Jako nevrijeme pogodilo je Zagreb u srijedu poslijepodne 19. srpnja prošle godine, donoseći sa sobom snažan vjetar, kišu i grmljavinu. Ovo olujno nevrijeme prouzročilo je veliku materijalnu štetu te uzrokovalo brojne probleme u prometu. Vjetar je trgao stabla i krovove s kuća, blokirajući ceste i zarobivši ljude u automobilima. U ovoj nepogodi život su izgubile dvije osobe, dok je jedna osoba teško ozlijeđena zbog pada građevinskog krana. Uz to, više desetaka osoba zadobilo je lakše ozljede. Šteta na zgradama i kućama je značajna, a iščupana stabla leže po ulicama, dodatno otežavajući situaciju.
Uslijed nevremena koje je zadesilo Grad Zagreb 19. i 21. srpnja 2023. godine, a koje je nanijelo materijalna oštećenja na imovni građana Zagreba, Grad Zagreb je pristupio evidentiranju nastalih oštećenja na imovini građana te utvrđivanju kriterija, uvjeta i načina dodjele novčane pomoći za saniranje nastalih oštećenja, rekli su nam iz Grada Zagreba.
„Zaprimanje prijava šteta na imovini trajalo je do 7. kolovoza 2023. godine pri čemu je zaprimljeno 6.500 prijava šteta na imovini od čega se 5000 prijava odnosi na štetu na građevinama a 1500 prijava na štetu na vozilima. Najveći broj prijava smo zaprimili u Gradskoj četvrti Trešnjevka sjever (859), Gornja Dubrava (594) i u Sesvetama (555) a ostale gradske četvrti su u prosjeku imale oko 400 prijava šteta. Mobilni timovi obradili sve prijave na terenu, dodatno fotografirali oštećenja i zapisnički utvrdili opis štete“, kažu u Gradu.
3015 zahtjeva za dodjelu novčane pomoći
Utvrđeno je da sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda nisu ispunjeni kriteriji za proglašenje prirodne nepogode na području Grada Zagreba. Zato je Gradska skupština donijela je 05. listopada prošle godine Odluku o novčanoj pomoći za sanaciju oštećenja nastalih na imovini uslijed nevremena na području Grada Zagreba 19. i 21. srpnja 2023.
Odlukom je propisano kako novčana pomoć iznosi maksimalno 70 % iznosa oštećenja imovine, a najviše sveukupno 15.000,00 eura za obiteljsku kuću, stan i pomoćnu zgradu, odnosno najviše 5.000,00 eura za osobno vozilo. Ukupan iznos novčane pomoći jednoj fizičkoj osobi može se odobriti u maksimalnom iznosu od 20.000,00 eura.
Javni poziv za dostavu dokumentacije kojom se dokazuje ispunjavanje uvjeta za dodjelu novčane pomoći za sanaciju oštećenja na imovini trajao je od 20. listopada do 21. studenog 2023. godine. Zaprimljeno je 3015 zahtjeva za novčanu pomoć. Od tih zahtjeva, do sada je odobreno 2342 novčane pomoći. Procijenjena šteta za odobrene zahtjeve iznosi 3.776.203,73 eura, a prema Odluci Gradske skupštine bit će isplaćeno 2.488.795,09 eura. Isplate su započele u veljači, a do sada je isplaćeno 2021 zahtjev ukupne vrijednosti 2.106.389,54 eura. Trenutno se utvrđuje završni popis odobrenih novčanih pomoći s oko 150 odobrenih zahtjeva, kažu u Gradu.
Nevrijeme u Zagrebu iznenadilo građane: ‘Ne znam što bih da sam ostala vani’
Srušeno je 1500 komada drveća
Nakon olujnog nevremena su odmah aktivirane sve gradske službe te su poduzete sve aktivnosti na raščišćavanju posljedica. Uz vatrogasce i pripadnike Civilne zaštite na teren izašle sve operativne službe Zagrebačkog holdinga, kažu u Gradu Zagrebu.
„Koordiniranim radom podružnica Zrinjevac, Zagrebačke ceste, Čistoća i društva VIO d.o.o. radilo se na čišćenju slivnika za oborinske vode, popravljanju semafora, čišćenju javnih površina, prometnica, sanaciji drveća, prikupljanju, utovaru i odvozu porušenih stabala i sl. sa svom raspoloživom mehanizacijom. Radovi su se odvijali intenzivno u dvije smjene kako bi se raščistile javne površine i normalizirali uvjeti. U tom periodu srušeno je oko 1500 komada drveća oštećenog u nevremenu, orezano je oko 11.000 komada dok je prikraćivanje obavljeno na 600 stabala“, pojašnjavaju u Gradu.
