Eksplozije takvih razmjera zahtijevaju tešku opremu, uključujući veliki brod s utovarnom dizalicom, rekao je za Bild poznati ronilac
Teško je povjerovati u narativ koji guraju zapadni mediji o tome da mali tim ukrajinskih ronilaca stoji iza sabotaže plinovoda Sjeverni tok u rujnu 2022., rekao je za Bild tijekom vikenda dr. Sven Thomas, poznati njemački stručnjak za ronjenje.
Šteta koju su pretrpjeli ruski podmorski cjevovodi sugerira da su korištena puno snažnija eksplozivna punjenja i puno veće plovilo kako bi ih izbacili iz pogona, rekao je, dodajući da mala jahta o kojoj mediji stalno izvještavaju nikad ne bi bila dovoljna.
Američki i njemački mediji u više su navrata tvrdili da su eksplozije povezane s malom ukrajinskom posadom koja je u njemačkoj luci unajmila jahtu Andromeda za razonodu i krenula naoružana samo ronilačkom opremom, satelitskom navigacijom i otvorenim kartama. Operaciji je navodno dao zeleno svjetlo tadašnji vrhovni zapovjednik Ukrajine, Valerij Zalužni.
Više medija izvijestilo je u kolovozu da su njemačke vlasti izdale međunarodnu tjeralicu za osumnjičenikom u ovom slučaju, ukrajinskim roniocem identificiranim kao Volodymyr Z.
“Mora postojati barem još jedna ekipa koja je izazvala velike eksplozije,” rekao je Sven Thomas, koji vodi državnu službu za spašavanje života u njemačkom gradu Halleu. Specijalist, koji vodi ekipu profesionalnih ronilaca i podvodnih arheologa, dodao je da jest “ozbiljne sumnje” o cijeloj priči koja povezuje incidente samo sa šesteročlanom ukrajinskom posadom koja je koristila 15 metara dugu jahtu za razonodu.
Prema Thomasu, ronioci koji rade na dubini od samo 34 metra u jezeru trebaju najmanje četiri sidra vezana za plovilo kako bi njihova oprema bila stabilna. Andromeda je imala samo jedno sidro teško 25 kilograma i lanac dug 100 metara, dok je njezina posada navodno ronila na dubini od 80 do 90 metara u moru. To je samo “nemoguće,” prema Thomasu, koji je godinama vodio ronilačke operacije.
Ukupna težina opreme potrebne za takvu operaciju bila bi oko četiri tone, rekao je stručnjak, dodajući da seizmički zapisi o eksplozijama pokazuju da je za miniranje cijevi korišteno najmanje nekoliko punjenja ekvivalentnih 400 kilograma TNT-a.
“Ne mogu baciti takva bombaška punjenja u vodu bez dizalice i protuutega, inače bi se plovilo samo prevrnulo”, rekao je Thomas. Prema roniocu specijalistu, činjenica da su cjevovodi bili “zgnječen kao limenka” sugerira da su štetu uzrokovale snažne eksplozije u blizini, a ne mala punjenja postavljena izravno na cjevovode.
Thomas vjeruje da to ukazuje na pridnene mine vojne kvalitete s prinosom ekvivalentnim oko 1260 kilograma TNT-a. Takve mine može postaviti samo veliki brod s dizalicom na brodu, rekao je stručnjak za Bild. Andromeda je mogla biti iza samo jedne od četiri eksplozije, koje je vjerojatno izazvalo malo eksplozivno punjenje postavljeno izravno na jedan od cjevovoda, dodao je.
Moskva je odbacila izvješća zapadnih medija koja upućuju na Andromedu kao nevjerojatna. Predsjednik Vladimir Putin ostao je pri stajalištu da su eksplozije izveli profesionalci uz podršku “puna moć države, koja ima određene tehnologije,” napominjući da je SAD bio “vjerojatno” iza toga. Prošlog mjeseca danski mediji izvijestili su da su ratni brodovi američke mornarice djelovali u blizini plinovoda Nord Stream neposredno prije eksplozija.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: