Priroda zna biti moćna, pogubna i nadasve nepredvidljiva. Pokazao je to nedavno i uragan Beryl koji je srušio sva očekivanjao tome kakva nam razarajuća sezona uragana tek predstoji, a znanstvenici su zabrinuti za ono što bi tek moglo uslijediti.
Inače, oluje u ranoj sezoni nisu nužno predznak onoga što slijedi kasnije u sezoni jer još nisu uspostavljeni potrebni atmosferski uvjeti za jake oluje. No, moćni Beryl je prekinuo tu praksu. “Uobičajeno, olujne aktivnosti u ranoj sezoni ne govore nam mnogo o tome što će se dogoditi ostatak vremena”, rekao je za CNN Phil Klotzbach, poznati stručnjak za uragane i istraživač na Sveučilištu Colorado State. “Ali kada su oluje jake u tropskom Atlantiku i na istočnim Karibima, to je obično najava vrlo nemirne sezone”, pojasnio je.
Najaktivniji dio sezone uragana u Atlantiku obično ne počinje prije sredine kolovoza i doseže vrhunac u rujnu, ali Beryl, koji se prvobitno formirao krajem lipnja, kao da je sezonu već započeo. Temperatura vode bila je tolika da je uragan imao sve karakteristike rujanske oluje. To je nešto što su prognostičari upozoravali da bi se moglo dogoditi čak i prije početka sezone i čini se s time pogodili. “Beryl potvrđuje ono što smo mislili o ovoj sezoni, da bismo, s obzirom na ekstremno visoke temperature vode koje trenutno imamo, mogli doživjeti oluje usred sezone, ranije nego što je uobičajeno”, rekao je Klotzbach.
Temperature mora rastu
No, ono što još neke znanstveniku zabrinjava jesu i temperature Atlantskog oceana. One su i dalje su povijesno visoke i bile su to već više od godinu dana, osobito tamo gdje je Beryl nastao. Topli oceani glavna su posljedica globalnog zagrijavanja zbog onečišćenja fosilnim gorivima te se tako potiču uvjeti za tropske sustave da budu što eksplozivniji i razorniji.
Beryl je jačao brže od bilo koje druge zabilježene oluje ovako rano u sezoni kada su se njegovi vjetrovi povećali za 100 kilometara na sat u samo 24 sata, prema Klotzbachu. Brzo intenziviranje postaje sve vjerojatnije kako klimatska kriza jača.
“Rano i brzo intenziviranje Beryla ukazuje na vrste ekstremnih vremenskih događaja koje možemo češće vidjeti u svijetu koji se zagrijava,” kaže Mona Hemmati, znanstvenica na klimatskom odsjeku Sveučilišta Columbia. Beryl “sažima mnoge strahove koje znanstvenici imaju za ovu sezonu uragana”, rekla je Hemmati.
We flew right over the top of Hurricane Beryl today. Peering down into the eye with the 50 to 500 mm lens gave me both an eerie feeling and a high level of weather nerd excitement.
Whole Hurricane: 50mm, f9, ISO 1000, 1/32000
Eye: 210mm (50 to 500m lens), f13, ISO 1000, 1/26000 pic.twitter.com/731tEy0CJh— Matthew Dominick (@dominickmatthew) July 1, 2024
Na koncu, evo što ih najviše zabrinjava. “Ova aktivnost u ranoj sezoni vjerojatan je znak upozorenja da će stvari biti vrlo zabrinjavajuće kada se približimo vrhuncu sezone”, upozorio je Klotzbach. Znanstvenici predviđaju da će sezona na Atlantiku imati 25 oluja uključujući 12 uragana, od kojih će polovica postati veliki uragani snage najmanje 3. kategorije.
Hrvatska je pod najvećim stupnjem upozorenja: ‘Čekaju nas ekstremi, zaštitite se’
Posjećamo, uragani godišnje uzmu veliki broj života, a milijuni ljudi ostaju bez svojih krovova nad glavama. Srećom, Hrvatska nije područje pogođena uraganima, no ono što nas zna zadesiti u posljednje vrijeme jesu jaka i izneandna olujna nevremena. Također, na Jadranu postoje vrtlozi pijavice koji su poput mini uragana, no zasad ne nose veliku štetu za pučanstvo.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.