Bivši glavni strateg od jučer novog američkog predsjednika Donalda Trumpa Steve Bannon dao je veliki intervju za medij POLITICO i pritom naglasio kako je Trump u opasnosti da ne uspije završiti rat u Ukrajini i da bude još dublje uvučen u rat Vladimira Putina – baš kao što je to bio Richard Nixon u svojim pokušajima povlačenja iz Vijetnama.
Bannon, voditelj utjecajnog podcasta “War Room” govori da se sprema veliki politički obračun oko intervencije Sjedinjenih Država u Ukrajini. Zalaže se za ukidanje najvažnije američke vojne pomoći Kijevu, ali strahuje da će njegov stari šef upasti u zamku koju mu postavlja savez američke obrambene industrije, Europljana, pa čak i nekih Bannonovih prijatelja, za koje tvrdi da su sada zavedeni. Među njima je Keith Kellogg, umirovljeni američki general koji je Trumpov izbor za posebnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju.
“Ako ne budemo oprezni, to će se (Ukrajina, op.GN.) pretvoriti u Trumpov Vijetnam. To se dogodilo Richardu Nixonu. On je na kraju bio vlasnik rata i to je zapisano kao njegov rat, a ne kao rat Lyndona Johnsona (njegovog prethodnika, koji je Vijetnamski rat i započeo, op.GN.),” rekao je Bannon.
Kellogg tvrdi da bilo koji dogovor kojim bi se završio trogodišnji rat mora uključivati čvrsta sigurnosna jamstva za Ukrajinu kako bi se osiguralo da Rusija neće jednostavno ponovno izvršiti invaziju.
Usprkos svom prijateljstvu s Kelloggom, Bannon smatra da će ovakva odgoda samo povećati rizik da SAD bude dublje uvučen u rat za koji vjeruje da se u njemu ne može pobijediti i da nije u američkom nacionalnom interesu.
Tvrdi da bi Trump ukrajinskom čelniku Volodimiru Zelenskom trebao objasniti “u gradu je novi šerif, a mi ćemo sklopiti dogovor i to brzo”. Zelenski bi, nastavlja, trebao uzeti u obzir kako je Trump natjerao izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da prihvati dogovor s Hamasom o prekidu vatre za taoce.
“Dani groma”
Govorio je o “danima groma” koji dolaze i rekao kako će niz izvršnih uredbi koje će biti objavljene nakon što Trump u ponedjeljak prisegne vjerojatno uključivati one o imigraciji, zapošljavanju raznolikosti u saveznoj radnoj snazi, energiji i mogućim carinama.
Bannon je usporedio 2025. s 1932. kada je Franklin D. Roosevelt prvi put izabran i pokrenuo New Deal. “Naša [izborna] koalicija mnogo je veća nego što je bila 2016., mnogo šira, mnogo dublja,” dopuštajući da se učini više, rekao je Bannon, uključujući “dekonstrukciju administrativne države”.
Veliki je obožavatelj Trumpove smicalice da kupi Grenland, a kao bivši pomorski ratni časnik kaže da vidi Arktik kao ključan za osiguravanje sigurnosti američke domovine i od Rusije i od Kine. “Trump neće napasti Grenland”, rekao je. »Ne mora. Glasovat će (Grenlanđani, op.GN.) za neovisnost, a zatim će glasati za pridruživanje Sjedinjenim Državama.”
Isto tako, stjecanje kontrole nad Panamskim kanalom važno je za američku obranu. “Ljude u Panami opljačkala je tamošnja elita. Uglavnom sklapaju poslove. To je javna tajna. Sklopili su dogovore s KPK [Komunistička partija Kine]. Oni su kupljeni i plaćeni, a njima su prepustili kanal. Tome je kraj.”
Tvrdi da je previše europskih čelnika zamišljalo sebe kao Winstona Churchilla, posebno se fokusirajući na bivšeg čelnika britanskih konzervativaca i bivšeg premijera Borisa Johnsona, kojeg je nazvao “ratnim zločincem”.
“Rat u Ukrajini središnje je zaje… Europe u posljednjih nekoliko godina. Imate milijun mrtvih ili ranjenih Ukrajinaca. I završit ćemo, u najboljem slučaju, završit ćemo točno tamo gdje je ova stvar počela, kao što sam rekao prije tri godine. A to je zato što imate Borisa Johnsona i [francuskog predsjednika Emmanuela] Macrona, sve te fantaste koji neće platiti vlastitu obranu. Žele biti velike face. Svi oni žele biti Winston Churchill s tuđim novcem i tuđim životima”, zaključuje Steve Bannon.
Zoran Meter: Tko je u EU pogriješio i zašto Trump kao asteroid juri prema Zemlji