Pretposljednjeg dana na mjestu glavnog tajnika NATO saveza Jens Stoltenber dao je intervju agenciji Interfax-Ukrajina. Već danas, u utorak, 1. listopada, održat će se službena svečanost primopredaje ovlasti glavnog tajnika saveza na bivšeg nizozemskog premijera Marka Ruttea.
Na novinarsko pitanje vidi li mogućnost da Ukrajina uđe u NATO u uvjetima dok je dio njenog teritorija pod okupacijom Rusa, Stoltenberg je odgovorio slijedeće:
„Na NATO saveznicima je da odluče kako će se članstvo točno prijaviti ili funkcionirati za Ukrajinu, ali svi smo toga svjesni. Naravno, ako kažemo da je jedini način da Ukrajina postane članica taj da rat završi i da Ukrajina u potpunosti kontrolira cijeli ukrajinski teritorij, tada predsjedniku (Vladimiru) Putinu dajemo sve poticaje da samo pronađe način da nastavi rat. Ali moja glavna poruka je da su sigurnosna jamstva NATO-a način da se osigura trajan i pravedan mir za Ukrajinu. … moramo naoružati buduće ukrajinske snage kako bi mogle odvratiti daljnju rusku agresiju. Ali također moramo pružiti sigurnosna jamstva, koja su vjerodostojna. Naravno, najvjerodostojnije jamstvo sigurnosti bit će članstvo u NATO-u u našoj klauzuli o kolektivnoj obrani, Članak 5. Stoga vjerujem da članstvo u NATO-u može biti način da se osigura trajni mir za Ukrajinu i da rat doista ovdje prestaje.“
Izjavio je kako vjeruje da bi ovo mogao biti način da se osigura da kada se postigne neka vrsta sporazuma između Rusije i Ukrajine, onda može osigurati da se tu zaustavi, i da su saveznici oni koji odlučuju mogu li se jamstva iz članka 5 primijeniti na dijelove ukrajinskog teritorija.
Drugim riječima, Stoltenberg smatra kako postoji mogućnost prijama Ukrajine u NATO i u sadašnjem obliku, bez nadzora okupiranih teritorija. Kaže da bi to moglo postati “oruđe za završetak rata”.
Glavni tajnik na odlasku pojasnio je da ako se kao rezultat rata pojave sporazumi “o novom poretku, onda se, naravno, moramo pobrinuti da rat tamo doista završi.” Prema Stoltenbergu, “članstvo u NATO-u može biti način da se osigura trajni mir za Ukrajinu, te da će rat tamo zapravo završiti”.
Podsjećamo da je Stoltenberg u jučerašnjem intervjuu za Reuters kazao kako NATO neće mijenjati svoju politiku zbog promjena u ruskoj nuklearnoj doktrini. Naime, prošli je tjedan ruski predsjednik predložio uvođenje novih elemenata u rusku nuklearnu doktrinu koji snižavaju prag uporabe nuklearnog oružja.
Meter o nuklearnim doktrinama dviju supersila: Što ima SAD a Rusija ne, i do čega to može dovesti