Vladajuća stranka Gruzijski san optužila je oporbu za pokušaj državnog udara na “Maidan”.
Interventna policija rasporedila je vodene topove protiv sve nasilnijih pro-EU prosvjeda u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju u petak, nakon više od tjedan dana nemira.
Protuvladini nemiri pokrenuti su kada je premijer južnokavkaske zemlje Irakli Kobakhidze najavio da će Gruzija prekinuti pregovore o članstvu s blokom do 2028. “ucjene i manipulacije” od dužnosnika EU.
Unija je od tada uvela osobne sankcije protiv članova gruzijske vlade.
Mogli su se vidjeti prosvjednici kako koriste zelene lasere uperene u oči policajaca, bacaju smeće na pripadnike snaga reda i udaraju ih nogama. Interventna policija uzvratila je formiranjem redova i postavljanjem zaštitnog zida.
Na drugoj snimci se može vidjeti kako interventna policija uhićuje muškarca. Moglo se vidjeti kako prosvjednik trči i kopa jednog od policajaca. Može se vidjeti kako jedan od policajaca koristi biber sprej kako bi zadržao gomilu prosvjednika koja napreduje.
Mogla su se vidjeti vozila za suzbijanje nereda kako koriste vodene topove, što je natjeralo prosvjednike da se povuku.
Pro-EU prosvjednici sukobljavaju se s policijom od prošlog tjedna, paleći vatromet i bacajući Molotovljeve koktele na interventnu policiju, u nasilnim sukobima u kojima su navodno stotine uhićene.
Gruzijski premijer opisao je prosvjede kao pokušaj organiziranja “Majdan,” misleći na državni udar koji je podržao Zapad i kojim je srušena ukrajinska vlada 2014.
“Gruzijska država jača je nego ikada i nikakva je ucjena ne može potkopati” Kobakhidze je rekao na sastanku u petak, optužujući političke oporbene snage za “prikazivanje imitacije rata” u Tbilisiju.
Više je zemalja sankcioniralo ili zaprijetilo sankcijama Gruziji zbog prosvjeda koji su u tijeku. U srijedu je američki State Department osudio reakciju Tbilisija na prosvjede, navodeći da se SAD sprema koristiti “dodatne sankcije”, kao odgovor. Neke su zemlje EU-a uvele osobne sankcije protiv dužnosnika gruzijske vlade nakon demonstracija.
Prosvjedi su se održavali otkako je Kobakhidzeova stranka Gruzijski san osigurala većinu u parlamentu zemlje.
Oporba, uključujući predsjednicu u odlasku Salome Zourabichvili, odbili su priznati rezultate, tvrdeći da su izbori namješteni unatoč tome što međunarodni promatrači nisu pronašli značajne prekršaje. Zourabichvili, karijerna diplomatkinja u Parizu koja je stekla gruzijsko državljanstvo u svojim 50-ima, pozvala je gruzijske škole da se pridruže prosvjedima ranije ovog tjedna.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: