Mnogi milijarderi ulažu svoje bogatstvo u nekonvencionalne projekte, od istraživanja besmrtnosti do izgradnje potpuno novih gradova.
Jeff Bezos, osnivač Amazona, uložio je značajna sredstva u Altos Labs, tajanstvenu biotehnološku kompaniju koja istražuje reprogramiranje ljudskih stanica s ciljem produženja života. Ova investicija izazvala je različite reakcije, uključujući i komentare Elona Muska, koji je šaljivo primijetio da će Bezos “tužiti smrt” ako projekt ne uspije.
Slično tome, grupa milijardera iz Silicijske doline, uključujući Marka Andreessena i Laurene Powell Jobs, stoji iza kompanije Flannery Associates, koja je potrošila stotine milijuna dolara na kupovinu hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta u okrugu Solano, sjeveroistočno od San Francisca. Cilj im je izgraditi potpuno novi grad koji pokreće čista energija i koji će biti dom desetinama tisuća stanovnika.
Austrijski milijarder Reinold Geiger, većinski vlasnik francuske kozmetičke kompanije L’Occitane, planira zajedno s investicijskim fondom Blackstone otkupiti preostale dionice kompanije i povući je s hongkonške berze. Geiger, koji je kompaniju preuzeo dok je bila gotovo nepoznata, zaslužan je za njenu globalnu ekspanziju do današnjih razmjera.
Neki milijarderi poznati su po ekscentričnim navikama i investicijama. Na primjer, osnivač IKEA-e, Ingvar Kamprad, uprkos svom bogatstvu, bio je poznat po izuzetnoj štedljivosti, leteći ekonomskom klasom i vozeći stari automobil. S druge strane, Richard Branson, osnivač Virgin Group, poznat je po rizičnim poduhvatima i pokušajima obaranja svjetskih rekorda.
Ove neobične investicije i ponašanja milijardera pokazuju raznolikost načina na koje najbogatiji ljudi svijeta odlučuju koristiti svoje bogatstvo, bilo da je riječ o potrazi za produženjem života, stvaranju novih zajednica ili vođenju skromnog načina života uprkos ogromnom bogatstvu.