Zajednica obnovljive energije je pravna osoba koju osnivaju najmanje dva člana s ciljem proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora za vlastite potrebe, na način koji donosi ekološke, ekonomske i društvene koristi članovima Zajednice i društvu u cjelini, te omogućuje aktivno sudjelovanje krajnjih kupaca i lokalnih zajednica u energetskoj tranziciji.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) donijela je Pravilnik o zajednicama obnovljive energije, kojim se definiraju uvjeti i postupak osnivanja Zajednice, kao i prava i obveze njenih članova. Pravilnik stupa na snagu 16. travnja ove godine, od kada će biti moguće pokrenuti registraciju ovih zajednica, piše Bloomberg Adria.
Odvjetnica Nikolina Bajić ističe da se s donošenjem pravilnika kasnilo, jer je Zakonom o obnovljivim izvorima energije iz ožujka 2022. bilo propisano njegovo donošenje u roku od 12 mjeseci.
„Poznato je da članovi Zajednice mogu biti fizičke i pravne osobe, javna poduzeća, institucije, gradovi i općine. Obrtnici, mala i srednja poduzeća također mogu biti članovi, ako im obnovljivi izvori energije nisu osnovna djelatnost“, kaže Bajić.
Dodaje kako zajednica može djelovati na teritoriju lokalne zajednice gdje se projekt provodi – ili na teritoriju susjedne općine ili grada. „Teritorij na kojem je zajednica registrirana mora povezivati sve članove.“
Uvjeti za stjecanje statusa Zajednice
Zajednica je pravna osoba osnovana sukladno zakonima koji reguliraju osnivanje i rad pravnih osoba, s ciljem korištenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije, prvenstveno radi podmirivanja energetskih potreba svojih članova.
Zajednica se osniva prema Zakonu o gospodarskim društvima i Zakonu o registraciji poslovnih subjekata, ali status Zajednice se stječe posebnim rješenjem RERS-a, nakon ispunjavanja svih uvjeta, kao što su osnivački akt, dokazi o vlasništvu ili pravu na lokaciju, građevinska dozvola, suglasnost operatora mreže itd.
Zajednica mora imati Skupštinu kao upravljačko tijelo te ovlaštenu osobu za zastupanje (direktor ili predsjednik). Odluke se donose većinom glasova članova.
Postupak za stjecanje statusa započinje slanjem zahtjeva RERS-u, uz prateću dokumentaciju kojom se dokazuje pravna osobnost, članstvo, projekt, potrebne dozvole i druge bitne informacije.
Prava Zajednice obnovljive energije
Zajednica ima pravo:
a) proizvoditi, trošiti, skladištiti i međusobno razmjenjivati električnu energiju iz postrojenja u njezinom vlasništvu, prvenstveno za vlastite potrebe,
b) višak proizvedene električne energije prodavati na tržištu,
c) ostvarivati poticaje u obliku premije za energiju potrošenu za vlastite potrebe iz malih postrojenja,
d) ostvariti olakšice pri priključenju na elektroenergetsku mrežu.
Tehnički aspekti i obračun
Priključenje Zajednice na mrežu može biti zajedničko (s jednim obračunskim mjernim mjestom) ili odvojeno za pojedine članove. Svaki član ima pravo uvida u potrošnju.
Zajednica i operator distribucijskog sustava (ODS) uređuju međusobne odnose ugovorom, uključujući upravljanje mrežom, obračun proizvodnje, razmjenu energije između članova itd.
ODS bilježi sve obračunske točke i očitava potrošnju električne energije. Potrošnja člana umanjuje se za količinu energije proizvedene unutar Zajednice. Razliku član plaća svom opskrbljivaču. Također, ODS naplaćuje naknadu za korištenje mreže.
Zajednica mora obavijestiti RERS o svim promjenama – statusnim, tehničkim, u članstvu i projektima.
U slučaju izmjene kapaciteta projekta ili pokretanja novog, mora se podnijeti novi zahtjev za odobrenje.
Svake godine do 31. ožujka, Zajednica je dužna RERS-u podnijeti izvješće o radu za prethodnu godinu.
Ako RERS utvrdi da Zajednica više ne ispunjava uvjete ili prestane djelovati, može joj ukinuti status. Također, Zajednica može i sama zatražiti ukidanje rješenja.