Italija je zaplijenila kineske vojne bespilotne letjelice prerušene u vjetroturbine koje su išle prema Libiji kršeći embargo UN-a, priopćile su talijanske vlasti. Komponente koje su činile dvije bespilotne letjelice bile su skrivene u šest kontejnera koji su poslani na dva kontejnerska broda iz Kine u luku Gioia Tauro u Italiji, gdje su zaplijenjeni prije nego što su mogli biti utovareni na plovila koja su išla prema Libiji, prema talijanskim dužnosnicima.
“Komponente su bile skrivene među replikama lopatica vjetroturbina od kompozitnog materijala kako bi se sakrile i izbjegle provjere”, rekli su talijanski službenici porezne policije i carine. Jedan od dronova je imao čak ispisan slogan: “Svijet koji štedi energiju”.
Dijelovi dronova su pronađeni u tri brodska kontejnera, a u njima su bile i dvije manje kontrolne stranice za dronove. Skrivena pošiljka se nalazila na brodu “MSC Arina” koji se stizao iz Kine.
Isporuka vojskovođi
Dronovi su išli prema Bengaziju prema zapovijedi generala Khalife Haftara, vojnog moćnika koji kontrolira istočnu Libiju, rekli su izvori za Defence News pod uvjetom anonimnosti jer nisu bili ovlašteni razgovarati s novinarima. SAD je uočio pošiljku i dojavio talijanskim vlastima, dodali su izvori.
Embargo UN-a zabranjuje prodaju oružja Libiji, koja je potresena građanskim sukobima od svrgavanja bivšeg vladara pukovnika Gaddafija 2011. godine. Svaki dron bio je duži od 10 metara, s rasponom krila od oko 20 metara i težinom većom od 3 tone, prema talijanskim vlastima. Opis odgovara izvješćima da je riječ o kineskih dronovima Wing Loong II. Riječ je o dronovima za nadzor, ali i za precizne napade.
Velike isporuke ruskog oružja za istu destinaciju
Godine 2020., kada je Haftar želio osvojiti Tripoli i preuzeti zapadnu Libiju od administracije koju je podržavao UN, imao je potporu Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji su tada navodno poslali tu varijantu drona u Libiju. Promatrači su tvrdili da su bespilotne letjelice sudjelovale u ubojstvu 26 kadeta tijekom raketnog napada na vojnu akademiju u Tripoliju. Ujedinjeni Arapski Emirati su zanijekali umiješanost.
Zapljena u južnoj talijanskoj luci uslijedila je nakon operacije kanadske policije u travnju, koja je dovela do optužbi protiv dvojice Libijaca koji žive u Kanadi zbog zavjere za kupnju kineskih dronova s libijskom sirovom naftom. General Haftar, koji je nekoć bio na platnom popisu CIA-e, stvara sve tješnje veze s Rusijom, omogućujući toj zemlji posljednjih mjeseci da iskrca tisuće tona vojne opreme u luci Tobruk u istočnoj Libiji dok nastoji opskrbljivati ruske operacije diljem Afrike. O tome smo pisali ovdje.
Rusija masovno iskrcava oružje u sredozemnoj luci