Web3 se utapa u metrikama, od kojih većina daje nejasnu sliku. Volumen transakcija, cijene tokena i blistavi naslovi često prikrivaju ono što je stvarno važno: kvalitetu angažmana korisnika i potencijal za organski, eksponencijalni rast. Kako industrija nadilazi hype, pouzdani signali uspjeha koji se temelje na podacima više nisu izborni – oni su ključni.
Evo dobrih vijesti: alati za probijanje buke već postoje. Kombiniranjem višestrukih mjernih podataka unutar lanca u jednu ocjenu “indeksa zdravlja” koja pokazuje dubinu i kvalitetu ukupnog angažmana korisnika, možemo identificirati koji lanci uistinu napreduju i spremni su za dugoročni rast. Budući da se 2024. bliži kraju, proučimo što ovi signali otkrivaju o današnjim vodećim lancima i što možemo očekivati 2025. godine.
Procjena korisničke kvalitete korištenjem agregiranih, a ne izoliranih podataka
Kada stvarate održivi ekosustav u lancu, nema smisla optimizirati bilo koju radnju pojedinačnog korisnika. Ono što je potrebno je kontekst — način da se kvantificira ne samo sve što korisnici rade, već kako i zašto je to važno. Jedan obećavajući pristup da se to postigne je agregiranje ponašanja korisnika u pet osnovnih kategorija:
- Transakcijska aktivnostu rasponu od spot trgovina do interakcija pametnih ugovora.
- Akumulacija tokena u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju i druga “investicijska” ponašanja.
- DeFi angažman za aktivnosti kao što su ulaganje, posuđivanje i osiguranje likvidnosti.
- NFT aktivnost kao što su kovanje, trgovina i interakcije vođene komunalnim uslugama.
- Sudjelovanje u upravljanju kvantificirati doprinose upravljanja DAO-om ili protokolom.
Najvažnije je da se ove metrike ne bi trebale tretirati jednako. Bolji pristup je vagati ih i kombinirati pomoću Bayesovog modela kako bi se generirao jedan “rezultat” najvišeg retka. Za razliku od tradicionalnih sustava bodovanja koji se oslanjaju na statične pragove ili jednostavne prosjeke, ovo nam omogućuje uključivanje prethodnog znanja (ono što očekujemo od “prosječnog” novčanika) i novih dokaza (stvarne aktivnosti promatrane u lancu). Te dinamične rezultate s više varijacija puno je teže prevariti i stoga je vjerojatnije da će otkriti točne, djelotvorne uvide.
Što nam podaci govore o 2024
Gornji pristup pruža svježu perspektivu aktivnosti korisnika svakog lanca do 2024. Povećajmo neka od iznenađujućih otkrića.
Solana (gornja svijetloplava linija koja ima vrhunac na ~2,75) privukla je veliki udio visokokvalitetnih korisnika između veljače i sredine ožujka, ali je kvaliteta angažmana od tada pala. Zanimljivo je da se ovaj pad poklopio s prvim porastom cijene i volumena trgovanja SOL-a u 2024., a nastavio se kroz trenutnu memecoin maniju. Ponavljajuće radnje imaju sve manje povrate kada se procjenjuju Bayesovim modelom, što znači da višestruke zamjene tokena donose manja poboljšanja rezultata nego angažman u više vrsta aktivnosti, za bilo koji novčanik. Ovo sugerira da je većina korisnika Solane trenutačno uključena u uzak raspon aktivnosti u lancu koje ne pridonose multisektorskom rastu Solane.
Što se tiče pristaša Ethereuma (donja narančasta crta koja počinje malo iznad 1) koji su očekivali da će ovogodišnji ETH ETF-ovi promijeniti igru, brojke daju drugačiju sliku. Niska i stabilna korisnička ocjena Ethereuma kroz prvo polugodište 2024. sugerira da ovogodišnji skokoviti razvoj nije potaknuo šire sudjelovanje u ekosustavu kao što je DeFi aktivnost i upravljanje protokolom.
