Viši iranski dužnosnici prijete da će povećati nuklearni program zemlje jer Trumpova administracija odmjerava mogući štrajk protiv režima ako Teheran ne dođe na stol na pregovore.
“Predsjednik bi trebao biti režim znoj, čisti i jednostavan”, rekao je Behnam Ben Taleblu, iranski stručnjak i stariji kolega iz Zaklade za obranu demokracija, za Fox News Digital.
“To se može postići strogim provođenjem sankcija maksimalnog pritiska i ciljanom kampanjom protiv režima u regiji – Yemen je sada dobar primjer. Washington će također trebati dodati kritični treći element svojoj inače ekonomskoj i vojnom pritisku. Maksimalna potpora iranskom narodu.”
Iranski Khamenei upozorava na ‘snažni udarac’ dok Trump prijeti da će ispustiti bombe, Putin tiho na nas ire
Iranski vojni kamion nosi rakete površine i zrak portret iranskog vrhovnog vođe Ayatolaha Ali Khamenei tijekom parade povodom godišnjeg dana vojske u zemlji, 18. travnja 2018. u Teheranu, Iran. (Atta Kenare/AFP putem Getty Images)
Lisa Daftari, stručnjakinja na Bliskom Istoku i glavna urednica na stranom stolu, rekla je za Fox News Digital da iako diplomacija često zahtijeva pregovore, proširujući bilo koju ponudu iranskom režimu, čak i simbolično, riskirajući legitimiranje vlade koja je desetljećima terorizirala vlastite ljude i financiranje proxija poput Hamasa, Houtisa i HETBBOLLAHA.
“Ovaj režim uspijeva na prkosu, a ne dijalogu. To se nije promijenilo. Više od četiri desetljeća Mullah su razumjeli samo jedan jezik: Mogment”, rekao je Daftari.
Predsjednik Donald Trump rekao je u četvrtak novinarima o zrakoplovstvu One da bi bilo bolje da su SAD izravne razgovore s Iranom.
“Mislim da to ide brže, a drugu stranu možete razumjeti puno bolje nego ako prođete kroz posrednike”, rekao je Trump. “Željeli su koristiti posrednike. Mislim da to više nije nužno istina. Mislim da su zabrinuti. Mislim da se osjećaju ranjivim i ne želim da se tako osjećaju.”
Trump je također prijetio da će bombardirati Iran i nametnuti sekundarne sankcije iranskoj nafti ako nije došao do pregovaračkog stola zbog svog nuklearnog programa. Iako je predsjednik rekao da radije sklopi dogovor, Trump nije isključio vojnu opciju.

Iranci protestiraju na smrt 22-godišnje Mahsa Amini nakon što ju je pritvorila moralna policija, u Teheranu u Iranu, 20. rujna 2022. godine. (AP Foto/Bliski Istok slike, datoteka)
“To će bombardirati sličnosti koje nikad prije nisu vidjeli”, rekao je predsjednik Trump za NBC News prošlog vikenda.
SAD su proširile svoje napore za odvraćanje u regiji, raspoređujući dodatne eskadrile borbenih aviona, bombardera i bespilotnih letjelica kako bi ojačale obrambene mogućnosti zraka. SAD također šalju USS Carl Vinson Carrier Strike Group u regiju kako bi se pridružili USS -u Harry S. Truman, koji je bio na Bliskom Istoku kako bi se borio protiv Houthi’s u Jemenu.
Iranski vrhovni vođa, Ali Khamenei, odgovorio je svojim prijetnjama i rekao da će Iran odgovoriti “odlučno i odmah” na bilo kakvu prijetnju koju je američki Iran izdao ideju o neizravnim razgovorima, što navodno razmatra administracija.
Waltz kaže Iranu da se odrekne nuklearnog programa ili ‘postojat će posljedice’

