U Sudu Bosne i Hercegovine jutros je nastavljeno suđenje bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osmanu Mehmedagiću, poznatijem kao “Osmica”, koji se tereti za zloupotrebu položaja i krivotvorenje diplome, na temelju koje je, kako se navodi, nezakonito primao plaću.
Na klupu za svjedoke sjeo je Edhem Numanović, prosvjetni inspektor koji je 2020. godine, po nalogu tužitelja Olega Čavke, proveo inspekcijski pregled na privatnom Američkom univerzitetu u BiH, kako bi se utvrdilo je li Mehmedagić uopće studirao na toj visokoškolskoj ustanovi, piše Raport.
„Diplomu sam vidio u torbi, ali je nikada nisam službeno dobio“
Numanović je ispričao kako mu osnivač univerziteta Denis Prcić nije želio dati na uvid Mehmedagićevu diplomu niti mu je dostavio imena profesora kod kojih je položio ispite. Posebno je istaknuo da je Prcić na inspekcijski pregled donio kožnata torba iz koje je izvadio dosje Osmana Mehmedagića i matičnu knjigu – što je, prema inspektoru, nezakonito, jer se ti dokumenti po zakonu moraju nalaziti u studentskoj službi fakulteta.
Prema pronađenim podacima, Mehmedagić je na fakultet bio upisan 2008. godine pod rednim brojem 52, a diplomirao je 2013. godine. Svjedok je također naveo kako je u dosjeu zatekao diplomu Srednje škole Željeznice – Centar „Vaso Miskin“, diplomu Pravnog fakulteta potpisanu od strane Borisa Tihog, te brojne certifikate i odluku o priznavanju 18 ispita.
Međutim, diplomu s Američkog univerziteta nikada nije službeno dobio, jer je Prcić zatražio pauzu tijekom koje je, kako je rekao, kontaktirao odvjetnika, te kasnije izjavio da dokument može biti uručen samo uz sudski nalog, jer je „Osmica na funkciji preko koje je zaštitio svoj dosje“.
Ugovor o besplatnom školovanju i izostanak dokumentacije
Jedan od zanimljivijih nalaza bio je ugovor o besplatnom školovanju na ime Osmana Mehmedagića, no unatoč tome, Prcić nikada nije dostavio zapisnike o položenim ispitima, niti imena profesora kod kojih su ispiti polagani. Svjedok je rekao kako je dokumentaciju tražio više puta, ali nikada je nije zaprimio.
Na dodatno ispitivanje tužiteljice Sanje Romić-Ljuboje, svjedok je potvrdio da nije uobičajena praksa da diploma ostane u dosjeu sedam godina nakon diplomiranja, ali je dodao da takve situacije teorijski nisu isključene.
Tijekom suđenja je predočen i njegov raniji iskaz iz 2023. godine u kojem je tvrdio da je vidio originalnu diplomu iz 2013., ali je danas pojasnio da je „jedno imati dokument na uvid, a drugo službeno ga zaprimiti“.
Ovo suđenje jedno je od najpromatranijih u posljednje vrijeme, jer uključuje bivšeg čelnika OSA-e, a pitanja oko valjanosti njegove stručne spreme već godinama izazivaju pažnju javnosti.