Stručnjaci za nacionalnu sigurnost gledaju prema glavnim protivnicima Sjedinjenih Država dok Kamala Harris ulazi u utrku za Bijelu kuću nakon što je predsjednik Biden u nedjelju objavio da se neće ponovno kandidirati.
Iznenadna promjena favorita demokrata za čelnu poziciju izazvala je zabrinutost da će autoritarni čelnici iz zemalja poput Rusije, Kine i Irana iskoristiti “kaos” u svoju korist dok se Demokratska stranka trudi izgraditi platformu protiv republikanskog kandidata Donalda Trumpa .
Vani, nacije poput Rusije i Kine otkrile su malo o svojoj reakciji na izvjesni kraj Bidenove Bijele kuće i promjenama koje bi to moglo donijeti u stavu američkih snaga u inozemstvu.
Predsjednik Biden potpisuje izvršnu naredbu s potpredsjednikom Harrisom tijekom događaja u istočnoj sobi Bijele kuće 30. listopada 2023. (Al Drago/Bloomberg putem Getty Imagesa)
TRUMP PUCA NA RUSIJU, KINA NAS PLANIRA PODIJELITI UOČI IZBORA
“Do izbora je još četiri mjeseca, a to je dugo razdoblje u kojem se puno toga može promijeniti. Moramo biti strpljivi i pažljivo pratiti što se događa. Prioritet nam je specijalna vojna operacija”, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u nedjelju govoreći o ruskom ratu u Ukrajini.
Također je rekao novinarima u konferencijskom pozivu da Moskva “nije jako iznenađena” Bidenovim povlačenjem s predsjedničke liste.
“Posljednjih godina ono što se događa u Sjedinjenim Državama naučilo nas je da nas ništa ne može iznenaditi”, rekao je Peskov, prenosi Reuters.
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning bio je još škrtiji i rekao je: “Predsjednički izbori su stvar Sjedinjenih Država.
“Nemamo komentara na to”, dodala je na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak.
U posljednja 24 sata pojavila su se pitanja o Harrisovim kvalifikacijama kada je u pitanju nacionalna sigurnost SAD-a dok globalne napetosti nastavljaju eskalirati do razina neviđenih od Hladnog rata.

Kineski predsjednik Xi Jinping (Getty Images/Datoteka)
“Rusi vrlo pažljivo prate hoće li Kamala Harris doista postati kandidatkinja Demokratske stranke sada kada je predsjednik Biden odustao od utrke”, rekla je Rebekah Koffler, bivša obavještajna službenica DIA-e i autorica knjige “Putin’s Playbook”, za Fox News Digital .
REPUBLIKANCI PODIJELJENI O RUSKOJ SIGURNOSNOJ PRIJETNJI KADA SE VANCE PRIDRUŽUJE TRUMPOVIM PREDSJEDNIČKIM KARTAMA
Neki izvještaji koji citiraju američke obavještajne službe sugerirali su posljednjih tjedana da bi ruski predsjednik Vladimir Putin preferirao Trumpovo predsjedništvo, ali međunarodni sigurnosni dužnosnici izrazili su skepticizam da Moskva doista daje prednost jednom kandidatu u odnosu na drugog kada ih je o tome pitao Fox News Digital.
“Putin i Kremlj nemaju preferenciju što se tiče toga tko će postati predsjednik SAD-a jer je američka politika dosljedna u proteklih 40 godina, bez obzira na to jesu li republikanci ili demokrati zauzeli Bijelu kuću”, rekla je.
Stručnjaci već žele vidjeti kako će iznenadne promjene predsjedničkih izbora 2024. iskoristiti glavni protivnici, a Koffler je rekao da “ruski tisak eruptira izvještavanjem o potpredsjednici Kamali Harris, koju Rusi prikazuju kao nesposobnu, ispraznu i neinteligentnu. “
Heino Klinck, bivši zamjenik pomoćnika ministra obrane za istočnu Aziju i vojni ataše u Kini, na sličan je način ukazao na to kako će kineska Komunistička partija (KPK) također vjerojatno iskoristiti naglu promjenu za jačanje domaćih antidemokratskih argumenata.
“Harrisova iznenadna kvazi-krunidba samo će poslužiti KPK za razgovore o kaosu američke demokracije”, rekao je. “Njezin nedostatak iskustva u nacionalnoj sigurnosti i obrani neće stvoriti povjerenje naših partnera i saveznika.”
Neki izvještaji sugeriraju da bi Harrisino relativno minimalno iskustvo u vanjskoj politici moglo značiti da će se uvelike oslanjati na svoje savjetnike i, prema tome, nije vjerojatno da će zauzeti izrazito različite pristupe od Bidenovog kada su u pitanju velika međunarodna pitanja, poput rata u Ukrajini.
FOX NEWS LJESTOVI SNAGE: JE LI KAMALA HARRIS NEOPTEREĆENA ONIM ŠTO JE BILO?
Ono u čemu bi se Harris mogao razlikovati od sadašnjeg predsjednika je kada je u pitanju odnos SAD-a s Izraelom.
Harrisin stav o Bliskom istoku i kako će to utjecati na američku politiku ako ona pobijedi ostaje nejasno. Trenutačni potpredsjednik zauzeo je stroži pristup od Bidena u ratu izraelskog premijera Benjamina Netanyahua protiv Hamasa u Gazi, iako će istupanje vrlo kritično prema Izraelu također biti nepopularno među biračima umjerenih demokrata.
“Nije jasno što bi se u glavnim pitanjima regije, od Irana do Izraela, moglo promijeniti pod potencijalnom Harrisovom vladom”, rekao je Behnam Ben Taleblu, stručnjak za Iran i viši suradnik Zaklade za obranu demokracija, za Fox News Digital. “Pa ipak, razmišljanje o regiji, od dužnosnika nacionalne sigurnosti oko nje i oko Demokratske stranke, čini se da je manje više kada je riječ o regiji. Ali takvo razmišljanje je ono što je otvorilo put ohrabrivanju Islamske Republike ( Irana).
Taleblu je rekao da “prijelazi mogu biti turbulentna razdoblja, čak i za demokracije” i da bi Iran mogao iskoristiti Bidenovo povlačenje s liste u svoju korist.

Iranske provladine pristaše mašu palestinskom zastavom u Teheranu 14. travnja 2024., u slavlju iranskog ranojutarnjeg napada na Izrael. (Hossein Beris/Middle East Images/Middle East Images putem AFP-a)
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Zabrinut sam da iako je zamjena na vrhu predsjedničke liste Demokratske stranke možda učinjena kako bi se umirila domaća publika, postoje stvarna pitanja koja se odnose na to kako kaos izgleda i zvuči u inozemstvu”, dodao je.
Stručnjak za iransku sigurnost ukazao je na sve veći nuklearni program Teherana, njegovo povećano oslanjanje na militantne skupine u borbi protiv posredničkih ratova na Bliskom istoku i njegove rastuće odnose s državama poput Rusije kao primjere rastuće sigurnosne prijetnje Irana.
“To bi se sve lako moglo intenzivirati ako bi administracija izgledala kaotično i rastrojeno”, rekao je.
Iako Harris nije predvodila optužbe za velike međunarodne sigurnosne prijetnje u svojoj ulozi potpredsjednice, bila je upućena u strategiju politike Bijele kuće kao i u obavještajne podatke na najvišoj razini dok je sjedila u Senatskom odboru za obavještajne poslove tijekom svog vremena u gornja komora.