Uskladišteno je oko 6.800 tona oštećenog drveća i ostale hortikulture nastalih kao posljedica nevremena u gradu Zagrebu. Obzirom da su i sva groblja pretrpjela štetu djelatnici podružnice Gradska groblja također su intenzivno radili na otklanjanju posljedica i normalizaciji uvjeta, kao i djelatnici podružnice Tržnice Zagreb koji su otklanjali posljedice nevremena s gradskih tržnica.
Kako se zaštiti ako puše jak vjetar?
Što napraviti ako se najavi slično nevrijeme i oluja? Na službenim kanalima Ravnateljstva civilne zaštite (web, Facebook i Twitter) objavljene su mnogobrojne upute za građane kako se trebaju ponašati u izvanrednim situacijama, ovisno o kojem se riziku radi (poput klizišta, poplava, potresa, epidemija, suše, požara, ekstremnih temperatura, onečišćenja mora, industrijskih nesreća, snijega i leda, bolesti bilja, nuklearnih i radioloških nesreća), kao i na koji način mogu pokušati i sami smanjiti rizike: https://civilna-zastita.gov.hr/upute-za-gradjane-7375/7375, poručuju iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Konkretno, što napraviti ako puše jak vjetar?
Postupak u slučaju jakog vjetra:
• pratite informacije i prognoze o pojavi, mjestu i snazi jakih vjetrova ili nailasku oluje
• držite u pričuvi jače najlonske folije ili cerade, letve i čavle za privremenu sanaciju oštećenja na krovu ili za prekrivanje razbijenih prozorskih stakala.
Zagreb potopilo nevrijeme: Tramvaji ‘plovili’ Ilicom, nastao prometni kolaps
Ako ste u zatvorenom trebate raditi sljedeće:
• dobro zatvorite sve prozore i vrata, spustite rolete ili zatvorite prozorske kapke
• odmaknite se od prozorskih stakala u unutrašnjost građevine
• ako građevina nije solidno građena, a očekuju se orkanski udari vjetra ili pojava pijavice, sklonite se u podrum ili solidno građenu građevinu, prethodno zatvorite vodu i plin na glavnom ventilu i isključite struju na glavnoj sklopci kako bi spriječili sekundarne štete
• slušajte obavijesti na radiju i postupajte u skladu s njima.
U slučaju da vas vjetar zadesi ako ste na otvorenom morate raditi ovo:
• kao pješak se krećite u pognutom stavu, uz zavjetrinu, ako je ima, pridržavajući se za čvrste predmete
• ne sklanjajte se ispod drveća zbog opasnosti od udara groma, loma grana ili rušenja stabla
• ako vozite, poštujte upozorenja i zabrane nadležnih službi, a ako vas je orkanski vjetar, s ili bez oborina, zahvatio na otvorenoj cesti, zaustavite vozilo van prometnice, po mogućnosti u prirodnoj zavjetrini
• za jakog vjetra na moru ne koristite laka plovila bez motora (zračni jastuk, gumeni, plastični ili drveni čamac, pedaline, sandoline, daske za windsurfing ili surfing).
Kako se ponašati ako je vas je zadesilo grmljavinsko nevrijeme?
U slučaju grmljavinskog nevremena, važno je poduzeti određene mjere opreza kako biste osigurali svoju sigurnost i sigurnost onih oko vas, poručuju iz Civilne zaštite.
Upute kojih se potrebno pridržavati u slučaju grmljavinskog nevremena su:
• odgodite sve aktivnosti na otvorenom prostoru
• ako čujete udaljenu grmljavinu ili vidite bljesak svjetlosti, ukoliko ste u mogućnosti uđite u zatvoreni prostor, jer čvrsta zgrada je najsigurnija lokacija tijekom grmljavinskog nevremena
• uđite u kuću, zgradu ili automobil
• zatvorite prozore i vanjska vrata
• nemojte stajati pored prozora, otvorenih vrata, metalnih stupova i predmeta kao što su slavine, utičnice i električni prekidači
• izbjegavajte tuširanje i kupanje
• isključite električne i klima uređaje
• ostanite u zatvorenom prostoru trideset minuta nakon što grmljavina prestane.
