Aniq, studio za razvoj videoigara osnovan prije šest godina kao prvi startup Poduzetničkog inkubatora Pismo u Novskoj, počeo je rad na razvoju vlastite videoigre. Shrot, kako su je nazvali, bit će prvi vlastiti proizvod mladog studija koji je do sada radio projekte po narudžbi za klijente iz cijeloga svijeta, odnosno po B2B poslovnom modelu.
S prikupljenih 1,1 milijun eura kapitala sada kreću u razvoj vlastitog proizvoda za koji su uvjereni da će im osigurati svjetski uspjeh. Shrot će, kada u drugom kvartalu prema planovima bude na tržištu, biti takozvana FPS videoigra, odnosno “pucačina iz prvog lica”.
Dominik Cvetkovski, osnivač i direktor Aniqa, kaže da im je cilj napraviti videoigru koja će korisniku biti čisti užitak i zabava. “Cilj je da se igrač kreće linearno kroz priču, prolazi arene i ubija što je moguće više vanzemaljskih čudovišta. Jednostavno i bez filozofije”, objašnjava dodajući da su im inspiracija bile igre poput Dooma, L4D2-a, ali ponajviše domaći Serious Sam.
Drugačiji pristup
Kapital za razvoj prikupili su od 20-ak privatnih investitora iz Hrvatske i Europe. Institucionalni fondovi i izdavačke kuće zbog situacije na tržištu, ali i činjenice da njihova videoigra ne prati narative u koje su takvi ulagači spremni uložiti, nisu bili opcija. “Shrot nije politički korektna igra što nas čini ne samo nezanimljivima fondovima rizičnoga kapitala i izdavačkim kućama već i rizičnima. U njoj nema političkih poruka, nepotrebnih detalja i ‘woke’ sadržaja. Zato smo se i odlučili kapital tražiti od mreže privatnih ulagača”, ističe Cvetkovski.
Jedan od ulagača je poduzetnik i startup mentor Kristijan Škarica koji poručuje da od investicije očekuje raniji odlazak u mirovinu. “Dugo već surađujem s Dominikom i njegovim timom te sam oduševljen što mogu biti dio još jedne domaće ekipe koja će ostvariti uspjeh na svjetskoj gaming sceni”, kaže Škarica.
Imena ostalih ulagača Cvetkovski ne otkriva, no kaže da je jedan od investitora umirovljenik. Iznosi ulaganja kreću se od najnižih 3200 do 140 tisuća eura. U prikupljanje kapitala krenuli su u rujnu prošle godine što je istovremeno bilo jednostavno i komplicirano, kaže.
“Odlučili smo se na izravan pristup potencijalnim investitorima, našim klijentima i poznanicima, što nije u skladu s klasičnim modelom prikupljanja novca koji često podrazumijeva dugotrajno pregovaranje pa su mnogi bili vrlo iznenađeni, čak i šokirani. Mi smo im došli s konkretnom ponudom prema kojoj im potencijalna zarada ovisi o tome koliko su uložili”, kaže dodajući da su još uvijek otvoreni za dodatna ulaganja.
Rast troškova
“Trenutačno prikupljeni iznos pokriva trošak razvoja Shrota te dio troškova marketinga za koji nikada dosta novca”, ističe osnivač startupa Aniq koji upozorava i na drastičan rast troškova razvoja videoigre.
“Da smo u razvoj krenuli 2019. Shrot nas ne bi stajao više od 350 tisuća eura. Sve je drastično poskupjelo, od izlaganja na sajmovima do marketinga. Trošak plaća, ispada, najmanje je otišao gore”, ističe Cvetkovski, uvjeren u uspjeh videoigre koju razvijaju. Kaže da očekuju minimalno četiri puta veći povrat od trenutačno uloženog iznosa dok ih maksimum “uvijek može šokirati”. Ciljaju na igrače od 25 do 45 godina, a 80 posto prihoda trebalo bi u jednakom omjeru doći s tržišta SAD-a i Kanade te Europe.
Nakon što su godinama radili samo za druge i po narudžbi, na razvoj vlastite videoigre odlučili su se jer su otkrili rupu na tržištu. “Također, u tvrtki imamo fenomenalne talente, poput Igora Puškarića, te ih je grijeh ne iskoristiti za stvaranje vlastitog proizvoda”, kaže direktor Aniqa dodajući da je dodatan motiv bila i veća zarada. “Nitko se još nije obogatio radeći za druge”, ističe dodajući da tvrtka nastavlja s B2B dijelom poslovanja. Dapače, računaju da će sada biti i više tog posla.
Dio strategije razvoja Shrota, čiji će umjetnički direktor biti Igor Puškarić dok će glas glavnom protagonistu videoigre (vozaču kamiona u distopijskoj, futurističkoj Americi) dati poznati bloger Krule, je i uključivanje zajednice u njezin razvoj. Svi će moći sudjelovati te predlagati promjene putem kampanje na društvenim mrežama i Discord serveru, objašnjava direktor Aniqa.