Steve Bannon intenzivirao je MAGA građanski rat uspoređujući iznenadnu podršku Donaldu Trumpu od strane tehnoloških titana Elona Muska, Marka Zuckerberga i Jeffa Bezosa s japanskom predajom na kraju Drugog svjetskog rata.
Trumpov nekadašnji glavni strateg Bijele kuće ispalio je svoju posljednju oštricu protiv izvršnog direktora Tesle i SpaceX-a Muska u intervjuu za ABC News vikend prije nego što je njegov bivši šef položio prisegu za drugi mandat.
Njih dvoje su posljednjih tjedana ukrstili koplja oko teme H-1B viza, koje se koriste za privlačenje visokokvalificiranih stranih radnika. Musk, koji je potrošio gotovo četvrt milijarde dolara pomažući Trumpu da bude izabran i sada se smatra gotovo neodvojivim od novoizabranog predsjednika, podržava ih; Bannon i drugi dugogodišnji Trumpovi vjernici protiv imigracije žestoko im se suprotstavljaju.
Bannon je za ABC News Jonathana Karla rekao da su odluka Muska, izvršnog direktora Mete Zuckerberga i Amazonovog Bezosa da prisustvuju inauguraciji u ponedjeljak učinila “moliteljima”.
Pozvao je američkog generala Douglasa MacArthura koji je primio bezuvjetnu predaju Japanskog carskog carstva na palubi USS-a Missouri [1945kakobinacrtaoslikutehnološkihtitanakojisuklečalipredTrumpom
I rugao se Zuckerbergovoj odluci da odustane od bivše Facebookove politike provjere činjenica, nečega što je postalo jabuka razdora u Trumpovim krugovima zbog slobodnog stava novoizabranog predsjednika i njegovih pristaša prema činjenicama.
“Čim je Zuckerberg rekao, Pozvan sam, idem – brane su se otvorile i svi su tamo kucali, pokušavajući biti molitelji, rekao je Bannon.
“Tako da gledam na ovo, i mislim da većina ljudi u našem pokretu gleda na ovo, kao što je predsjednik Trump slomio oligarhe. Razbio ih je. I predali su se. Došli su i rekli – oh, ukinut ćemo sva ograničenja, više neće biti provjere.”
Dodao je: “Gledam na ovo kao na rujan 1945 Missouri – i imate Imperial High Command … i on (Trump) je poput Douglasa MacArthura.
“To je službena predaja, u redu? I mislim da je moćan.”
Ranije ovog mjeseca Bannon je pozvao na “100-postotni moratorij” na svu imigraciju, dok je pojačao retoriku protiv Muska, sugerirajući da će vam “odreti lice” ako ne prestane tražiti više viza.
Rekao je: “Volimo obraćenike. Ali obraćenici sjede otraga i proučavaju godinama i godinama i godinama kako bi bili sigurni da razumijete vjeru i da razumijete nijanse vjere i da razumijete kako možete internalizirati vjeru.”
Bannon je rekao Musku da ne dolazi za propovjedaonicu u svom prvom tjednu ovdje i ne počne ljudima držati predavanja o tome kako će stvari biti. Ako to namjeravaš učiniti, očupat ćemo ti lice.”
Bezos se suočio s reakcijom zbog povlačenja podrške Kamali Harris iz Washington Postčiji je vlasnik, prije izbora. Ostalo osoblje napustilo je novine nakon izbora, uključujući karikaturista čiji je crtež Bezosa i drugih koji kleče ispred Trumpa povučen. List je inzistirao na tome da ne cenzurira karikaturu i rekao je da ponavlja točke iznesene u kolumni na tu temu.
Neprijateljstva predstavljaju rastući raskol unutar MAGA redova kojim će Trump morati pažljivo upravljati.
Musk – i njegov kolega tehnološki poduzetnik Vivek Ramaswamy – postavljeni su na čelo vladine savjetodavne agencije pod nazivom DOGE koja ima za cilj smanjiti milijarde iz federalne potrošnje.
Šef Tesle već je pokazao svoje nove političke mišiće kada je prošlog mjeseca na njegov nagovor propao dogovor da se spriječi gašenje vlade.
Iako Bannon više nije ključna figura u Trumpovoj postavi, smatra se da zastupa stavove mnogih najvjernijih pristaša budućeg predsjednika.
Bannonovo spominjanje trojice milijardera kao “oligarha” odjekuje nadimkom danim skupini ambicioznih poduzetnika u Rusiji koji su se obogatili i akumulirali političku moć usred raspada Sovjetskog Saveza i za vrijeme klimave vladavine Borisa Jeljcina – samo da bi bili prisiljeni kleknuti pred Vladimirom Putinom nakon što preuzme vlast ili se suočiti sa zatvorom ili progonstvom u inozemstvu.