Također je vrijedno napomenuti da je Axelar (tamnoplava crta koja počinje s 2,5) imao najaktivnije korisnike u najširem rasponu aktivnosti na lancu u odnosu na svoju ukupnu bazu korisnika, prema podacima. Iako je Axelar trenutno puno manji po TVL-u od naslijeđenih lanaca koji dominiraju današnjim naslovima, ovo je intrigantan signal koji zahtijeva detaljniju inspekciju – i propustili bismo ga da gledamo samo tržišnu kapitalizaciju ili obujam trgovanja.
Zaključak ovdje nije da je Solana osuđena na propast i da će Axelar neizbježno postati najveći lanac na svijetu. Postoji ograničena vrijednost u usporedbi ovih vrsta rezultata među lancima, budući da je svaki rezultat proporcionalan korisničkoj kvaliteti odgovarajućeg lanca. Drugim riječima, korisnik Solane s ocjenom “4” može se jako razlikovati od “4” na Axelaru, s obzirom na razlike u osnovnoj aktivnosti svakog lanca. Kao takvi, ti su rezultati najkorisniji kada se prate promjene u kvaliteti ukupne aktivnosti korisnika lanca tijekom vremena, a ne usporedbe između lanaca.
Predviđanja za 2025
Uz to rečeno, što nam podaci o kvaliteti korisnika svakog lanca govore o idućoj godini?
Za početak, jasno je da se Solana suočava sa značajnim izazovima i prilikama na ulasku u 2025. Putanja lanca ovisi o njegovoj sposobnosti da zadrži svoju ogromnu bazu povremenih korisnika i proširi njihov raspon interakcija u lancu. Ako se to ne učini, moglo bi doći do značajnog pada nakon što se memecoini ohlade — iako podaci s početka 2024. sugeriraju da lanac ima veliki kontingent kvalitetnih korisnika koji će izdržati bez obzira na to što se kratkoročno dogodi.
2024. pokazala je Axelarovu sposobnost da privuče koncentriranu korisničku bazu uključenu u raznolike, održive aktivnosti na lancu, umjesto spekulativnih skokova. Sada će Axelarov izazov biti unapređenje njegovog ekosustava bez slabljenja kvalitete baze korisnika. To može uključivati davanje prioriteta visokoprofilnim partnerstvima kako bi se otključala nova publika uz istovremeno stvaranje rampi prilagođenijih početnicima u njegovom dApp ekosustavu.
Fragmentacija Ethereuma preusmjerila je mnoge aktivne korisnike na njegov brži, jeftiniji L2 ekosustav, pa bismo mogli vidjeti kako se aktivnost glavne mreže sve više konsolidira oko ključnih značajki, protokola i upravljanja. Ove su aktivnosti kritične za širi EVM ekosustav, ali ova putanja može biti kažnjena sustavima bodovanja koji nagrađuju različit angažman u lancu.
Ova dinamika naglašava izazov za sustave bodovanja: davanje prioriteta širokoj korisničkoj aktivnosti može predstavljati nepotpunu sliku kada se primijeni na mreže specifične za zadatak (ili lance opće namjene koji se razvijaju u nešto specijaliziranije). Kao rezultat toga, važno je jasno definirati što znači uspjeh za bilo koji lanac koji se ocjenjuje i koristiti sustav bodovanja koji bilježi odgovarajuće radnje korisnika.
Bolji način za definiranje i poticanje rasta u lancu
Web3 je proveo predugo tražeći pogrešne metrike i ne uspijevajući vidjeti skupne podatke. U 2025. pobjednici će biti oni koji pronađu različite načine za mjerenje — i djelovanje na — ono što je najvažnije: kvalitetu korisnika.
Uključivanjem novih metoda bodovanja u svoje nadzorne ploče, on-chain platforme za obavještavanje mogu pružiti značajnije uvide ulagačima i promatračima industrije. U isto vrijeme, Web3 graditelji mogu koristiti ove rezultate za razjašnjavanje glavnih prioriteta i poticanje angažmana korisnika i stvaranje vrijednosti. U konačnici, to će pomoći cijeloj industriji da se odmakne od priča vođenih reklamama prema strategijama potkrijepljenim podacima koje otključavaju puni potencijal Web3 2025. i kasnije.