Posljednjih se tjedana na zapadu intenzivno raspravlja o tome, treba li ili ne Ukrajini dati dozvolu za korištenje zapadnih dalekometnih raketa za napade u dubinu ruskog matičnog teritorija (međunarodno priznatog)? Pitanje je delikatno, a odgovor još delikatniji s obzirom na oštra upozorenja Moskve što u tom slučaju može uslijediti i po sam zapad.
Naime, prošli je tjedan ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku ruskog Vijeća sigurnosti iznio prijedloge o novim elementima koje bi trebalo ugraditi u postojeću nuklearnu doktrinu te zemlje i za koje nema nikakve sumnje da će biti usvojeni. Svi redom ukazuju na snižavanje praga za uporabu nuklearnog oružja.
Osim toga, Putin je prethodno otvoreno rekao kako će davanje dozvole zapada Kijevu da gađa Rusiju njegovim dalekometnim raketama automatski rezultirati činjenicom da će Moskva u tom slučaju NATO i SAD smatrati neposrednim sudionicima u ratu protiv Rusije i svoje poteze prilagoditi stupnju pojavnosti ugroza, kao i njihovom preveniranju.
Zelenski gubi živce? Napao Scholza zbog neisporuke krstarećih raketa Taurus, ali i SAD zbog F-16
Oglasio se State Department
Kako je upravo objavljeno na službenim stranicama američkog State Departmenta, vlasti u Kijevu ne trebaju tražiti dozvolu Washingtona za izvođenje dalekometnih napada na ruski teritorij ako ih izvode vlastitim oružjem.
To je izjavio glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller kazavši slijedeće: “Ukrajina je suverena država, pa može koristiti oružje koje samostalno proizvodi za udar duboko u Rusiju. A za to joj ne treba dozvola SAD-a.”
Visoki službenik State Departmenta naglasio je da ukrajinska vojska ima na raspolaganju “ogromnu količinu vlastitog oružja za napade na ruske ciljeve” i obećao da će Sjedinjene Države nastaviti pružati vojnu pomoć toj zemlji.
Dakle, još uvijek čekamo odgovor na ključno pitanje iz uvoda teksta. Moguće je da ćemo ga saznati 12. listopada na sastanku tzv. Ramstein grupe za pomoć Ukrajini, gdje bi se moglo odlučivati o pitanju nastavka ukrajinskog rata općenito, čak i promjeni cjelokupnog pristupa istom. Na sastanak bi trebao biti pozvan i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
VELIKA ANALIZA: Plan Zelenskog u SAD-u je propao: kakve će to imati posljedice po Ukrajinu