), usmjerena je na zemlje koje “otimaju” SAD, prema Trumpu. Taj popis uključuje mnoge od najbližih saveznika Sjedinjenih Država, uključujući Europsku uniju, koja je pogođena carinama od 20%.
Trump je rekao da su carine odgovor na zapreke koje su postavljene na američku robu, a koje su onesposobile američke tvrtke. Također je optužio zemlje, uključujući Japan, da su devalvirale svoje valute kako bi stekle trgovinsku prednost, što Tokio niječe. Japanski ministar financija u srijedu je rekao da bi trgovinski pregovori s Washingtonom mogli uključivati devizne tečajeve.
Trump je signalizirao da možda nije završio s carinama. U obraćanju republikanskim zastupnicima u utorak navečer, rekao je da će uskoro najaviti “velike” carine na uvoz lijekova, jednu od nekoliko kategorija robe koje su izuzete od novih poreza.
Trumpove carine kao ‘nuklearna bomba’ na svjetsku trgovinu
U utorak novi pad dionica na Wall Streetu
Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica ponovno oštro pale, pri čemu je S&P 500 indeks zaronio na najnižu razinu u godinu dana, jer je predsjednik SAD-a Donald Trump zaoštrio carinski rat s Kinom.
Dow Jones indeks oslabio je 0,84 posto, na 37.645 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,57 posto, na 4.982 boda, a Nasdaq indeks 2,15 posto, na 15.267 bodova.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja činilo se da će se Wall Street oporaviti od oštrog pada prethodnih dana jer je S&P 500 skočio 4 posto zahvaljujući nadi ulagača da će Trump ili ublažiti ili odgoditi najavljene dodatne carine. Osnovne carine od 10 posto na sav uvoz u SAD primjenjuju se od 5. travnja.
Kolaps azijskih tržišta nakon Trumpovog carinskog tsunamija. Ni drugima se ne piše dobro
Pale dionica u Kini. Peking neće uzmaknuti
Dionice u Kini i Hong Kongu pale su jer predsjednik Trump ostaje čvrst u naumu oko carina. Shanghai Composite izgubio je 1,8%, dok je Hang Seng pao za 2,8%.
Kina je obećala osvetu protiv američkih carina, koje će stupiti na snagu u sljedećih nekoliko sati.
“Eskalacija trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine bez sumnje će dovesti do oštrijeg pada kineskog izvoza, s prelijevanjem na domaća ulaganja, tržište rada, potrošnju i povjerenje”, kaže Qian Wang, glavni ekonomist za Aziju i Pacifik iz investicijske tvrtke Vanguard.
“Peking čvrsto stoji pred posljednjim prijetnjama Donalda Trumpa” i tvrdi da administraciju SAD-a čini “hrpa nasilnika”, kaže dopisnik BBC-ja iz Kine Stephen McDonell.
Kina očekuje carine od 104% od SAD-a za nekoliko sati, ali je rekla da neće odustati od carina.
Njemački div u problemu: Zaustavio sav izvoz u SAD. Trump odbio ponudu EU-a
Južna Koreja odustaje od borbe
Južna Koreja neće slijediti Kinu u protumjerama protiv carina koje su uvele Sjedinjene Američke Države, izjavio je njezin čelnik Han Duck-soo u ekskluzivnom intervjuu za CNN u utorak, istaknuvši kako planira pokušati postići dogovor s predsjednikom Donaldom Trumpom.
Ova azijska demokracija i dugogodišnji saveznik SAD-a suočava se s carinama od 25% u sklopu Trumpovog globalnog uvođenja carina ovog tjedna, što bi moglo teško pogoditi izvozno orijentirano gospodarstvo koje američka kućanstva i ceste puni robnim markama poput Samsunga, LG-a i Hyundaija.
Vršitelj dužnosti predsjednika Han Duck-soo, koji je preuzeo dužnost nakon što je njegov prethodnik smijenjen zbog krize s izvanrednim stanjem koja i dalje odjekuje zemljom, rekao je kako Južna Koreja „jasno želi pregovarati“ sa SAD-om te pohvalio „vrlo snažan savez“ između dviju zemalja.
Na pitanje hoće li se Južna Koreja možda udružiti s drugim zemljama poput Japana ili Kine kako bi se suprotstavila američkim carinama, njegov je odgovor bio jasan: „Nećemo ići tim putem.“
„Ne mislim da će takvo suprotstavljanje bitno poboljšati situaciju,“ rekao je, umanjujući značaj nedavnog sastanka ministara trgovine triju azijskih država. „Ne vjerujem da bi to zaista bilo isplativo, a osobito ne za Koreju.“
Njemački ministar financija upozorava na rizik recesije zbog Trumpovih carina