Sud Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom je poništena suspenzija ove pravosudne institucije protiv njezina zaposlenika Milislava Pijuka, izrečena 19. veljače prošle godine, kao nezakonita, doznaje Fokus.ba.
Prema presudi Suda BiH, poništena je i odluka Suda BiH o stavljanju izvan snage Aneksa ugovora o radu koji se odnosi na Pijuka, a Sud BiH obvezuje se da Pijuku, kojega zastupa odvjetnik Sanel Nezirić, uspostavi radno-pravni status (počevši od 9. siječnja 2024.) na radnom mjestu stručnog suradnika za unutarnju kontrolu – koordinatora u Odjelu za unutarnju kontrolu Ureda registara Suda BiH.
Bez optužnice
Pijuk je, podsjetimo, u akciji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhićen 14. veljače prošle godine, budući da ga je Tužiteljstvo BiH povezivalo s Rankom Debevcem u predmetu koji ovo tužiteljstvo vodi protiv bivšeg predsjednika Suda BiH. Međutim, on je nakon saslušanja odmah pušten na slobodu.
Sud BiH ubrzo nakon toga donio je rješenje o njegovoj suspenziji i to “zbog navodno pokrenutog kaznenog postupka”.
Faksimil dijela presude
U nedavno izrečenoj presudi Suda BiH, koja je u posjedu Fokusa, Pijuk je putem opunomoćenika, odvjetnika Nezirića, ukazao da je rješenje o suspenziji nezakonito jer protiv njega nije pokrenut ni kazneni ni disciplinski postupak, niti je podignuta optužnica.
U odgovoru na tužbu, Sud BiH tijekom ovog postupka naveo je kako je Tužiteljstvo BiH donijelo naredbu o provođenju istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je Pijuk počinio kazneno djelo “lažno predstavljanje”, a ta naredba dostavljena je Sudu BiH. Istaknuli su da su imali obvezu bez odlaganja ga suspendirati sve do eventualne tužiteljske odluke.
Zaključak Suda
No, odvjetnik Nezirić tijekom postupka naveo je da prema odredbama kaznenog procesnog prava, pretpostavka za istragu jest postojanje osnova sumnje da je počinjeno kazneno djelo, a u konkretnom slučaju toga nije bilo.
Sud BiH u ovoj presudi konačno je zaključio da, prema Zakonu o kaznenom postupku BiH, proizlazi kako je tužena strana (Sud BiH) Pijuka mogla suspendirati tek nakon što bi protiv njega bila eventualno potvrđena optužnica ili donošenjem osuđujuće presude, ovisno o tome o kojim se kaznenim djelima radi.