Google je nedavno predstavio Willow, kvantni čip koji je značajno smanjio sklonost pogreškama u usporedbi s prethodnicima. Ovo je važan korak prema primjeni kvantnog računalstva u stvarnom svijetu. I dok su praktične primjene ove tehnologije još u razvoju, njezin potencijal da promijeni naš pogled na sigurnost i rizik u svijetu kriptovaluta ne može se zanemariti.
Willow je nevjerojatno brz – prema Googleu, može obaviti izračun u manje od pet minuta za koji bi najsnažnijim današnjim superračunalima trebalo čak 10 septilijuna godina. Za referencu, jedan septilijun je broj s 24 nule.
Međutim, glavni izazov kvantnog računalstva do sada je bila točnost. Zamislite kvantno računalo kao crijevo za vodu koje izbacuje veliku količinu vode, ali bez kontrole smjera. Willow, zahvaljujući kombinaciji brzine i preciznosti, predstavlja veliki korak prema stabilnijem kvantnom računalstvu.
Jesu li kriptovalute u opasnosti?
Teoretski, poboljšanja poput Willowa mogla bi omogućiti hakerima da lakše probiju algoritme na kojima se temelje bitcoin i druge kriptovalute. No, prema stručnjacima, ova opasnost je zasad još uvijek daleko od stvarnosti, piše CNBC, a prenosi Tportal.
Tim Hollebeek, tehnološki strateg u sigurnosnoj kompaniji DigiCert, pojednostavljuje ovu ideju usporedbom s labirintom. Klasično računalo rješava labirint isprobavajući jedan po jedan put. Kvantno računalo, s druge strane, može paralelno isprobati sve moguće puteve, što rezultira nevjerojatno brzim rješenjem.
Iako Willow nije spreman za široku primjenu, njegova preciznost otvara vrata razvoju još moćnijih kvantnih računala. Trenutno, kako Hollebeek ističe, kvantna računala su teoretska prijetnja za kriptovalute jer zahtijevaju iznimno velik broj stabilnih kvantnih bitova (qubita) da bi mogla probiti današnje kriptografske standarde. Takva računala ne postoje i, prema procjenama, neće postojati barem još 10 do 15 godina.
Kvantna sigurnost: Nova generacija kriptoalgoritama
Kako kvantno računalstvo napreduje, industrija kriptovaluta radi na razvoju ‘kvantno-sigurnih’ algoritama. Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) već je objavio niz algoritama otpornijih na buduće kvantne napade. Ovi algoritmi koriste matematičke probleme koje kvantna računala ne mogu lako riješiti, pružajući tako dodatni sloj zaštite.
Google je također uključen u ovaj proces standardizacije. Glasnogovornik tvrtke ističe kako Willow ne mijenja projicirani vremenski okvir razvoja kvantnih računala sposobnih za probijanje trenutne kriptografije. No, Google radi na osiguravanju otpornosti svojih tehnologija za budućnost.
Šira primjena kvantnog računalstva
Utjecaj kvantnog računalstva neće biti ograničen samo na kriptovalute. Prema Taqiju Razi, profesoru na Sveučilištu Massachusetts Amherst, kvantna tehnologija donijet će revoluciju u mnogim industrijama, od umjetne inteligencije i zdravstva do energetske učinkovitosti i sigurnosti podataka.
Jeremy Allaire, suosnivač i izvršni direktor tvrtke Circle, naglašava da kvantna kriptografija donosi i rizike i prilike. ‘Kvantna tehnologija omogućit će otključavanje starih slabih sigurnosnih sustava, ali i stvaranje naprednijih zaštitnih mehanizama’, kaže Allaire.