Iranski vrhovni vođa Ayatollah Ali Khamenei smatra iranskim nuklearnim dostignućima u nedjelju, 11. lipnja. (Ured iranskog vrhovnog vođu/WANA/REUTERS)
Taleblu je rekao: “Teheran je kontrafer neizravnih razgovora način odbacivanja Trumpa, dok vrata ostavlja otvorena za razgovore koji se mogu koristiti kao štit od potencijalnog preventivnog napada.”
Predsjednik je poslao pismo Khameneiju izražavajući interes za postizanjem sporazuma o nuklearnom pitanju. Dok povećavaju svoju vojnu prisutnost u regiji, izvješća pokazuju da Trumpova administracija razmatra neizravne razgovore s Iranom kako bi suzbila širenje svog nuklearnog programa i izbjegla izravno sukob.
Stručnjaci i promatrači regije upozoravaju da je Iran u prošlosti koristio pregovaranje kao taktiku odgađanja i upozoravaju Trumpovu administraciju da ne uđe u razgovore koji bi mogli dodatno ojačati Iran.
“Trumpova administracija trebala bi nametnuti puni pritisak na režim u Iranu s obzirom na to koliko je režim postao slab u posljednjih nekoliko godina. Neizravni razgovori su strategija režima kupnje vremena, tako da može živjeti za borbu za još jedan dan”, rekla je Alireza Nader, neovisni analitičar u Washingtonu, DC -u, i stručnja za Iran, za Fox News.
Naderova preporuka Trumpu je da podrži narod Irana i tvrdi da je režim mnogo slabiji nego što se čini.
“Predsjednik Trump doista želi dogovor. Iran ima priliku ovdje se vratiti i pregovarati, zadržati svoj civilni nuklearni program, ali postići ustupke o njegovoj veličini i trajanju sporazuma”, rekao je Alex Vatanka, viši suradnik na Institutu za Bliski Istok, za Fox News Digital.
“Trump je u dominantnom položaju. Republikanci u Kongresu ga se plaše. Ništa ga ne može zaustaviti – barem za sada. Ali moć je prekrivena. Što je duže u Bijeloj kući, to bi mogao postati ranjiviji. Iran to ne bi trebao čekati”, dodala je Vatanka.
Predsjednik Trump može zaustaviti iranski marš do nuklearnog oružja: ‘Ponovno uspostavite vjerodostojnu vojnu prijetnju’, kaže se

Glasnogovornik vojske Houthi Yahya Sarea sudjeluje na skupu koji su održali prosvjednici, uglavnom navijači Houthija, kako bi pokazali podršku libanonskom Hezbollahu i Palestincima u pojasu Gaze, u Sani, Jemen, 22. studenog 2024. godine. (Reuters/Khaled Abdullah)
U intervjuu s Markom Dubowitzom iz Zaklade za podcast obrane demokracija, “Iranski slom”, bivši izraelski premijer Yair Lapid rekao je da će na kraju, Izrael napasti iranski nuklearni pogon, sa ili bez Sjedinjenih Država, jer nema drugog izbora, prema Lapidu.
Ali Larijani, savjetnik vrhovnog vođe, rekao je u intervjuu da, iako Iran ne traži nuklearno oružje, Teheran neće imati drugog izbora nego izgraditi nuklearno oružje ako SAD ili Izrael pogodi Iran.
Međunarodna agencija za atomsku energiju izvijestila je u veljači da je Iran ubrzao svoj nuklearni program i obogatio je uran blizu razine oružja.
Danielle Pletka, viša suradnica u Studijama inozemne i obrambene politike na Institutu American Enterprise (AEI), rekla je za Fox News Digital da je dodatna vojna imovina na Bliskom Istoku zvučna politika s obzirom na prijetnje s kojima se SAD i njegovi saveznici suočavaju u regiji.
Za Pletka je pitanje, što Trumpova administracija traži?
“Dogovor u kojem se Iranci u potpunosti ne riješe svog programa nuklearnog oružja? Ako je tako, predsjednik postavlja Sjedinjene Države za rizik koji je Barack Obama nanio našim saveznicima i sebi – samo odgađajući iranski nuklearni program do kasnijeg datuma”, rekla je Pletka za Fox News Digital.

Iranski vrhovni vođa Ayatollah Ali Khamenei, lijevo, i predsjednik Donald Trump. (Ured iranske vrhovne vođe/WANA (novinska agencija Zapadne Azije)/priručnik putem Reuters/Elizabeth Frantz/File Photo)
Pletka je rekla da je čudno da predsjednik Trump čini da zamišlja zajednički sveobuhvatni plan djelovanja (JCPOA), a to je potaknulo puno kritika na Capitol Hill.
Trump se izvorno povukao iz JCPOA, također poznatog kao iranski nuklearni sporazum, tijekom svog prvog mandata 2018. godine i ponovno je primijenio oštre ekonomske sankcije. Uprava Bidena u početku je gledala na ponovno uključivanje s Iranom o nuklearnom pitanju nakon preuzimanja dužnosti, ali razgovori su u nepovratu nigdje, nigdje, komplicirana je iranskom domaćom politikom i njegovom ulogom u podršci svojih terorističkih skupina u regiji.
Drugi rizik koji predsjednik trči, prema AEI -jevoj Pletki, doživljava se kao papirnati tigar.
“Prijetio je Hamasu bombardiranjem da nikad nije dostavio. Sada prijeti Iranu vojnom akcijom. Ali to stvarno znači? Ili samo puše vrući zrak?” rekla je.
Kliknite da biste dobili aplikaciju Fox News
Pletka je rekla: “Postoji ogromna neizvjesnost oko predsjednikovih namjera, a ta je nesigurnost prilika da Iranci iskoriste.”
Vatanka Instituta na Bliskom Istoku rekao je da vjeruje da Trump može zahtijevati potencijalnu pobjedu koju može prodati kod kuće i reći da je dobio bolji dogovor nego što je to učinio predsjednik Obama s JCPOA, ako se Iran pristao na trajno zadržati razinu obogaćivanja na niskoj razini, za razliku od datuma isteka koji su uključeni u JCPOA.