Jako nevrijeme pogodilo dijelove Hrvatske: Tuča napravila kaos, izdana upozorenja
Ako ste na otvorenom ovo su upute kako se ponašati:
• na otvorenom prostoru se sklonite u nižim dijelovima, kao što su klanci, gudure ili udoline, a u šumi ispod grmlja ili nižih stabala
• izbjegavajte sklanjanje ispod visokih izoliranih stabala na otvorenom području i u izoliranim manjim objektima, kao što su šupe i slično
• izbjegavajte vrhove brjegova, otvorena polja – prostore, plaže i kupanje u vodi
• ako plivate (na moru, rijeci, jezeru) izađite na kopno, napustite plažu i potražite sklonište, isto vrijedi i za ribarenje, odnosno pecanje
• izbjegavajte sve metalno – traktore i druge radne strojeve, motore, bicikle i dr.
• ako ste za vrijeme oluje u vozilu pomaknite auto sa strane, što dalje od stabala i zgrada (ako je moguće), probajte naći što otvoreniji prostor, izbjegavajte mjesta gdje se može nakupiti voda, poput podvožnjaka ili tunela
• ako čujete pucketanje, primijetite izbijanje elektriciteta poput dizanje dlaka i kose na tijelu (indikacija da prijeti udar groma): čučnite, spustite glavu i rukama pokrijte uši, zatvorite oči i otvorite usta.
Održavajte svoju imovinu
Iz Grada Zagreba još jednom apeliraju na sve građane da redovno održavaju svoju imovinu kako bi se izbjegle velike štete tijekom budućih olujnih nevremena i drugih prirodnih nepogoda.
Neodržavana imovina je podložnija oštećenjima i može izazvati dodatne probleme. Osim redovnog održavanja, izuzetno je važno i osigurati imovinu. Osiguranje pruža financijsku zaštitu u slučaju da dođe do oštećenja zbog nepogoda kao što su oluje, poplave, požari ili ostale prirodne nepogode.
“Na ovaj način, u slučaju nesreće, osiguranje može pokriti troškove popravke ili zamjene oštećene imovine, čime se smanjuje financijski teret u smislu popravka oštećenja. Zaštita i osiguranje imovine su ključni koraci u prevenciji i minimiziranju šteta od prirodnih nepogoda“, poručuju iz Grada.
Ravnatelj DHMZ-a u RTL Danas
U emisiji RTL Danas povodom obljetnice zagrebačke oluje gostovao je ravnatelj Ivan Güttler.
“Evo sutra je 19. srpnja točno godinu dana nakon velike oluje koja je u Zagrebu napravila velike štete. DHMZ za sutra ima upozorenja za potencijalno opasne vremenske uvijete. Očekujemo u noći određenu vjerojatnost kiše i jakog vjetra. Zasad to nije neka kategorija opasnog i izuzetno opasnog”, rekao je.
Na pitanje o mogućnosti nove oluje takvog intenziteta u Zagrebu odgovorio je:
“Takve oluje su rijetke, može se dogoditi u bilo kojem dijelu Hrvatske, bilo koje godine. Prošle godine je to bio nažalost Zagreb, ove godine smo imali to u Bošnjacima prije toga u Iloku, oluje za razliku od toplinskih valova i suše su ipak lokalizirane. U većini slučajeva čine štetu na manjem dijelu općina u dijelovima županija.”
“Naravno da nije sve normalno, nama se događaju visoke temperature kao što su bile i prije 30 godina samo puno češće i to je trag klimatskih promjena.
Jedna od osoba koje su na vlastitoj koži osjetile silinu čudovišne oluje je Zagrepčanka Snježana Fajfar koju je snažni vjetar paralizirao na Srednjacima.
Ona je opisala jezivu situaciju u kojoj se našla. Naime, dok je oluja bjesnila Zagrebom ona se netom pred ulazom u zgradu grčevito uhvatila za stup, a oluni vjetar udarao ju je sa svih strana. A onda su se pojavili neznani heroj i susjed koji ju je spasio. Trenutak njezine borbe, ali i dolazak nepoznatog muškarca koji joj je nesebično priskočio u pomoć snimio je drugi susjed.
Iako joj je čovjek želio pomoći, vjetar ih je oboje nosio, a onda je priskočio i susjed Goran pa su se uspjeli izvući.
“Jedan me vukao, drugi gurao i uspjeli su me spasiti. Da sam ostala prikovana na taj stup zaista ne bi izdržala. Doslovno sam gledala smrti u oči i mislila sam da je gotovo”, ponovila je Snježana čije je spašavanje sa svojeg balkona na snimci snimio i njen susjed, Tomislav Fuš.
Zagrepčanka sa stravične snimke o kojoj priča cijeli grad: ‘Gledala sam smrti u oči i mislila da je gotovo, jedva sam se držala’
Komentari