Vijećnik u Gradskom vijeću Grada Mostara, Jasmin Pandur, obratio se tijekom vikenda gradonačelniku Mariju Kordiću i nadležnim službama sa zahtjevom da hitno reagiraju i spriječe uzurpaciju zemljišta na području Mjesne zajednice Blagaj.
Naime, kako Pandur u svom obraćanju tvrdi, više fizičkih osoba bavi se nelegalnom preprodajom državnog zemljišta. Dodaje kako je mjesna zajednica proteklih godina pokušavala spriječiti ovakve aktivnosti, ali bezuspješno.
Jasmin Pandur za Hercegovina.info kaže kako ima neka šokantna saznanja.
Ogromna šteta za Grad
“Prema dostupnim informacijama, cijene za “papire” i nekoliko betonskih blokova za početak gradnje kreću se od 2.000 do 15.000 KM. S obzirom na to da legalna lokacija sa građevinskom dozvolom i pratećim troškovima može koštati Grad Mostar između 30.000 i 50.000 KM, jasno je da je šteta za grad ogromna”, govori on.
Kao vijećnik obratio se Gradonačelniku Grada Mostara, Mariju Kordiću, nadležnima iz Odjela za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove, Amiri Trbonji i Jesenki Mahinić, te direktoru Elektroprivrede d.d. Sarajevo, distribucije Mostar, Omeru Đuliću da spriječi bilo kakvo nelegalno priključivanje na državnu zemlju bez potrebnih dozvola.
Zanimalo nas je, je li u međuvremenu od nekoga od njih dobio službeni odgovor. Pandur kaže kako mu se zasad nitko nije obratio:
“Do sada nisam zaprimio službene odgovore ili reakcije od institucija i osoba kojima sam se obratio. Međutim, situaciju aktivno pratim i nastavit ću inzistirati na hitnom djelovanju nadležnih kako bi se zaustavila daljnja uzurpacija i osigurala transparentnost. Ostavit ćemo određeno vrijeme za reakciju, ali planiramo u narednih nekoliko dana organizirati sastanak u Blagaju s većim brojem predstavnika lokalne zajednice kako bismo donijeli adekvatne zaključke i poduzeli daljnje korake”, govori za naš portal.
“Nije istina da Inspekcija ne radi svoj posao”
Iz Odjela za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara, pak kažu kako su njihovi inspektori u više navrata izlazili na teren.
“Građevinska inspekcija Grada Mostara, u više navrata prošle godine, ali i na početku Nove 2025.god., uredovala je na predmetnom lokalitetu. Izlazili smo na poziv mještana, na N.N. zahtjeve, a posebno na više zahtjeva spomenutog vijećnika. U svakom našem nadzoru, gdje smo utvrdili da je investitor započeo radove bez pravosnažnog odobrenja za građenje, poduzeli smo mjere shodno Zakonu o građenju HNŽ, što podrazumijeva zatvaranje gradilišta na propisan način i druge mjere” stoji u odgovoru portalu Hercegovina.info kojeg potpisuje šefica Službe za inspekcijske poslove Grada Mostara, Jesenka Mahinić.
“Nama nije bitan karakter vlasništva, nego pravo na izvođenje radova odnosno da li se isti izvode na osnovu i u skladu sa dokumentima prostornog uređenja”, pojašnjava ona.
“Vezano za njegov (Jasmin Pandur op.a) posljednji zahtjev, danas smo organizirali sveobuhvatan nadzor na predmetnom lokalitetu. Posao nam zasigurno otežava činjenica da nemamo podatke o identifikaciji katastarskih čestica što može predstavljati značajan gubitak u vremenu, obzirom da se radi o prostranom širokom lokalitetu. Sve što se bude definiralo kao bespravna izgradnja, za posljedicu će imati poduzimanje propisanih radnji i mjera shodno Zakonu o građenju HNŽ. Dakle, nije točno da Inspekcija ne radi svoj posao, a koji se zaključak nameće iz obraćanja vijećnika Pandur Jasmina, dapače, odgovorno tvrdim da u odnosu na sve druge dijelove šireg područja Grada Mostara gdje vršimo inspekcijske nadzore, najviše nadzora smo proveli, ali i vremena potrošili na području upravo Blagaja, Matere i Malog polja”, tvrde iz Inspekcije.
Ugrožavanje interesa posebnih kategorija stanovništva
Nekoliko je problema vezanih za ovaj slučaj. Najprije, zabrana raspolaganja državnim zemljištem od strane Visokog predstavnika, potvrđena odlukom Ustavnog suda BiH u potpunosti zabranjuje ovu vrstu ulaska u zemljište, a pogotovo kupopraodaju istog, iz bilo kakvih razloga. Na kraju od ovakvih praksi, Grad i lokalna zajednica su u velikom financijskom gubitku. Pitali smo vijećnika Pandura ima li informacije o potencijalno izgubljenim sredstvima.
“Točan iznos izgubljenih sredstava zbog ovih aktivnosti je teško procijeniti bez detaljne analize, ali je jasno da lokalna zajednica trpi direktnu štetu. Gubitak se ogleda u prihodima od zemljišta koje se moglo koristiti za javne projekte ili zakonitu upotrebu, kao i u troškovima sanacije i eventualnih pravnih postupaka. Procjenjujem da će nadležne institucije u narednom periodu pružiti preciznije podatke o financijskim gubicima”.
Zanimalo nas i i o kojim je osobama i tvrtkama riječ, tko je tako bahat i besprizoran da na štetu cijele lokalne zajednice ograđuje i preprodaje zemljište koje mu ne pripada, no o tome će biti riječ u nastavku ovog članka. Jasmin Pandur kaže kako nema službene informacije o broju i imenima privatnih kompanija uključenih u ove aktivnosti.
Dodaje kako se prema svjedočenjima građana koji su podnosili zahtjeve za inspekcijski nadzor, više fizičkih lica bavi nelegalnom preprodajom državnog zemljišta.
Završava tvrdnjom kako “ovakve aktivnosti raznoraznih privatnika direktno štete posebnim kategorijama stanovništva i ugrožavaju njihove interese. Cilj ovog djelovanja je pomoći posebnim kategorijama stanovništva da riješe dokumentaciju, dok je ključni cilj spriječiti interesne grupe da zloupotrebljavaju njihove potrebe i prava”, kazao je za Hercegovina.info
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.