Hrvatska doživljava renesansu sportske infrastrukture, s posebnim naglaskom na nogometne stadione. Diljem zemlje najavljeni su, ili su već započeli, projekti izgradnje novih i obnove postojećih objekata, signalizirajući novu eru ulaganja u sport. Od dugoočekivanog rješenja za Maksimir, preko obnove splitske ljepotice Poljuda, do potpuno novih zdanja u manjim gradovima i nacionalnog kampa, budućnost nogometne infrastrukture izgleda svjetlije no ikad.
Glavni grad Hrvatske prednjači u investicijama, s dva ključna stadionska projekta koja će transformirati nogometnu sliku Zagreba.
Novi Maksimir: San dug četiri desetljeća
Pitanje stadiona Maksimir, doma GNK Dinamo i hrvatske nogometne reprezentacije, problem je koji se proteže više od 40 godina. Nakon što je stadion, izgrađen davne 1912. i više puta renoviran, teško oštećen u potresu 2020. godine, kapacitet mu je smanjen s nekadašnjih 35.000 na svega 20.000 mjesta. Konačno rješenje nazire se kroz izgradnju potpuno novog, modernog stadiona na istoj lokaciji.
Povijesnim dogovorom Grada Zagreba i Vlade Republike Hrvatske, osigurana su sredstva za ovaj kapitalni projekt. Novi Maksimir imat će kapacitet od 35.000 natkrivenih sjedećih mjesta i zadovoljavat će najviše standarde UEFA-e. Procijenjena vrijednost investicije je oko 175 milijuna eura, a trošak će ravnopravno podijeliti Grad i država. Završetak radova očekuje se krajem 2028. ili početkom 2029. godine. Preduvjet za početak rušenja postojećeg i gradnje novog Maksimira je završetak obnove stadiona u Kranjčevićevoj ulici. Gradonačelnik Tomislav Tomašević istaknuo je kako je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, koje je trajalo 27 godina, otvorilo put ovom projektu, te da je proučeno pedesetak europskih stadiona kao priprema. Održavanje novog stadiona planira se povjeriti privatnom operateru putem javnog natječaja, a GNK Dinamo već je iskazao interes.
Dok se čeka novi Maksimir, Dinamo i reprezentacija svoje će domaće utakmice igrati na obnovljenom stadionu u Kranjčevićevoj ulici, domu NK Lokomotiva. Projektom nazvanim “Stadion Zagreb”, ovaj objekt, otvoren 1921., doživjet će potpunu transformaciju. Investicija vrijedna gotovo 44 milijuna eura, financirana u potpunosti iz proračuna Grada Zagreba, više će nego udvostručiti kapacitet – s 5.350 na 11.163 sjedećih mjesta.
Novi stadion zadovoljavat će uvjete UEFA četvrte kategorije, imat će potpuno natkrivene tribine, grijani hibridni travnjak, solarnu elektranu na krovu i vertikalne vrtove. Projekt uključuje i izgradnju javnog trga površine 6.300 četvornih metara ispred stadiona. Radovi bi trebali započeti u ožujku 2025., a završetak se očekuje u rujnu 2026. godine. “Nakon 50 godina, do rujna 2026., Zagreb će dobiti novi, moderan stadion u Kranjčevićevoj”, izjavio je gradonačelnik Tomašević, dok je zamjenik Luka Korlaet dodao kako će stadion svojom arhitekturom unaprijediti kvalitetu cijele Trešnjevke.
Poljud u novom ruhu: Očuvanje baštine i modernizacija
Legendarni splitski stadion Poljud, poznat po svojoj školjkastoj strukturi arhitekta Borisa Magaša i otvoren za Mediteranske igre 1979., također kreće u opsežnu obnovu. Prva faza projekta vrijedna je oko 20 milijuna eura i trajat će 31 mjesec. Radovi uključuju ključna strukturalna poboljšanja poput sanacije korozije betona i čelika, zamjenu krova te poboljšanje sustava odvodnje.
Modernizacija će obuhvatiti i sustave rasvjete i zvuka kako bi stadion zadovoljio međunarodne standarde. Posebna pažnja posvetit će se pristupačnosti za osobe smanjene pokretljivosti. Važno je napomenuti da će stadion ostati u funkciji tijekom radova, iako će vidljivost u nekim zonama biti ograničena.
U Velikoj Gorici nedavno je svečano otvoreno gradilište budućeg kampa Hrvatskog nogometnog saveza. Ovaj moderni sportski kompleks postat će novi dom hrvatskog nogometa. Sadržavat će četiri nogometna terena, manji stadion prikladan za utakmice mlađih uzrasta i ženskih selekcija te administrativnu zgradu koja će biti novo sjedište Saveza.
Projekt je strateški prioritet HNS-a, a predsjednik Marijan Kustić nazvao ga je “temeljem vizije” i najvažnijim ulaganjem u budućnost hrvatskog nogometa. Vlada RH sufinancira projekt s 15 milijuna eura kroz sljedeće tri godine, čemu treba dodati i vrijednost zemljišta od 4,2 milijuna eura. Lokacija uz Zračnu luku Franjo Tuđman smatra se idealnom.
Manji gradovi, veliki planovi: Bjelovar, Varaždin i drugi
Investicijski ciklus nije zaobišao ni manje sredine. U Bjelovaru je najavljena izgradnja potpuno novog, modernog stadiona kapaciteta 3.800 sjedećih mjesta, vrijednog oko 8 milijuna eura. Zanimljivost je da će ispod tribina biti smještena i prva zatvorena streljana za malokalibarsko oružje u Hrvatskoj, potaknuta uspjehom bjelovarskog olimpijca Mirana Maričića. Početak gradnje planiran je za jesen 2025.
U naselju Hrašćica kraj Varaždina, u sklopu trening centra NK Varteks, pri kraju je izgradnja nove tribine stadiona kapaciteta 550 mjesta, s mogućnošću proširenja na 800. Planovi postoje i za Slavonski Brod, gdje se cilja na stadion UEFA III. kategorije, te za Sesvete, gdje se planira novi stadion kapaciteta 7.000 gledatelja na mjestu postojećeg. Spominju se i moguća ulaganja u Koprivnici i Dubrovniku.