Stižu velike promjene u sektor koji se bavi igrama na sreću. U saborsku je proceduru Vlada danas uputila izmjene i dopune Zakona o igrama na sreću, kojima se između ostalog želi dodatno onemogućiti rad nelegalnim priređivačima igara na internetu, a značajno se postrožavaju i odredbe po pitanju oglašavanja.
Ministar financija Marko Primorac naglasio se kako je ovisnost o igrama na sreću u porastu pa je potrebno jasnije urediti propise koje ih reguliraju, a premijer Andrej Plenković je dodao kako treba imati na umu da su se ove igre “snažno raširile” kroz digitalni prostor, a da vlada treba voditi računa o uplivu takvih aktivnosti na građane, posebno mlade.
“S te strane, bolja regulacija, osobito u kontekstu Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti, treba utjecati na smanjenje ovisnosti o kockanju, to jest hazarderstvu, te puno bolje regulirati ovu djelatnost”, izjavio je Plenković.
U planu registar samoisključenih igrača
U fokusu novog prijedloga izmjene zakona su dva ključna područja, regulacija novih mjera društveno odgovornog priređivanja igara na sreću i ograničavanje oglašavanja.
To obuhvaća i uvođenje obveze identifikacije svih igrača u zemaljskim poslovnicama, ujednačavanje postupka isključenja igrača, uspostavu registra isključenih igrača, kao i mjere oduzimanja prava priređivanja igara na sreću zbog neprovođenja mjera društveno odgovornog priređivanja.
Što se tiče oglašavanja, nastojat će se smanjiti vidljivost ovih reklama na internetu, televiziji, radiju, tiskanim medijima i na javno vidljivim površinama. Zabranjuje se i svako oglašavanje koje poziva osobe na igranje igara na sreću ponudom bonusa, besplatnih vrtnji i sličnih pogodnosti izuzev na internet stranicama priređivača igara na sreću.
Kockanje će po novome u poslovnicama biti dozvoljeno samo osobama iznad 18 godina koje su se identificirale, a posebno će se pravilnikom propisati postupak i način identifikacije osoba.
Od obveze identifikacije izuzete su lutrijske igre s obzirom na činjenicu da je riječ o igrama na sreću nižeg rizika, objašnjava se u nacrtu zakona. “Navedeni način reguliranja identifikacije igrača smanjit će svaku mogućnost sudjelovanja u igrama na sreću maloljetnih osoba i omogućiti učinkovitiju provedbu postupka isključenja igrača”, navodi se.
Bivša zaposlenica hrvatskog automat kluba otkriva sve gadosti: ‘Noći su bile najgore’
Zakonski novitet je i registar samoisključenih igrača koji će voditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. U njega će se, kako je ranije kazao Primorac, igrači s problemom ovisnosti moći sami upisati te će im na taj način biti onemogućen pristup igrama na sreću kod svih priređivača.
U nacrtu izmjena zakona stoji da igrač koji sudjeluje u igrama na sreću može podnijeti zahtjev priređivaču za samoisključenje/isključenje iz igre te zatražiti opoziv podnesenog zahtjeva.
Isključenje igrača bit će, uz njegovu suglasnost, moguće i ako to zatraže Hrvatski zavod za socijalni rad, ustanove za zaštitu obitelji i zdravstvene ustanove za zaštitu mentalnog zdravlja i liječenja ovisnosti, u slučajevima kada igrač zbog prekomjernog igranja nanosi štetu sebi ili obitelji koju uzdržava.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.