Mađarski premijer Viktor Orban, poznat po svojim čvrstim stavovima i bliskom savezništvu s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, ponovno se našao u središtu međunarodne pozornosti. Nakon što je administracija Donalda Trumpa uvela sankcije Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), Orban je sugerirao da bi Mađarska mogla preispitati svoje članstvo u ovoj instituciji. S druge strane, Njemačka i Velika Britanija jasno su poručile da nastavljaju podržavati ICC unatoč pritiscima SAD-a.
Njemačka je ponovila svoju potporu Međunarodnom kaznenom sudu, unatoč neizvjesnosti koju stvaraju američke sankcije. Glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova izjavio je kako će zemlja i dalje podržavati rad Suda. „Ne bih bio potpuno iznenađen da se neke države okupe u New Yorku tijekom današnjeg dana i još jednom javno objave svoju potporu“, dodao je.
Njemački kancelar Olaf Scholz osudio je sankcije koje je uvela Trumpova administracija, ističući da takve mjere slabe važnu međunarodnu instituciju. „Sankcije su pogrešan alat. One ugrožavaju instituciju koja bi trebala osigurati da diktatori ovoga svijeta ne mogu jednostavno progoniti ljude i započinjati ratove, a to je vrlo važno“, rekao je Scholz na predizbornom skupu.
It’s time for Hungary to review what we’re doing in an international organization that is under US sanctions! New winds are blowing in international politics. We call it the Trump-tornado.https://t.co/zp1mfTbTw9
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) February 7, 2025
UN poziva SAD da povuče sankcije
Velika Britanija također je zauzela stav podrške ICC-u. Glasnogovornik premijera Keira Starmera izjavio je da Ujedinjeno Kraljevstvo „podržava neovisnost ICC-a i ne planira sankcionirati pojedinačne sudske dužnosnike“. Ovaj stav dolazi nakon što je Trump odobrio ekonomske i putne sankcije dužnosnicima ICC-a zbog istraga koje se odnose na moguće ratne zločine američkih vojnika i izraelske vojske. Nizozemska, zemlja domaćin ICC-a, također je izrazila žaljenje zbog uvedenih sankcija.
Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava pozvao je Sjedinjene Države da povuku sankcije protiv Međunarodnog kaznenog suda.„Duboko žalimo zbog pojedinačnih sankcija koje su jučer najavljene protiv osoblja Suda i tražimo od Sjedinjenih Država da ponište ovu mjeru“, rekla je glasnogovornica Ravina Shamdasani u izjavi za AFP. „U potpunosti podržavamo neovisan rad Suda.“
Glasnogovornica je istaknula kako bi ICC trebao biti u mogućnosti u potpunosti obavljati svoj rad, pogotovo u slučajevima kada država nije voljna ili sposobna provesti istrage i kazneni progon. „Sud je bitan dio infrastrukture ljudskih prava“, dodala je.
Orban: „Vrijeme je da preispitamo svoje članstvo u ICC-u“
U kontekstu ovih događaja, mađarski premijer Viktor Orban signalizirao je mogućnost izlaska Mađarske iz ICC-a. U svojoj objavi na društvenoj mreži X napisao je: „Vrijeme je da Mađarska preispita što radimo u međunarodnoj organizaciji koja je pod američkim sankcijama! U međunarodnoj politici pušu novi vjetrovi. Mi ih zovemo Trump-tornado.“ Orbanova izjava još je jedan pokazatelj njegove bliskosti s Trumpovom politikom i spremnosti na provođenje vanjske politike koja je često u suprotnosti s glavnim europskim smjernicama.
Trumpova administracija potpisala je izvršnu uredbu kojom se dužnosnicima ICC-a zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države. Prema priopćenju Bijele kuće, Sud je poduzeo „nezakonite i neutemeljene radnje protiv Amerike i našeg bliskog saveznika Izraela“, referirajući se na istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih snaga u Afganistanu i izraelske vojske u Pojasu Gaze. Glasnogovornica Visokog povjerenika UN-a za ljudska prava naglasila je važnost ICC-a u globalnom pravosudnom sustavu te podsjetila da sud uživa potporu dvije trećine država svijeta. „On je središnja institucija u međunarodnom kaznenom pravosudnom sustavu i bitan za jamčenje pravde“, istaknula je.
Panika u Kijevu, Rusi opet ispalili Orešnika, a onda je uslijedio šok: Pazite gdje je pao